Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bezdězský a Kokořínský rychlík, Posázavský motoráček. Bude zahájen provoz dalších vlaků pro výletníky z Prahy
Provoz zahajuje i Pražský motoráček, který jezdí po takzvaném Pražském semmeringu. Foto: KŽC Doprava

Bezdězský a Kokořínský rychlík, Posázavský motoráček. Bude zahájen provoz dalších vlaků pro výletníky z Prahy

Po nedávném zahájení provozu posilových vlaků především do turisticky významných destinací horního i dolního Posázaví a také posilových autobusů do oblasti Štěchovicka bude v návaznosti na postupná uvolňování jednotlivých opatření v souvislosti s pandemií koronaviru od soboty 23. května zahájen provoz i zbylých rekreačních vlaků na území Prahy a Středočeského kraje.

Po delší zimní přestávce tak vyjedou vlaky pro turisty i cyklisty. Kromě vlaků vyjede tuto sobotu také speciální Cyklobus mezi Dobřichovicemi a Kytínem, posíleny budou další příměstské autobusové linky v okolí Prahy. O týden později pak zahájí 7. sezónu i výletní vlak Cyklohráček z Prahy do Slaného a Zlonic pro rodiny s dětmi.

„S tím, jak se postupně vrací normální život i do veřejné dopravy, navyšujeme kapacitu také pro všechny výletníky, kteří cestují na pěší výšlap či s kolem do krásných míst Prahy i středních Čech. Speciální vlaky dovezou cestující i s kolem pohodlně z centra Prahy až třeba do Brd, na Kokořínsko, do Posázaví nebo do Českého ráje. Aby byla i cesta cílem, nasazují dopravci na některé vlaky i speciální retrovozy či lokomotivy. Chceme, aby i o víkendech lidé dávali přednost veřejné dopravě před osobním autem,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. 

„Ne všude se dostanete vlakem, proto dále posilujeme od soboty také autobusové linky do turisticky vyhledávané oblasti Štěchovicka nebo do Průhonic. Všemi turistickými vlaky pod hlavičkou PID můžete cestovat po Praze i Středočeském kraji na jízdenky Pražské integrované dopravy. Ty často vyjdou výhodněji než jednorázová jízdenka dopravce a navíce je můžete koupit pohodlně odkudkoli přes mobilní aplikaci PID Lítačka,“ doplnil ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.

Pražský motoráček

Historický motoráček po nejhezčí železniční trati v Praze, takzvaném Pražském semmeringu, jezdí od 23. května po celý zbytek roku o sobotách, nedělích a státních svátcích.

Odjezdy z Prahy hl.n.:                   8:30, 10:37, 12:29, 14:27

Odjezdy z Prahy-Zličína:   9:45, 11:45, 13:45, 15:45 
 

Zajímavosti na trase: Království železnic, Pražský Semmering, Hradiště a vyhlídka Děvín, Park Cibulka

Bezdězský rychlík

Letos zbrusu nový turistický vlak zajišťuje přímé spojení Prahy s oblastí Bezděz a Valdštejna. V provozu je každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května až do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Odjezd z Prahy hl.n.:        8:59

Odjezd z Bezdězu:            17:35

Zajímavosti na trase: Škoda Auto Muzeum, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Zřícenina hradu Zvířetice, Státní hrad Bezděz

Cyklovlak Cyklo Brdy

Turistický vlak s historickou lokomotivou sveze všechny výletníky až do Jihočeského kraje každou sobotu, neděli i státní svátky od 23. května až do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a ČD.

Odjezd z Prahy hl.n.:        8:36

Odjezd z Bezdězu:            16:53

Zajímavosti na trase: Království železnic, Rozhledna Městská hora a medvědárium Beroun, Muzeum Českého krasu v Berouně, Koněpruské jeskyně, Muzeum Výtopna Zdice, Poutní areál Svatá Hora, Hornický areál Březové hory, Památník Vojna Lešetice, Státní zámek Březnice a synagoga v Březnici, Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Ve dnech 23. a 24. května bude vlak Cyklo Brdy v úseku „Příbram – Blatná“ a zpět z důvodu výluky nahrazen autobusy náhradní dopravy.

Výletní vlak Český ráj

Turistický vlak Český ráj z Prahy do pohádkového města Jičín a okolí Prachovských skal jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a ČD. Vlak je složen z motorové soupravy a cestujícím nabízena úschova během přepravy. 

Odjezd z Prahy Masarykova nádraží:      8:49

Odjezd z Turnova:                                  16:43

Zajímavosti na trase: Zámek Křinec, Muzeum klasického knihařství Rožďalovice, Místní vlastivědné muzeum v Železnici, Zřícenina hradu Trosky, Zámek Hrubá Skála, Hrad Valdštejn

Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Odjezd z Prahy hl.n.:        8:36

Odjezd ze Mšena: 17:03

Zajímavosti na trase: Zámek Mělník, Skalní obydlí ve Lhotce, Zrušená železniční trať Lhotka u Mělníka – Střednice, Městské lázně ve Mšeně, Hrad Kokořín, Kokořínský důl

Posázavský motoráček

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy až do Čerčan a zpět. Jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Prodej jízdenek je zajištěn ve vlaku.

Odjezdy z Prahy hl.n.:       7:37 (jen sobota), 12:24 (jen neděle)

Odjezdy z Čerčan:            12:04 (jen sobota), 17:34 (jen neděle)

Zajímavosti na trase: Pikovická jehla, Železniční viadukt Žampach, Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Vojensko-technické muzeum Lešany, Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou, Muzeum kočárů a zámek Vysoká Lhota

Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Odjezd z Prahy hl.n.:        9:08

Odjezd z Rakovníka:         15:34

Zajímavosti na trase: Království železnic, Rozhledna Městská hora a medvědárium Beroun, Muzeum Českého krasu v Berouně, Koněpruské jeskyně, Hamousův statek Zbečno, Státní hrad Křivoklát, Rozhledna Velká Buková, Město Rakovník, Muzeum T. G. M. v Rakovníku

Cyklobus (Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín)

Speciální linka Cyklobusu pojede každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů. Na lince platí Tarif PID, tj. v cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 16 Kč, ve vlacích je nutné kolo odbavit dle tarifu železničního dopravce.

Cyklobus zlepšuje přístupnost výše položených cyklisticky atraktivních oblastí Brd veřejnou dopravou pro Pražany i obyvatele údolí Berounky. Provoz linky je zajištěn upraveným autobusem pro přepravu 25 jízdních kol připevněných v úchytech.

Zajímavosti na trase: Přírodní památka Černolické skály, Zámek Řitka, Zámek Mníšek pod Brdy, Barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy, Kytín

Odjezdy z Dobřichovic, nádraží: 8:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30

Odjezdy z Kytína:                         9:25, 11:25, 13:25, 15:25

Sezónní posily na příměstských autobusových linkách Pražské integrované dopravy

Po nedávném zavedení každoročních posilových spojů do oblasti Štěchovicka dochází od soboty 23. května k dalšímu rozšíření rekreační dopravy do této turisticky atraktivní destinace. Na lince 390 bude posílen provoz o sobotách a nedělích v dopolední a odpolední přepravní špičce zavedením vložených spojů v trase Smíchovské nádraží – Štěchovice (spoje jsou převedeny z tzv. zdvojených spojů na lince 361), v souhrnu je v těchto období v úseku Praha – Štěchovice nově interval 15 minut.

Pozor, výluka! O víkendu 13. – 14. června bude zcela uzavřena silnice II/102 ve směru na Štěchovice. V úseku Vrané nad Vltavou – Měchenice bude zajištěna náhradní vlaková doprava. Doporučujeme cestujícím, aby se o výlukovém víkendu z důvodu snížené kapacitě autobusů v této oblasti při plánování cest na výlet pokud možno vyhnuli.

Kromě výše uvedených posil v oblasti Štěchovicka zároveň dochází od 23. 5. k posílení provozu linky 363 v oblasti Průhonic a Čestlic, kdy jsou až do 28. června o sobotách a nedělích v době cca 8:00 – 19:00 zavedeny vložené spoje v úseku Opatov – Průhonice / Čestlice, Albert hypermarket.

Zážitkový průvodce PID

Podrobné informace o zvláštních výletních vlacích, sezonních autobusech, tramvajích či přívozech najdete spolu s mnoha tipy na výlety s Pražskou integrovanou dopravou po Praze i Středních Čechách v Zážitkovém průvodci PID, který je zdarma k dostání v infocentrech PID, na vybraných informačních místech Českých drah i v dalších turistických místech Prahy a Středočeského kraje nebo je volně ke stažení zde: https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/tiskoviny/2020/Zazitkovy-pruvodce-PID-2020_TISK.pdf?x80250 


Středomoří na náplavce

Včera ve 12:08

Hned několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě si můžete vychutnat na food festivalu Středomoří na náplavce v sobotu 26. června.

Nové vlaky na Kralupsko a Berounsko

19. června 2021 v 06:27

Praha a Středočeský kraj se dohodly na objednání nových 20 elektrických a 10 motorových jednotek pro železniční tratě z Prahy do Kralup nad Vltavou včetně pokračování do Ústeckého kraje a také na linky S6 a S7 do Berouna včetně linky S75 z Beroun přes Křivoklát do...

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Usedlost Cibulka se v neděli otevře veřejnosti

18. června 2021 ve 21:59

Noví majitelé usedlosti Cibulka v Praze 5 v neděli 20. června otevírají její bránu. Na místě budou Katarína a Ondřej Vlčkovi, zakladatelé Nadace rodiny Vlčkových. Můžete si s nimi popovídat a poslechnout si, jaké další kroky je mají dovést k jejich velkému plánu.

Festival Všechny chutě světa v Dobřichovicích

18. června 2021 v 07:20

V sobotu 19. června se uskuteční u zámku v Dobřichovicích osmý ročník food festivalu Všechny chutě světa.

Den v Portheimce plný baletu

18. června 2021 v 06:47

V sobotu 19. června se od 15 hodin v Portheimce koná taneční slavnost. Kromě tanečních vystoupení si můžete vyzkoušet baletní lekce „na špičkách“.

Okolo pětky minibusem

17. června 2021 v 16:35

Tématem z větší části pěšího výšlapu je veřejné prostranství a vše co s tím souvisí. Akce je zapojená do projektu CityChangers, který se aktivně podílí na koncepci městské mobility. Součástí celého projektu je Praha 5 od roku 2016.  

Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

17. června 2021 v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Další články
Nahoru