Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bezbariérovost splňuje asi jen desetina pražských sportovišť, zbytek Česka na tom není o moc lépe
Ilustrační foto: Freeimages.com

Bezbariérovost splňuje asi jen desetina pražských sportovišť, zbytek Česka na tom není o moc lépe

Pražský magistrát si nechal vypracovat analýzu, ze které vyplývá požadavek veřejnosti, aby byla sportoviště více bezbariérová. V současnosti to ovšem splňuje jen zhruba každé desáté zařízení v metropoli. Analýzu vypracovala poradenská společnost Moore Czech Republic, s níž hlavní město spolupracovalo na novém plánu rozvoje sportu a sportovišť.

Podle dotazníkového šetření magistrátu, jehož respondenty byli provozovatelé sportovních zařízení, by téměř třetina z pražských sportovišť měla být bezbariérová. Analýza pasportu těchto zařízení však ukázala, že jejich podíl ve skutečnosti činí jen necelou desetinu.

Analýza také upozorňuje na řadu překážek, kterým musí handicapovaní sportovci čelit. Patří mezi ně například nevyhovující rozměry hřišť, nevhodný povrch, absence bezbariérových toalet nebo nevhodné umístění či rozměry šaten.

Hlavní město, které je vlastníkem celkem 104 pražských sportovišť, i z toho důvodu připravuje nový plán rozvoje sportu a sportovišť v Praze. Ten si klade za cíl stávající sportoviště handicapovaným více zpřístupnit. Přístupnost sportovišť by se měla zlepšit i výstavbou nových zařízení. Za tímto účelem fungovaly odborné pracovní skupiny, kterých se účastnily i organizace zastřešující handicapované sportovce.

„Samotná přístupnost sportoviště pro handicapované osoby ještě neznamená, že je vhodné i pro výkon jejich sportovních aktivit. Například absence bezbariérového sociálního zázemí handicapovaným zcela znemožňuje důstojně se zapojit do organizovaných sportovních činností,“ říká Tomáš Buriánek, odborník na sportovní problematiku společnosti Moore Czech Republic.

V rámci příprav nové strategie rozvoje sportu se uskutečnilo dotazníkové šetření, jehož prostřednictvím mohli Pražané, a zejména ti sportující, vyjádřit své potřeby a preference ve své lokalitě. Konalo se také na dvacet jednání pracovních skupin zaměřených na různá sportovní témata.

Do nich se zapojila celá řada zainteresovaných subjektů, včetně organizací a klubů zastřešujících handicapované sportovce, které pomohou problémy s omezenou dostupností pražských sportovišť odstranit.

„Nutnou poznámkou je fakt, že se nejedná jen o problém Prahy, ale je to systémový problém na úrovni celé České republiky. Bohužel není striktně dodržována vyhláška, která zohledňuje všechny handicapy,“ doplňuje Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků, která byla rovněž členkou pracovní skupiny.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru