dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Bezbariérové jsou dvě třetiny stanic pražského metra, nově i Roztyly na lince C
Cestující s ředitelem dopravního podniku Jaroslavem Ďurišem u výtahu. Foto: DPP

Bezbariérové jsou dvě třetiny stanic pražského metra, nově i Roztyly na lince C

V Praze se dnes handicapovaným a lidem s kočárky otevřel nový bezbariérový vstup do stanice Roztyly na lince metra C. Celkové náklady na jeho výstavbu dosáhly 15 milionů korun. Pražské metro má bezbariérové vstupy ve 41 z celkových 61 stanic.

Nový bezbariérový přístup do stanice je navržen pomocí výtahu instalovaného do prostoru stávajícího pevného schodiště z nástupiště do povrchového vestibulu.

„Odstranění bariér ve stanici metra Roztyly je dalším krokem k naplnění vize zcela bezbariérové pražské MHD do roku 2025. V letošním roce jsme úspěšně zvládli sedm bezbariérových projektů, což je nejvíce v historii DPP,“ uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Při výstavbě výtahu bylo nutné provést stavební úpravy stávajícího schodiště stanice.  Celé bezbariérové řešení bylo realizováno bez nutnosti zásahů do povrchů vozovek a autobusového nádraží v okolí stanice metra.

Roztyly jsou se započtením čtyř stanic nového úseku trasy A již sedmou stanicí metra, kde byl v letošním roce otevřen bezbariérový přístup. Naposledy byly v říjnu otevřeny nové výtahy, které usnadňují vstup do stanice metra Anděl. Od léta je bez bariér také stanice I.P.Pavlova na lince C.

V současné době je bezbariérově zpřístupněno celkem 41 stanic metra + 1 s proškoleným doprovodem. Pražské metro je tak z 69 procent bezbariérově přístupné.

Dopravní podnik už několik měsíců na Václavském náměstí buduje výtahy do přestupní stanice Můstek. Příští rok by měla začít stavba ve stanicích metra B Karlovo náměstí a Palmovka.

V roce 2017 by měly být otevřeny nové výtahy na lince A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská.
 


Další články
Nahoru