dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Bez přispění lidí by pstruzi z českých řek vymizeli, říká Jakub Vágner
Jakub Vágner měl při vysazování pstruhů do Ohře dětské pomocníky. Foto: Nina Havlová / nase-voda.cz

Bez přispění lidí by pstruzi z českých řek vymizeli, říká Jakub Vágner

Včera se na břehu Ohře v Terezíně sešel Jakub Vágner, rybář a cestovatel společně s dětmi základní školy v Terezíně aby vypustili pstruhy do řeky. Akce se letos konala pošesté díky finanční podpoře společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia.

Většina vysazených ryb byli pstruzi potoční, zbytek, několik trofejních pstruhů duhových. Celkem byla včera do Ohře vysazena jedna tuna ryb, to je asi 600 kusů, ve stáří tří let. Odchovány byli v nádrži Nechranice.

jv-ohre-2-nahled

Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo zhruba 12 tun pstruhů potočních. Podle Jakuba Vágnera by tento projekt bez pomoci Veolie nemohl vzniknout a jako jednorázová akce by neměl smysl. Prvním rokem to byla řeka Střela, kam se pstruzi vysadili, u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Od roku 2013 se projekt rozšířil do Labe ve Vrchlabí, a v roce 2014 do Špindlerova Mlýna. Roku 2015 to bylo nad Labskou přehradu.

jv-ohre-12-nahled

Do transportu ryb z přivezených kádí do Ohře se děti zapojily. Od Jakuba se před tím na přednášce ve škole i během vypouštění dozvěděly řadu zajímavostí o životě ryb i o zacházení s živými rybami. „Na ryby se nesní nikdy sahat suchýma rukama, mohlo by dojít k poškození jejich kůže,“ vysvětlil Vágner.


Další články
Nahoru