dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Bez evropských peněz vyšla rekonstrukce vodárny o polovinu levněji
Ředitel VaK František Barák je druhý zleva. Foto: archiv

Bez evropských peněz vyšla rekonstrukce vodárny o polovinu levněji

Ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VaK) František Barák je přesvědčen, že bez evropské dotace vyšla rekonstrukce čistírny odpadních vod v Hradci Králové mnohem levněji. V projektu, na který se využívají evropské dotace, je spousta povinností pro příjemce, všechny ale stojí další peníze.

 „Většinou jste také nuceni zahrnout do projektu i věci, které nepotřebujete, to je běžné. Mohou to být požadavky na napojení aglomerací, další související rekonstrukce, které se musí udělat zároveň a nikoli později,“  říká Barák.

Získáním dotace to nekončí

Jmenuje také audity, shromažďování požadovaných dat, revize, posudky, právníky. A když je dotace přiklepnuta, nastoupí posuzovatelé a kontroloři. Roli hraje také národní metodika, která obsahuje i postupy, nějakým způsobem vynucené, přičemž se musí respektovat. Jako příklad ředitel VaK uvádí Ministerstvem životního prostředí požadovaný finanční model. 

Projekty navyšují cenu

img-3872 Jeho hodnocení projektů s evropskými dotacemi je přísné. Objemy těchto projektů prý často přesahují reálnou potřebu o 30 až 40 %. Může jít proto o desítky milionů, které investor zaplatí zbytečně. 

„Je to v tom, že s prostředky, které vám někdo dal, nešetříte, zatímco když jsou vaše, postupujete jako opravdový hospodář,“ říká František Barák. Na spolufinancování je pak potřeba opravdu hodně peněz, což se nemůže nepromítnout do značného zvýšení ceny vodného a stočného. 

Čístírna v Hradci byla vystavěna v první polovině 90. let 20. století pro 141 000 ekvivalentních obyvatel a zkušební provoz byl zahájen v roce 1995. Ročně vyčistí více než 16 milionů m3 odpadních vod.

V období mezi roky 2008 a 2010 byla na čistírně odpadních realizována rozsáhlá modernizace zejména za účelem vyhovět přísnějším limitům dusíku a fosforu ve vypouštěných odpadních vodách.

Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly výše 140 miliónů korun. Část prostředků pocházela z dotace Ministerstva zemědělství (48,92 mil. Kč), dalším zdrojem financí byl úvěr ve výši 62,9 mil. Kč, z něhož 4 % úroku refundoval stát.

img-3920 Zbylá část financí byla čerpána z vlastních investičních prostředků vlastníka zařízení Vodovodů a kanalizací Hradec Králové, a.s. (27,9 mil. Kč).

Důležitou roli ve financování sehrál i provozovatel ČOV, Královéhradecká provozní, a.s., zaplacením předplaceného nájemného vlastníkovi. Celý projekt byl realizován bez čerpání dotací z Evropské unie.


Další články
Nahoru