Dnes Středa - skorojasno 14°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 14°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim
Odstraňování bloků ze Smetanova nábřeží. Foto: JP

Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim

Betonové zábrany nechal dnes po poledni ze Smetanova nábřeží odstranit pražský magistrát. Prostor od křižovatky s ulicí Národní k ústí Divadelní bude provizorně vydlážděn. Řidiči pak budou moci vjet od Národního divadla na nábřeží v noci od 22 hodin do 6 hodin ráno.

Nábřeží bude ve směru od divadla neprůjezdné do 30. září. O případných dalších úpravách bude magistrát s radnicí Prahy 1 jednat. Značení se změní zítra večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Nábřeží mezi kavárnou Slavia na křižovatce s Národní třídou až k ústí Divadelní ulice zavřelo hlavní město v druhé polovině května jako podporu podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru. Na silnici vznikly restaurační zahrádky. Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nezměnilo.

Omezení dopravy na Smetanově nábřeží vyvolalo v uplynulých týdnech odpor magistrátní opozice a také vedení Prahy 1. „Byli jsme proti tomu, aby se takto jednostranně uzavřela část nábřeží a doprava se svedla do obytné zóny. Zklidňovat dopravu chceme tam, kde lidé skutečně bydlí. Zároveň jsme kritizovali estetickou stránku těmi žluto-černými bloky, což nám nepřišlo důstojné pro památkovou rezervaci,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Na silnici tak nově budou květináče se stromky a chodník bude prodloužen až ke kolejím. Město použije provizorní skládací obrubníky, uvnitř kterých bude dlažba. „Během zítřka bude posunut obrubník a květníky se zelení a bude to vypadat důstojněji,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zároveň uznal, že betonové bloky nebyly estetické a důstojné tomu místu.

„Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr vyslyšel alespoň část našich požadavků. Díky tlaku TOP 09 a Prahy 1 budou moci ode dneška jezdit auta po Smetanově nábřeží alespoň v noci. Noční doprava se tak vrátí z přilehlých ulic zpět na nábřeží. To ocení především lidé, kteří bydlí a spí v ulicích Divadelní nebo Karolíny Světlé,“ napsal na svůj facebookový profil europoslanec a předseda pražských zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil, který se stejně jako Petr Hejma a Adam Scheinherr zúčastnil dnešního odstraňování zábran.

„Jsme rádi, že se debata nad uzavírkou Smetanova nábřeží konečně otevřela. Nadále se chceme bavit o variantě sezónní nebo víkendové uzavírky nábřeží,“ sdělil také.
Magistrát společně s první městskou částí zahájí jednání o budoucí podobě nábřeží. Zda bude trvale uzavřeno, zatím nebylo rozhodnuto. Město zvažuje, že se v oblasti upraví tramvajové zastávky. Nové budou ve směru z Podskalí u Žofína a u Karlových lázní, rozšíření se dočká tramvajový můstek u stanice metra Staroměstská.

„Snažíme se koncepčně projednat naše záměry. Shodneme se na tom, že je potřeba omezit zbytnou tranzitní dopravu skrz centrum Prahy,“ podotkl starosta Hejma.
Praha 1 podle něj chce zprůchodnit takzvaná čapadla (tunely) pod Smetanovým nábřežím. Jedno je z ulice Divadelní, to se otevře během pár dní. Další je na konci ulice Karolíny Světlé, ale to je nyní zasypáno.

„Dlouhodobým cílem Prahy 1 je zklidnění dopravní situace v centru, zejména pak zásadní omezení tranzitní dopravy, vše ale musí být řešeno opravdu koncepčně a po dohodě vedení hlavního města a jednotlivých dotčených městských částí. Zároveň nesmí být v žádném případě negativně ovlivněn život místních,“ dodal.

Radní Prahy 1 Michal Caban (My co tady žijeme) je přesvědčen, že současná jednání Prahy 1 a vedení hlavního města mohou přinést důležité změny. „Věřím, že to může být významným impulsem k tomu, abychom například na Smetanově nábřeží a v jeho okolí přišli s řešením, které bude praktické a zároveň bude odpovídat kritériím Pražské památkové rezervace,“ uvedl Michal Caban.

Podle starosty Hejmy  nejvyšší čas k tomu, aby byly úzce koordinovány všechny projekty týkající uvedeného nábřeží a přilehlých náplavek a lokalit, ale i celé Pražské památkové rezervace. O konkrétní podobě provozu kavárenských předzahrádek a o dalším programu na Smetanově nábřeží během léta se podle Petra Hejmy bude ještě jednat.


Autor: ČTK, red

Praha 15 pomůže podnikatelům a živnostníkům

Dnes v 09:56

Praha 15 prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce ve svém měsíčníku Hlasatel podporuje firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Provoz tramvají v Podolí zastavila nehoda popelářského vozu

Dnes v 09:27

Mezi zastávkami Podolská vodárna a Dvorce byl dnes ráno kvůli nehodě popelářského vozu zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21 a 27.

Úplná uzavírka v Koněvově ulici skončí o šest dnů dříve

Dnes v 07:54

Technické správě komunikací (TSK) se podařilo zkrátit termín celkové uzavírky ulice Koněvova (úsek Ostromečská – Černínova) o šest dnů. Původní termín kompletního uzavření ulice byl do 7. listopadu 2021. Jednosměrný provoz se do ulice vrací již od 1. listopadu 2021, práce v ulici tím ale...

V tunelu Mrázovka proběhne údržba, bude uzavřen

Včera v 17:24

Z důvodu pravidelné údržby bude tunel Mrázovka vždy v noci uzavřen.

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Další články
Nahoru