dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - polojasno
17°C
pozítří
Neděle - polojasno
15°C
Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim
Odstraňování bloků ze Smetanova nábřeží. Foto: JP

Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim

Betonové zábrany nechal dnes po poledni ze Smetanova nábřeží odstranit pražský magistrát. Prostor od křižovatky s ulicí Národní k ústí Divadelní bude provizorně vydlážděn. Řidiči pak budou moci vjet od Národního divadla na nábřeží v noci od 22 hodin do 6 hodin ráno.

Nábřeží bude ve směru od divadla neprůjezdné do 30. září. O případných dalších úpravách bude magistrát s radnicí Prahy 1 jednat. Značení se změní zítra večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Nábřeží mezi kavárnou Slavia na křižovatce s Národní třídou až k ústí Divadelní ulice zavřelo hlavní město v druhé polovině května jako podporu podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru. Na silnici vznikly restaurační zahrádky. Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nezměnilo.

Omezení dopravy na Smetanově nábřeží vyvolalo v uplynulých týdnech odpor magistrátní opozice a také vedení Prahy 1. „Byli jsme proti tomu, aby se takto jednostranně uzavřela část nábřeží a doprava se svedla do obytné zóny. Zklidňovat dopravu chceme tam, kde lidé skutečně bydlí. Zároveň jsme kritizovali estetickou stránku těmi žluto-černými bloky, což nám nepřišlo důstojné pro památkovou rezervaci,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Na silnici tak nově budou květináče se stromky a chodník bude prodloužen až ke kolejím. Město použije provizorní skládací obrubníky, uvnitř kterých bude dlažba. „Během zítřka bude posunut obrubník a květníky se zelení a bude to vypadat důstojněji,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zároveň uznal, že betonové bloky nebyly estetické a důstojné tomu místu.

„Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr vyslyšel alespoň část našich požadavků. Díky tlaku TOP 09 a Prahy 1 budou moci ode dneška jezdit auta po Smetanově nábřeží alespoň v noci. Noční doprava se tak vrátí z přilehlých ulic zpět na nábřeží. To ocení především lidé, kteří bydlí a spí v ulicích Divadelní nebo Karolíny Světlé,“ napsal na svůj facebookový profil europoslanec a předseda pražských zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil, který se stejně jako Petr Hejma a Adam Scheinherr zúčastnil dnešního odstraňování zábran.

„Jsme rádi, že se debata nad uzavírkou Smetanova nábřeží konečně otevřela. Nadále se chceme bavit o variantě sezónní nebo víkendové uzavírky nábřeží,“ sdělil také.
Magistrát společně s první městskou částí zahájí jednání o budoucí podobě nábřeží. Zda bude trvale uzavřeno, zatím nebylo rozhodnuto. Město zvažuje, že se v oblasti upraví tramvajové zastávky. Nové budou ve směru z Podskalí u Žofína a u Karlových lázní, rozšíření se dočká tramvajový můstek u stanice metra Staroměstská.

„Snažíme se koncepčně projednat naše záměry. Shodneme se na tom, že je potřeba omezit zbytnou tranzitní dopravu skrz centrum Prahy,“ podotkl starosta Hejma.
Praha 1 podle něj chce zprůchodnit takzvaná čapadla (tunely) pod Smetanovým nábřežím. Jedno je z ulice Divadelní, to se otevře během pár dní. Další je na konci ulice Karolíny Světlé, ale to je nyní zasypáno.

„Dlouhodobým cílem Prahy 1 je zklidnění dopravní situace v centru, zejména pak zásadní omezení tranzitní dopravy, vše ale musí být řešeno opravdu koncepčně a po dohodě vedení hlavního města a jednotlivých dotčených městských částí. Zároveň nesmí být v žádném případě negativně ovlivněn život místních,“ dodal.

Radní Prahy 1 Michal Caban (My co tady žijeme) je přesvědčen, že současná jednání Prahy 1 a vedení hlavního města mohou přinést důležité změny. „Věřím, že to může být významným impulsem k tomu, abychom například na Smetanově nábřeží a v jeho okolí přišli s řešením, které bude praktické a zároveň bude odpovídat kritériím Pražské památkové rezervace,“ uvedl Michal Caban.

Podle starosty Hejmy  nejvyšší čas k tomu, aby byly úzce koordinovány všechny projekty týkající uvedeného nábřeží a přilehlých náplavek a lokalit, ale i celé Pražské památkové rezervace. O konkrétní podobě provozu kavárenských předzahrádek a o dalším programu na Smetanově nábřeží během léta se podle Petra Hejmy bude ještě jednat.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Další články
Nahoru