Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim
Odstraňování bloků ze Smetanova nábřeží. Foto: JP

Betonové zábrany byly po dvou týdnech odstraněny ze Smetanova nábřeží, opět se zde mění dopravní režim

Betonové zábrany nechal dnes po poledni ze Smetanova nábřeží odstranit pražský magistrát. Prostor od křižovatky s ulicí Národní k ústí Divadelní bude provizorně vydlážděn. Řidiči pak budou moci vjet od Národního divadla na nábřeží v noci od 22 hodin do 6 hodin ráno.

Nábřeží bude ve směru od divadla neprůjezdné do 30. září. O případných dalších úpravách bude magistrát s radnicí Prahy 1 jednat. Značení se změní zítra večer, nejpozději ve středu ráno. Nyní musí řidiči uzavřený úsek objíždět Divadelní ulicí.

Nábřeží mezi kavárnou Slavia na křižovatce s Národní třídou až k ústí Divadelní ulice zavřelo hlavní město v druhé polovině května jako podporu podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru. Na silnici vznikly restaurační zahrádky. Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nezměnilo.

Omezení dopravy na Smetanově nábřeží vyvolalo v uplynulých týdnech odpor magistrátní opozice a také vedení Prahy 1. „Byli jsme proti tomu, aby se takto jednostranně uzavřela část nábřeží a doprava se svedla do obytné zóny. Zklidňovat dopravu chceme tam, kde lidé skutečně bydlí. Zároveň jsme kritizovali estetickou stránku těmi žluto-černými bloky, což nám nepřišlo důstojné pro památkovou rezervaci,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Na silnici tak nově budou květináče se stromky a chodník bude prodloužen až ke kolejím. Město použije provizorní skládací obrubníky, uvnitř kterých bude dlažba. „Během zítřka bude posunut obrubník a květníky se zelení a bude to vypadat důstojněji,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zároveň uznal, že betonové bloky nebyly estetické a důstojné tomu místu.

„Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr vyslyšel alespoň část našich požadavků. Díky tlaku TOP 09 a Prahy 1 budou moci ode dneška jezdit auta po Smetanově nábřeží alespoň v noci. Noční doprava se tak vrátí z přilehlých ulic zpět na nábřeží. To ocení především lidé, kteří bydlí a spí v ulicích Divadelní nebo Karolíny Světlé,“ napsal na svůj facebookový profil europoslanec a předseda pražských zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil, který se stejně jako Petr Hejma a Adam Scheinherr zúčastnil dnešního odstraňování zábran.

„Jsme rádi, že se debata nad uzavírkou Smetanova nábřeží konečně otevřela. Nadále se chceme bavit o variantě sezónní nebo víkendové uzavírky nábřeží,“ sdělil také.
Magistrát společně s první městskou částí zahájí jednání o budoucí podobě nábřeží. Zda bude trvale uzavřeno, zatím nebylo rozhodnuto. Město zvažuje, že se v oblasti upraví tramvajové zastávky. Nové budou ve směru z Podskalí u Žofína a u Karlových lázní, rozšíření se dočká tramvajový můstek u stanice metra Staroměstská.

„Snažíme se koncepčně projednat naše záměry. Shodneme se na tom, že je potřeba omezit zbytnou tranzitní dopravu skrz centrum Prahy,“ podotkl starosta Hejma.
Praha 1 podle něj chce zprůchodnit takzvaná čapadla (tunely) pod Smetanovým nábřežím. Jedno je z ulice Divadelní, to se otevře během pár dní. Další je na konci ulice Karolíny Světlé, ale to je nyní zasypáno.

„Dlouhodobým cílem Prahy 1 je zklidnění dopravní situace v centru, zejména pak zásadní omezení tranzitní dopravy, vše ale musí být řešeno opravdu koncepčně a po dohodě vedení hlavního města a jednotlivých dotčených městských částí. Zároveň nesmí být v žádném případě negativně ovlivněn život místních,“ dodal.

Radní Prahy 1 Michal Caban (My co tady žijeme) je přesvědčen, že současná jednání Prahy 1 a vedení hlavního města mohou přinést důležité změny. „Věřím, že to může být významným impulsem k tomu, abychom například na Smetanově nábřeží a v jeho okolí přišli s řešením, které bude praktické a zároveň bude odpovídat kritériím Pražské památkové rezervace,“ uvedl Michal Caban.

Podle starosty Hejmy  nejvyšší čas k tomu, aby byly úzce koordinovány všechny projekty týkající uvedeného nábřeží a přilehlých náplavek a lokalit, ale i celé Pražské památkové rezervace. O konkrétní podobě provozu kavárenských předzahrádek a o dalším programu na Smetanově nábřeží během léta se podle Petra Hejmy bude ještě jednat.


Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

Včera ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

Včera v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Další články
Nahoru