dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Betonové květníky: V lednu přestane mít radnice Prahy 5 svázané ruce, o dalším postupu rozhodne do března
Na bývalém hřišti v Jinonicích leží už roky celkem 14 květníků Prahy 5. Stromy uhynuly nebo byly polámány vandaly. Foto (7x): puc

Betonové květníky: V lednu přestane mít radnice Prahy 5 svázané ruce, o dalším postupu rozhodne do března

Sága betonových květníků v Praze 5, která začala před osmi lety, vstupuje do další fáze. Do konce letošního roku je totiž 179 těchto nádob vázáno pravidly dotačního programu, což brání jejich odstranění z veřejných prostranství městské části. Na zbylé nádoby z celkového počtu 245 se už pravidla přestala vztahovat dřív. Jinými slovy, už za tři týdny bude mít pátá městská část volnou ruku s nakládáním nechtěného dědictví po svých předchůdcích, aniž by se bála, že bude muset kvůli porušení pravidel vracet miliony. Jak prozradil serveru Pražský patriot starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti), nové vedení radnice se zabývá několika možnostmi, jak postupovat dál.

Pro připomenutí: Na jaře roku 2010 vedení páté městské části zažádalo o dotaci z evropských fondů na projekt omezení emisní zátěže. Reagovalo na výzvu Státního fondu životního prostředí, kdy na snížení emisí z automobilové dopravy pomocí mobilní zeleně byla vázána dotace téměř 40 milionů korun. Projekt zahrnoval pořízení 245 květníků pro Prahu 5. Včetně zeleně stály radnici 20,6 milionu korun. Většina této sumy byla uhrazena z evropských fondů, radnice se podílela částkou 1,5 milionu. Stromy a keře v květináčích měly plnit funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru.

kvetinac-detail-1-nahled Květníky vzbudily velké emoce po té, co byly v roce 2012 umístěny do ulic. Lidé se stěžovali, že nádoby omezují průchod na chodnících a někde znemožňují parkování. Následovala „škatulata“, přesto si nádoby ani po stěhování na jiná místa v Praze 5 nezískaly oblibu. Stávaly se i terčem vtípků a recesistických akcí.

Před dvěma lety se zhruba šest desítek květníků podařilo vyřadit z dotačního programu a tím pádem uvolnit pro případný prodej či zápůjčku. Kupci se však nehrnuli, prodalo se jen pár kusů. Necelé dvě desítky nádob se podařilo zapůjčit Kongresovému centru a Psychiatrické léčebně Bohnice. Už čtyři roky je čtrnáct květníků odloženo na zarostlém škvárovém hřišti v Jinonicích. Od té doby, co na tento případ server Pražský patriot jako první upozornil, drtivá většina stromů v květnících na hřišti uhynula.

Radnice v průběhu času plánovala betonové vany obkládat dřevem, instalovat k nim lavičky a umísťovat na veřejná prostranství. Taková realizace se podařila pro areál dětského hřiště v ulici Holečkova, ale obdobné „vylepšování“ dalších kusů se zadrhlo. Jen samotné obložení jedné „betonové rakve“, jak se květníku také přezdívalo, stálo 35 000 korun.

upraveny-kvetnik-nahled Zatímco předchůdci současného vedení Prahy 5 nevyřešili, co zmíněnými šesti desítkami květníků, po Novém roce bude muset radnice vymyslet, jak rovnou naložit s více než dvěma stovkami kusů. Starosta Daniel Mazur věří, že se to podaří.

Zatím je „na stole“ několik variant. Je mezi nimi opětovné vyzkoušení prodeje, který se však doposud nedaří. Další možností je pronájem. Sice se ukázalo, že pro pěstování většiny stromů nejsou květníky příliš vhodné, protože se v nich kořeny přehřívají a vysazená vegetace pak hyne, ale na místech, kde je potřeba zabránit prorůstání kořenů do inženýrských sítí, by naopak vyhovující být mohly. Samozřejmě při řádné péči o zeleň v nich, včetně úprav v podobě instalování izolace, která by ochránila kořeny.

Ke zvážení je podle starosty také likvidace květníků. Anebo oprášení dřívějšího nápadu v podobě jejich kreativního využití. „Ozývají se nám architektonická a urbanistická studia s nápady,“ prozradil Daniel Mazur. „Musíme si nyní říct, jakou z cest se vydáme. Byl bych rád, kdybychom to v koalici do zasedání třetího zastupitelstva, které se bude konat na konci března 2019, měli projednané a přišli s vizí dalšího vývoje,“ dodal starosta.

Když nevíš, co s nimi, někam je odkliď aneb Květníky, které od roku 2014 leží ladem na bývalém hřišti v Jinonicích:

kvetnik-1

kvetnik-2

kvetnik-3

kvetnik-6

kvetnik-7

kvetnik-8

 


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru