Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli
Areál betonárny na Rohanském ostrově. Foto: Draceane / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli

Zastupitelé Prahy 8 včera schválili usnesení, kterým městská část nesouhlasí s existencí komplexu betonárny a souvisejících staveb na Rohanském ostrově v Karlíně včetně dočasné obslužné účelové komunikace. Betonárna stojí na ostrově už 53 let.

Zastupitelé Prahy 8 požadují, aby hlavní město nečinilo žádné kroky, které by vedly k prodlužování stavebního povolení, respektive prodlužování období pro dočasnou stavbu a prodlužování nájemních smluv na pozemky, kde se betonárna a související stavby nachází.

„V takto progresivně se rozvíjejícím území už betonárna nemá prostor. Je tam rychle vznikající obytná část, kde budou tisíce bytů, společně s odpočinkovou zónou a samotná funkce betonárny už zde není vhodná. Je lidmi negativně vnímána," domnívá se zastupitel Prahy 8 a hlavního města Radomír Nepil.

„Usnesení je podmětem pro hlavní město. Kroky, které jsme provedli, jsme vyčerpali své možnosti. Nyní čekáme na rozhodnutí hlavního města, na to, jaký postup zvolí. Naše představa je, aby betonárna a další související dočasné stavby byly odstraněny do konce roku 2021,“ dodává radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Společnost TBG Metrostav, která betonárnu provozuje, odmítá, že by areál v tomto místě nebyl vhodný. „Jeho poloha na břehu Vltavy umožňuje dodnes zásobovat betonárnu ekologicky lodní dopravou. Právě využití této dopravy a krátké vzdálenosti na staveniště v centru Prahy významnou měrou šetří životní prostředí ve městě,“ uvedla firma na svém webu.

Historie betonárny

Betonárna na Rohanském ostrově byla zprovozněna v roce 1967 jako technické zázemí pro výstavbu metra. Kromě betonárny byl na Rohanském ostrově zřízen armozávod a tesárna. Nově vzniklá automatizovaná věžová betonárna byla osazena dvěma míchacími jádry italské výroby, každým o a celkovém výkonu 60 metrů krychlových za hodinu.

V roce 1983 byla v těsném sousedství postavena nová betonárna, o rok později ukončila ta původní svou činnost. Betonárna na ostrově vyrobila beton pro veškeré významné stavby v centru města, zejména pro stavby metra.


Autor: Jan Puci

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru