Dnes Úterý - skorojasno 14°C
Zítra Středa - prehanky-dest 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli
Areál betonárny na Rohanském ostrově. Foto: Draceane / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli

Zastupitelé Prahy 8 včera schválili usnesení, kterým městská část nesouhlasí s existencí komplexu betonárny a souvisejících staveb na Rohanském ostrově v Karlíně včetně dočasné obslužné účelové komunikace. Betonárna stojí na ostrově už 53 let.

Zastupitelé Prahy 8 požadují, aby hlavní město nečinilo žádné kroky, které by vedly k prodlužování stavebního povolení, respektive prodlužování období pro dočasnou stavbu a prodlužování nájemních smluv na pozemky, kde se betonárna a související stavby nachází.

„V takto progresivně se rozvíjejícím území už betonárna nemá prostor. Je tam rychle vznikající obytná část, kde budou tisíce bytů, společně s odpočinkovou zónou a samotná funkce betonárny už zde není vhodná. Je lidmi negativně vnímána," domnívá se zastupitel Prahy 8 a hlavního města Radomír Nepil.

„Usnesení je podmětem pro hlavní město. Kroky, které jsme provedli, jsme vyčerpali své možnosti. Nyní čekáme na rozhodnutí hlavního města, na to, jaký postup zvolí. Naše představa je, aby betonárna a další související dočasné stavby byly odstraněny do konce roku 2021,“ dodává radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Společnost TBG Metrostav, která betonárnu provozuje, odmítá, že by areál v tomto místě nebyl vhodný. „Jeho poloha na břehu Vltavy umožňuje dodnes zásobovat betonárnu ekologicky lodní dopravou. Právě využití této dopravy a krátké vzdálenosti na staveniště v centru Prahy významnou měrou šetří životní prostředí ve městě,“ uvedla firma na svém webu.

Historie betonárny

Betonárna na Rohanském ostrově byla zprovozněna v roce 1967 jako technické zázemí pro výstavbu metra. Kromě betonárny byl na Rohanském ostrově zřízen armozávod a tesárna. Nově vzniklá automatizovaná věžová betonárna byla osazena dvěma míchacími jádry italské výroby, každým o a celkovém výkonu 60 metrů krychlových za hodinu.

V roce 1983 byla v těsném sousedství postavena nová betonárna, o rok později ukončila ta původní svou činnost. Betonárna na ostrově vyrobila beton pro veškeré významné stavby v centru města, zejména pro stavby metra.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

18. dubna 2021 v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než jedenáct milionů korun – přesně pak 11,34 milionů korun – takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované...

Další články
Nahoru