Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli
Areál betonárny na Rohanském ostrově. Foto: Draceane / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Betonárna už na Rohanský ostrov nepatří, usnesli se zastupitelé Prahy 8. Rozhodnutí však bude na metropoli

Zastupitelé Prahy 8 včera schválili usnesení, kterým městská část nesouhlasí s existencí komplexu betonárny a souvisejících staveb na Rohanském ostrově v Karlíně včetně dočasné obslužné účelové komunikace. Betonárna stojí na ostrově už 53 let.

Zastupitelé Prahy 8 požadují, aby hlavní město nečinilo žádné kroky, které by vedly k prodlužování stavebního povolení, respektive prodlužování období pro dočasnou stavbu a prodlužování nájemních smluv na pozemky, kde se betonárna a související stavby nachází.

„V takto progresivně se rozvíjejícím území už betonárna nemá prostor. Je tam rychle vznikající obytná část, kde budou tisíce bytů, společně s odpočinkovou zónou a samotná funkce betonárny už zde není vhodná. Je lidmi negativně vnímána," domnívá se zastupitel Prahy 8 a hlavního města Radomír Nepil.

„Usnesení je podmětem pro hlavní město. Kroky, které jsme provedli, jsme vyčerpali své možnosti. Nyní čekáme na rozhodnutí hlavního města, na to, jaký postup zvolí. Naše představa je, aby betonárna a další související dočasné stavby byly odstraněny do konce roku 2021,“ dodává radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Společnost TBG Metrostav, která betonárnu provozuje, odmítá, že by areál v tomto místě nebyl vhodný. „Jeho poloha na břehu Vltavy umožňuje dodnes zásobovat betonárnu ekologicky lodní dopravou. Právě využití této dopravy a krátké vzdálenosti na staveniště v centru Prahy významnou měrou šetří životní prostředí ve městě,“ uvedla firma na svém webu.

Historie betonárny

Betonárna na Rohanském ostrově byla zprovozněna v roce 1967 jako technické zázemí pro výstavbu metra. Kromě betonárny byl na Rohanském ostrově zřízen armozávod a tesárna. Nově vzniklá automatizovaná věžová betonárna byla osazena dvěma míchacími jádry italské výroby, každým o a celkovém výkonu 60 metrů krychlových za hodinu.

V roce 1983 byla v těsném sousedství postavena nová betonárna, o rok později ukončila ta původní svou činnost. Betonárna na ostrově vyrobila beton pro veškeré významné stavby v centru města, zejména pro stavby metra.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Dnes v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Další články
Nahoru