Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Čtvrtek 6. 10. 2022
Svátek má Hanuš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě
Betlémské náměstí prochází postupnou revitalizaci. Zdroj foto a vizualizace: MČ Praha 1

Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě

Revitalizace Betlémského náměstí vstupuje do své závěrečné etapy, která mu už letos přinese nový vodní prvek navržený architektem Martinem Sedlákem. Toho inspirovala někdejší kašna na Pražském hradě, jejímž spoluautorem byl architekt Jaroslav Fragner (1898 – 1967), mimo jiné autor současné podoby Betlémské kaple. Informoval o tom mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Celkové náklady na vybudování nové kašny budou 6,5 milionu korun. 
kasna-betlemske

Návrh vodního prvku pro Betlémské náměstí

Betlémské náměstí má po předchozích dvou etapách revitalizace nové povrchy, dva vzrostlé okrasné stromy a osm laviček. kašna bude umístěna zhruba čtyři metry od čelní fasády Betlémské kaple. 

„V návrhu vodního prvku pro Betlémské náměstí odkazuji na zmíněnou kašnu zejména zkříženou tryskou, jejíž prameny jdou na dvě strany a doplňují tím, podle mě vhodně, podlouhlou podobu náměstí,“ vysvětlil architekt Martin Sedlák. 

Základem vlastního tělesa bude mělce založená železobetonová deska na zhutněném podloží. Vystupovat bude 10 centimetrů nad povrch a vytvoří sokl pro vodní prvek. Ten bude vyrobený ze sesazených pískovcových prvků. Dva protilehlé vzájemně propojené bazénky budou napájené ze dvou kovových protisměrných trysek umístěných mezi trojicí pylonů a vycházejících ze dna bazénků. 

„Pan architekt Sedlák zvolil velmi citlivý přístup, který důsledně diskutoval s památkáři. Navázal na tvůrčí odkaz Jaroslav Fragnera, zhmotněný i v aktuální podobě Betlémské kaple, a vodní prvek navrhl v citlivé variantě pro prostor náměstí. Navíc s využitím prvků, které byly typické pro bohužel již zaniklou kašnu na Pražském hradě,“ upozornil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Kašna stála od roku 1967 na druhém hradním nádvoří v zákoutí kaple sv. Kříže. Říkalo se jí „Lví fontána“. Na jejím vzniku se podíleli Jaroslav Fragner, který byl zároveň autorem rekonstrukce celého druhého nádvoří, a sochař Vincenc Makovský.

Fontána byla vytvořena z tiské žuly a na jejím vrcholu byla umístěna plastika lva z prachatického dioritu. Voda tryskala z kovového chrliče umístěného mezi dvěma pilíři do velké vany pod ním. 

„Kašna v této podobě existovala do roku 1986, kdy byla poškozena. Tehdy do ní údajně nacouvalo menší nákladní auto, horní část se zhroutila a lev se rozbil,“ popsal architekt Martin Sedlák. Dlouhou dobu pak na místě zůstala jen spodní část s vanou, ale i ta byla později odstraněna. Dnes už po ní nejsou žádné stopy. 

Opravena byla plastika lva a v současnosti se nachází před severním vstupem do Hradu u takzvané Pacassiho brány na čtyři metry vysokém pylonu. 

Dva nové vzrostlé stromy, vysazené v předchozí etapě revitalizace, jsou okrasné třešně Prunus avium „Plena“ (Třešeň ptačí plnokvětá), odrůda původem z Francie, která v české krajině roste už 300 let. Dále náměstí zdobí osm laviček, z toho dvě třičtvrtěkruhové lavičky pod novými stromy.


Autor: Jan Puci

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Včera ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Včera v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Včera v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Další články
Nahoru