Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě
Betlémské náměstí prochází postupnou revitalizaci. Zdroj foto a vizualizace: MČ Praha 1

Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě

Revitalizace Betlémského náměstí vstupuje do své závěrečné etapy, která mu už letos přinese nový vodní prvek navržený architektem Martinem Sedlákem. Toho inspirovala někdejší kašna na Pražském hradě, jejímž spoluautorem byl architekt Jaroslav Fragner (1898 – 1967), mimo jiné autor současné podoby Betlémské kaple. Informoval o tom mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Celkové náklady na vybudování nové kašny budou 6,5 milionu korun. 
kasna-betlemske

Návrh vodního prvku pro Betlémské náměstí

Betlémské náměstí má po předchozích dvou etapách revitalizace nové povrchy, dva vzrostlé okrasné stromy a osm laviček. kašna bude umístěna zhruba čtyři metry od čelní fasády Betlémské kaple. 

„V návrhu vodního prvku pro Betlémské náměstí odkazuji na zmíněnou kašnu zejména zkříženou tryskou, jejíž prameny jdou na dvě strany a doplňují tím, podle mě vhodně, podlouhlou podobu náměstí,“ vysvětlil architekt Martin Sedlák. 

Základem vlastního tělesa bude mělce založená železobetonová deska na zhutněném podloží. Vystupovat bude 10 centimetrů nad povrch a vytvoří sokl pro vodní prvek. Ten bude vyrobený ze sesazených pískovcových prvků. Dva protilehlé vzájemně propojené bazénky budou napájené ze dvou kovových protisměrných trysek umístěných mezi trojicí pylonů a vycházejících ze dna bazénků. 

„Pan architekt Sedlák zvolil velmi citlivý přístup, který důsledně diskutoval s památkáři. Navázal na tvůrčí odkaz Jaroslav Fragnera, zhmotněný i v aktuální podobě Betlémské kaple, a vodní prvek navrhl v citlivé variantě pro prostor náměstí. Navíc s využitím prvků, které byly typické pro bohužel již zaniklou kašnu na Pražském hradě,“ upozornil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Kašna stála od roku 1967 na druhém hradním nádvoří v zákoutí kaple sv. Kříže. Říkalo se jí „Lví fontána“. Na jejím vzniku se podíleli Jaroslav Fragner, který byl zároveň autorem rekonstrukce celého druhého nádvoří, a sochař Vincenc Makovský.

Fontána byla vytvořena z tiské žuly a na jejím vrcholu byla umístěna plastika lva z prachatického dioritu. Voda tryskala z kovového chrliče umístěného mezi dvěma pilíři do velké vany pod ním. 

„Kašna v této podobě existovala do roku 1986, kdy byla poškozena. Tehdy do ní údajně nacouvalo menší nákladní auto, horní část se zhroutila a lev se rozbil,“ popsal architekt Martin Sedlák. Dlouhou dobu pak na místě zůstala jen spodní část s vanou, ale i ta byla později odstraněna. Dnes už po ní nejsou žádné stopy. 

Opravena byla plastika lva a v současnosti se nachází před severním vstupem do Hradu u takzvané Pacassiho brány na čtyři metry vysokém pylonu. 

Dva nové vzrostlé stromy, vysazené v předchozí etapě revitalizace, jsou okrasné třešně Prunus avium „Plena“ (Třešeň ptačí plnokvětá), odrůda původem z Francie, která v české krajině roste už 300 let. Dále náměstí zdobí osm laviček, z toho dvě třičtvrtěkruhové lavičky pod novými stromy.


Autor: Jan Puci

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

Dnes v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

Včera v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

15. července 2024 v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Aplikace innosvět umožňuje například průběžnou kontrolu spotřeby energií

15. července 2024 v 06:46

Bezplatná mobilní aplikace ‍innosvět, která byla vyvinutá společností innogy, umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv.   

Bleší trh na Šesťáku

14. července 2024 v 08:11

V pátek 19. července můžete prodat a nakoupit. Na Šesťáku na Vítězném náměstí se od 14 do 20 hodin koná Bleší trh.

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

13. července 2024 v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Další články
Nahoru