Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě
Betlémské náměstí prochází postupnou revitalizaci. Zdroj foto a vizualizace: MČ Praha 1

Betlémské náměstí ozdobí nová kašna, autor se inspiroval na Pražském hradě

Revitalizace Betlémského náměstí vstupuje do své závěrečné etapy, která mu už letos přinese nový vodní prvek navržený architektem Martinem Sedlákem. Toho inspirovala někdejší kašna na Pražském hradě, jejímž spoluautorem byl architekt Jaroslav Fragner (1898 – 1967), mimo jiné autor současné podoby Betlémské kaple. Informoval o tom mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Celkové náklady na vybudování nové kašny budou 6,5 milionu korun. 
kasna-betlemske

Návrh vodního prvku pro Betlémské náměstí

Betlémské náměstí má po předchozích dvou etapách revitalizace nové povrchy, dva vzrostlé okrasné stromy a osm laviček. kašna bude umístěna zhruba čtyři metry od čelní fasády Betlémské kaple. 

„V návrhu vodního prvku pro Betlémské náměstí odkazuji na zmíněnou kašnu zejména zkříženou tryskou, jejíž prameny jdou na dvě strany a doplňují tím, podle mě vhodně, podlouhlou podobu náměstí,“ vysvětlil architekt Martin Sedlák. 

Základem vlastního tělesa bude mělce založená železobetonová deska na zhutněném podloží. Vystupovat bude 10 centimetrů nad povrch a vytvoří sokl pro vodní prvek. Ten bude vyrobený ze sesazených pískovcových prvků. Dva protilehlé vzájemně propojené bazénky budou napájené ze dvou kovových protisměrných trysek umístěných mezi trojicí pylonů a vycházejících ze dna bazénků. 

„Pan architekt Sedlák zvolil velmi citlivý přístup, který důsledně diskutoval s památkáři. Navázal na tvůrčí odkaz Jaroslav Fragnera, zhmotněný i v aktuální podobě Betlémské kaple, a vodní prvek navrhl v citlivé variantě pro prostor náměstí. Navíc s využitím prvků, které byly typické pro bohužel již zaniklou kašnu na Pražském hradě,“ upozornil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Kašna stála od roku 1967 na druhém hradním nádvoří v zákoutí kaple sv. Kříže. Říkalo se jí „Lví fontána“. Na jejím vzniku se podíleli Jaroslav Fragner, který byl zároveň autorem rekonstrukce celého druhého nádvoří, a sochař Vincenc Makovský.

Fontána byla vytvořena z tiské žuly a na jejím vrcholu byla umístěna plastika lva z prachatického dioritu. Voda tryskala z kovového chrliče umístěného mezi dvěma pilíři do velké vany pod ním. 

„Kašna v této podobě existovala do roku 1986, kdy byla poškozena. Tehdy do ní údajně nacouvalo menší nákladní auto, horní část se zhroutila a lev se rozbil,“ popsal architekt Martin Sedlák. Dlouhou dobu pak na místě zůstala jen spodní část s vanou, ale i ta byla později odstraněna. Dnes už po ní nejsou žádné stopy. 

Opravena byla plastika lva a v současnosti se nachází před severním vstupem do Hradu u takzvané Pacassiho brány na čtyři metry vysokém pylonu. 

Dva nové vzrostlé stromy, vysazené v předchozí etapě revitalizace, jsou okrasné třešně Prunus avium „Plena“ (Třešeň ptačí plnokvětá), odrůda původem z Francie, která v české krajině roste už 300 let. Dále náměstí zdobí osm laviček, z toho dvě třičtvrtěkruhové lavičky pod novými stromy.


Autor: Jan Puci

V šest U Kalicha

Včera v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru