Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Bernhard Schlink: Barvy loučení

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy… Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí jen čas.

Barvy loučení tvoří devět povídek, jejichž tématem jsou závažné události nebo momenty ve vztazích, které mají původ v minulosti, ale vyjdou na povrch až po letech. Teprve tehdy nastává rozloučení buď přímo s dotyčným člověkem, nebo s vlastní mylnou představou o něm… Někdy nás loučení hluboce zasáhne. A někdy nás i osvobodí.

Nový povídkový soubor Bernharda Schlinka je mistrovským dílem: klade zásadní otázky a neváhá na ně odpovídat.

Ukázka z knihy:
Pracovali každý ve své pracovně. Nakonec vstal a šel s rozečtenou knihou do její pracovny, sedl si do křesla u okna za psacím stolem, který mohla vytáhnout nebo snížit a pracovat u něj vestoje nebo vsedě. Stála a on knihu neotevřel, ale díval se na ni, na její světlé vlasy svázané do uzlu, nahou šíji, postavu. Ne, postavu pod širokým trikem a volnými džínami neviděl, znal ji. Znát ji bylo stejně krásné jako ji vidět.
Ucítila jeho pohled a otočila se. „Je čas jít do města?“
„Ano, sedneme si do kavárny a dáme si šampaňské. Dnes je to přesně rok, co jsi mě vzala k sobě.“
Podívala se na hodinky, pokrčila čelo, usmála se. „Jsi první muž, který si něco takového pamatuje.“
„Zadal jsem hned druhý den do iPhonu, aby mi ten den připomněl.“
„Druhý den?“ Potřásla hlavou.
„Nechtěl jsem tě vlastnit. Chtěl jsem… Byl to výjimečný večer a výjimečná noc.“
Pohlédla na něj, nedokázal říct, jestli káravě, souhlasně, zkoumavě. Už po jedné noci zaujala místo v jeho životě – cítila se pohlcená? Nebo ji to těšilo? Nebo nevěděla, jestli se má cítit potěšená, nebo pohlcená? Potom přešla k němu, sedla si mu na klín, objala ho kolem krku a opřela se o něj hlavou. Nic neříkala. Držel ji a napadlo ho, že o všem moc přemýšlí a že život je vlastně jednoduchý. Jako láska – když skutečně milujeme, nemůžeme nic udělat špatně.
(z povídky Výročí)

barvy-louceni

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/508198-barvy-louceni-audioknihovna.html 
 

Z doslovu Jitky Nešporové
Titulní „barvy“ z tohoto souboru odkazují k pestrosti, s jakou Schlink obměňuje své téma: dojde na loučení se zesnulým přítelem, s bratrem, s umírajícím exmanželem, ale i na loučení s mladickou nevinností a se samotným mládím. Při domýšlení příběhů si uvědomíme, že jsme četli i o loučení s překonanými životními postoji a utrpěnými křivdami, zmarněnými šancemi a zahozenou láskou. Devět příběhů s leitmotivem loučení je dovedně poskládáno tak, aby vynikla jejich provázanost a navzájem se relativizovalo jejich vyznění. Hudební teoretici by o Barvách loučení možná psali jako o konceptuálním albu.


Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Olympijské Tokio v Národním muzeu

4. května 2021 v 10:13

O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcích, vypráví nová výstava s názvem Olympijské Tokio, která je otevřena v Historické budově Národního muzea a bude zde až do konce srpna letošního roku.

Meda se v srpnu a září vrátí na Letní scénu Musea Kampa

3. května 2021 v 07:39

Meda, inscenace Daniely Sodomové a Adély Stodolové Laštovkové, vznikla v roce 2019 coby originální dárek ke 100. narozeninám obdivuhodné dámy – Medy Mládkové. V reakci na divácký úspěch byla hra uvedena také v následujícím roce a na jeviště Letní scény Musea Kampa se vrátí opět letos od konce...

Praha 6 má koncepci rozvoje kultury na dalších deset let

2. května 2021 ve 21:08

Zastupitelé Prahy 6 na svém dubnovém jednání schválili koncepci rozvoje kultury městské části na roky 2021 až 2030. Rok a půl připravovaná analýza má kulturní provoz v Praze 6 nasměrovat na dalších deset let. Kromě popisu současné situace i návrhu dalšího směřování také odhaluje slabiny...

Online speciální multimediální show věnovaná večerníčku Krysáci

2. května 2021 ve 14:55

Kapela Už jsme doma i divadlo Buchty a Loutky mají za sebou i v této  době, kdy se nemohou konat s živým publikem koncerty ani divadelní představení, již několik vystoupení, kterými bavili prostřednictvím přímých přenosů na internetu své fanoušky z celého světa. Nyní společně v neděli 2. května od...

Národní technické muzeum se otevírá v plném provozu

1. května 2021 v 08:53

Národní technické muzeum se od středy 5. května otevírá v plném provozu od 9 do 18 hodin. 

Další články
Nahoru