Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Bernhard Schlink: Barvy loučení

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy… Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí jen čas.

Barvy loučení tvoří devět povídek, jejichž tématem jsou závažné události nebo momenty ve vztazích, které mají původ v minulosti, ale vyjdou na povrch až po letech. Teprve tehdy nastává rozloučení buď přímo s dotyčným člověkem, nebo s vlastní mylnou představou o něm… Někdy nás loučení hluboce zasáhne. A někdy nás i osvobodí.

Nový povídkový soubor Bernharda Schlinka je mistrovským dílem: klade zásadní otázky a neváhá na ně odpovídat.

Ukázka z knihy:
Pracovali každý ve své pracovně. Nakonec vstal a šel s rozečtenou knihou do její pracovny, sedl si do křesla u okna za psacím stolem, který mohla vytáhnout nebo snížit a pracovat u něj vestoje nebo vsedě. Stála a on knihu neotevřel, ale díval se na ni, na její světlé vlasy svázané do uzlu, nahou šíji, postavu. Ne, postavu pod širokým trikem a volnými džínami neviděl, znal ji. Znát ji bylo stejně krásné jako ji vidět.
Ucítila jeho pohled a otočila se. „Je čas jít do města?“
„Ano, sedneme si do kavárny a dáme si šampaňské. Dnes je to přesně rok, co jsi mě vzala k sobě.“
Podívala se na hodinky, pokrčila čelo, usmála se. „Jsi první muž, který si něco takového pamatuje.“
„Zadal jsem hned druhý den do iPhonu, aby mi ten den připomněl.“
„Druhý den?“ Potřásla hlavou.
„Nechtěl jsem tě vlastnit. Chtěl jsem… Byl to výjimečný večer a výjimečná noc.“
Pohlédla na něj, nedokázal říct, jestli káravě, souhlasně, zkoumavě. Už po jedné noci zaujala místo v jeho životě – cítila se pohlcená? Nebo ji to těšilo? Nebo nevěděla, jestli se má cítit potěšená, nebo pohlcená? Potom přešla k němu, sedla si mu na klín, objala ho kolem krku a opřela se o něj hlavou. Nic neříkala. Držel ji a napadlo ho, že o všem moc přemýšlí a že život je vlastně jednoduchý. Jako láska – když skutečně milujeme, nemůžeme nic udělat špatně.
(z povídky Výročí)

barvy-louceni

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/508198-barvy-louceni-audioknihovna.html 
 

Z doslovu Jitky Nešporové
Titulní „barvy“ z tohoto souboru odkazují k pestrosti, s jakou Schlink obměňuje své téma: dojde na loučení se zesnulým přítelem, s bratrem, s umírajícím exmanželem, ale i na loučení s mladickou nevinností a se samotným mládím. Při domýšlení příběhů si uvědomíme, že jsme četli i o loučení s překonanými životními postoji a utrpěnými křivdami, zmarněnými šancemi a zahozenou láskou. Devět příběhů s leitmotivem loučení je dovedně poskládáno tak, aby vynikla jejich provázanost a navzájem se relativizovalo jejich vyznění. Hudební teoretici by o Barvách loučení možná psali jako o konceptuálním albu.


Autor: TZ, red

Praha 9: (Ba)binec na druhou

30. září 2022 v 19:08

Bleší trh, second hand oblečení, hračky, sportovní potřeby, předměty všeho druhu, knížky, porcelán, interiérové doplňky.

Djelem, Djelem: Divadelní hra o migraci Romů do Velké Británie

30. září 2022 v 10:24

Romské rokycanské divadlo Trajo nabídne 8. října úspěšné představení Djelem, Djelem divákům v pražském divadle D21 od 18 hodin, vstupné je pro návštěvníky dobrovolné. Inscenace romského divadla Trajo z Rokycan, které vzniklo na podzim minulého roku v rámci projektu Gendaľipen organizace Slovo 21,...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

28. září 2022 v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Další články
Nahoru