dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Berlínský starosta a pražský primátor si notovali: chceme spojení měst vysokorychlostní železnicí
V Německu zajišťují vysokorychlostní dopravu jednotky ICE (Intercity-Express). Foto: K. Jähne / Wikimedia Commons

Berlínský starosta a pražský primátor si notovali: chceme spojení měst vysokorychlostní železnicí

Praha a Berlín mají zájem na tom, aby obě metropole spojila vysokorychlostní železnice. ČTK to řekl pražský primátor Tomáš Hudeček po jednání se svým berlínským protějškem Klausem Wowereitem. Jednání o dopravní politice bylo součástí Hudečkovy dvoudenní návštěvy v německé metropoli.

„Mluvili jsme o spolupráci zejména v politice vysokorychlostních tratí, kde jsme za Prahu konstatovali, že je opravdu náš zájem, aby trať Berlín-Praha-Vídeň existovala," řekl Hudeček.

V minulosti podle něj byly problémy především na německé straně a nyní je třeba, aby z obou metropolí zazněl hlas podpory pro takový projekt. Pražský primátor se během dvoudenní návštěvy setkal také se zástupci berlínského dopravního podniku a s představiteli odboru územního plánování.

„Zajímal jsem se o to, co ve městě připravují, abychom se případně mohli poučit o tom, co můžeme v Praze dělat lépe," řekl Hudeček. Hudečkova návštěva německé metropole byla součástí programu, v jehož rámci Praha posiluje vztahy s dalšími evropskými velkoměsty.

S Berlínem udržuje česká metropole partnerství už 19 let a podle Hudečka jsou kontakty obou měst poměrně intenzivní. Spolupráce probíhá zejména v rámci výměnných pobytů členů magistrátu a úředníků.


Další články
Nahoru