dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Benefice Nadačního fondu IMPULS na roztroušenou sklerózu vynesla více než 481 tisíc korun
Taneční inscenace Korekce v podání souboru VerTeDance a Clarinet Factory. Foto: Archiv

Benefice Nadačního fondu IMPULS na roztroušenou sklerózu vynesla více než 481 tisíc korun

Více než 481 tisíc korun se podařilo vybrat v divadle La Fabrika při benefici taneční inscenace Korekce. Uspořádal ji Nadační fond IMPULS a věnoval lidem s roztroušenou sklerózou. Výtěžek poputuje na registr pacientů ReMuS a s ním spojený medicínský výzkum. 

„Benefiční koncerty pořádáme každoročně, ale letošní benefice je mimořádná,“ řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová. „Je to téměř na den přesně, kdy byl před 15 lety Nadační fond IMPULS pro roztroušenou sklerózu založen,“ vysvětlila. Na pódiu pak poděkovala umělcům, partnerům a všem lidem v zaplněném divadelním sále, kteří přišli dobrou věc osobně podpořit.

Vysoce ceněnou taneční inscenaci Korekce (2014) v podání souboru VerTeDance a hudebníků Clarinet Factory si nenechaly ujít přes dvě stovky diváků, kterých se závažná diagnóza jakkoliv týká. Představení totiž pracuje s motivem nesvobody a nemožnosti pohybu, tématem blízkým právě lidem trpícím roztroušenou sklerózou.

„Je to nemoc mnoha tváří, má mnohé projevy, které mohou být u každého pacienta jiné. Částečná či celková imobilita bohužel patří mezi ně,“ vysvětlila vedoucí lékařka RS centra Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. Eva Havrdová k agresivní autoimunitní chorobě, která se projevuje také například únavou, depresemi, poruchami zraku, citlivosti, stability či bolestivými spasmy.

Úspěšná byla benefice i po finanční stránce. Výtěžek z darů a dobrovolného vstupného se vyšplhal na 481 251 korun. Ty nadační fond věnuje na financování registru ReMuS, který od roku 2013 celorepublikově monitoruje léčbu roztroušené sklerózy. „Dlouhodobý centrální monitoring je velmi důležitý, a to jak pro medicínský výzkum, tak i pro zlepšení přístupu pacientů k nejmodernější léčbě,“ uvedla profesorka Havrdová.

Tematice roztroušené sklerózy se dlouhodobě benefičně věnují i hudebníci multižánrového kvarteta Clarinet Factory. Zcela bez nároku na honorář vystoupili pro Nadační fond IMPULS letos již podesáté. Pořadatelé si pro ně připravili symbolický dárek – poukaz na půl dne nahrávání ve studiu SONO Records. „To jsme opravdu nečekali,“ poznamenal mile překvapený klarinetista Jindřich Pavliš s tím, že poukaz rádi využijí k natáčení nového, v pořadí již šestého sólového alba.

Za 15 let své existence rozdělil Nadační fond IMPULS jen na příspěvcích téměř 19 miliónů korun. Dalšími prostředky kontinuálně financuje osvětové, vzdělávací a rehabilitační projekty týkající se roztroušené sklerózy jako je například registr ReMuS, rehabilitační a terapeutické programy či zdravotnické vybavení v RS centrech. Jedním ze zdrojů jsou i výtěžky z benefičních akcí a příspěvky od partnerů. Tím je i dlouholetý generální partner společnost Unimex Group, jenž během večera předal zástupcům fondu šek na 350 tisíc korun.


Další články
Nahoru