dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Bémův syn nebyl první, kdo zdolával labutí chrlič. Gymnazisté však měli víc štěstí
Wimmerova kašna na Uhelném trhu. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Bémův syn nebyl první, kdo zdolával labutí chrlič. Gymnazisté však měli víc štěstí

O málokteré pražské kašně se v posledních letech hovoří tolik jako o té na Uhelném trhu. Wimmerova kašna, jejíž část před dvěma lety poranila Jáchyma Béma, syna pražského exprimátora, se v minulosti několikrát stěhovala. A před čtyřmi desítkami let také čelila útoku vandalů. 

Novoklasicistní dílo vytvořil v roce 1797 český sochař František Xaver Lederer. Krásná kašna znázorňuje stojícího chlapce, který podává sedící dívce víno a tudíž pravděpodobně  představuje alegorii vinařství a sadařství. Kmen je ukončen labutí se vztyčenou hlavou, chrlící vodu. Středový sloupek, kterým je vedena voda, představuje kmen palmy obtočený vinnou révou.

Wimmerův dar městu

Dílo financoval mecenáš Jakub Wimmer, který byl jedním z nejbohatších a nejschopnějších podnikatelů přelomu 18. a 19. století.

Kašnu věnoval městu k výzdobě dnešní Národní třídy, kde vydržela zhruba šedesát let. Sponzor kašny, lze li to tak nazvat dnešní terminologií, se tak již nedožil jejího přemístění.

V roce 1860 se totiž stěhovala na nedaleké Betlémské náměstí. Zde však zůstala jen dvě desetiletí. V roce 1882 tehdejší samospráva rozhodla o odstranění díla, které před úplným zničením zachránila jen přímluva Vojty Náprstka, velkého vlastence, národopisce a v neposlední řadě i štědrého mecenáše.

Kvůli vandalům kopie

Když se kašna vyhnula demolici, opět putovala na jiného místo. Tentokrát do parku u hlavního železničního nádraží, který je dnes znám pod názvem Vrchlického sady. Zde stála půl století, aby se v roce 1951 přestěhovala do oblasti svého původního umístění, tentokrát na Uhelný trh.

wimmerova-kasna Tam stál originál sochy až do sedmdesátých let. V roce 1974 ho totiž v noci poničili opilí gymnazisté, kteří se snažili zdolat vrchol sochy. Škody utrpěl především střední nosný sloup. Po mladickém extempore zbylo na Uhelném trhu jen torzo. Podle slepených částí originálu se však podařilo vytvořit kopie, která se vrátila na kašnu, přičemž původní kusy zamířily do Lapidária Národního muzea.

Pár měsíců před sametovou revolucí v roce 1989 však byla kašna opět rozebrána. Tentokrát ne vandaly, ale odborníky kvůli výstavbě kolektorů, tedy tunelů určených k vedení a ukládání inženýrských sítí v centru metropole. Na dlouhých devět let tak přišlo náměstí o jednu ze svých dominant. Na podzim roku 1998 však došlo k slavnostnímu osazení.

Osobní tragédie

Okolní plocha kašny je již dlouho útočištěm umělců, především malířů. Na Wimmerovu kašnu se velká pozornost upřela v březnu před dvěma lety, kdy se zde vážně zranil syn bývalého pražského primátora Pavla Béma.

Dvacetiletý Jáchym zde v opilosti udělal klukovinu, která ho stála ruku. Při snaze o šplhání na kašnu se dvousetkilová část sochy ulomila a spadla na mladíka. Ještě během roku 2011 byla poničená kašna opravena.


Další články
Nahoru