dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Belveder prokoukne, práce ve zbraslavském lesoparku skončí příští rok
Lesopark Belveder, pramen u horní cesty. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Belveder prokoukne, práce ve zbraslavském lesoparku skončí příští rok

Rekonstrukce lesoparku Belveder v Praze-Zbraslavi by měla být hotová příští rok v září. Poslední část úprav podpoří dotace z evropských fondů, řekl ČTK Martin Šilhán z odboru místního hospodářství radnice městské části Praha-Zbraslav.

Lesopark Belveder

Lesopark mezi horní Zbraslaví a Záběhlicemi, původně Šibeniční vrch, svoji podobu dostal již roku 1929, kdy jej okrašlovací spolek osázel mimo jiné i subalpskými rostlinami.

Následně vybudoval a upravil cesty, schodiště a studánky. Na horní hraně srázu je nová vila s několika vyhlídkovými terasami.

S projektem se začalo už v roce 2011, kvůli finanční náročnosti celého projektu ale bylo třeba počkat na dotaci z EU. První studie úprav lesoparku vznikaly už v roce 2005, projekty pak v letech 2009 a 2010. První část úprav zaplatila městská část, zčásti z dotace od hlavního města. Částečně už jsou opravené komunikace, vytvořená klidová místa a vytvořené nové vodní plochy.

„Letos byla podána žádost o dotaci z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Projekt byl úspěšný," uvedl Šilhán. Zbývající asi dvě třetiny stavebních prací začnou v březnu 2015. Součástí projektu je i úprava zeleně – postupné odstranění nepůvodních druhů dřevin a nahrazení původními.

Vstupy do parku by měly být nově bezbariérové. „V rámci investiční zakázky bude také zrekonstruován a doplněn mobiliář – doplnění veřejného a orientačního osvětlení, lavičky, odpadkové koše, informační tabule," píše se v dokumentaci k veřejné zakázce s odhadovanou cenou 12,1 milionu korun. První část stála 5,5 milionu korun.


Další články
Nahoru