dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Během večera proběhne ve Veletržním paláci několik vernisáží, otevřeno bude do půlnoci
Veletržní palác. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Během večera proběhne ve Veletržním paláci několik vernisáží, otevřeno bude do půlnoci

V rámci oslav 220. výročí Národní galerie v Praze se uskuteční ve Veletržním paláci dnes večer hromadná vernisáž s koncerty a performancemi. Volný vstup do expozic a výstav Veletržního paláce bude až do půlnoci. Kdo nechce jít na dnešní akci Grand Opening, nevadí, ušetří i o víkendu. V sobotu a neděli budou zpřístupněny všechny expozice i výstavy zdarma. Oslavy výročí pokračují o víkendu na různým místech metropole zajímavými doprovodnými programy k výstavám galerie.

Dnes budou ve Veletržním paláci zahájeny tyto výstavy:

Aj Wej-wej: Zvěrokruh
Dílo současného čínského umělce Aj Wej-weje Zvěrokruh. Jedná se o vůbec první a dlouho očekávané uvedení tohoto světoznámého umělce v České republice. Na prostranství před Veletržním palácem bude vystaveno Dvanáct bronzových hlav zvířat zvěrokruhu.

El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika
Retrospektivní výstava představuje poprvé v České republice senegalského malíře a kurátora El Hadji Syho nejen jako malíře s osobitým výtvarným projevem, ale také jako významného performera a kulturního aktivistu.

Introducing Helena Hladilová: Falešné jezero
Uměleckou praxi Heleny Hladilové lze charakterizovat jako průběžné dialektické zkoumání tvorby objektu a performativnosti. Její díla ztělesňují průmět objektu, diváka, akce a okolního prostoru, skrze něž defetišizuje umělecký objekt a vytváří rovnostářský vztah mezi umělcem/performerem a divákem/účastníkem akce.

Jiří David: Apoteóza
Specifické dílo Jiřího Davida vychází ideově z monumentálního obrazu Apoteóza „Slovanstvo pro lidstvo!", které je součástí cyklu Slovanská epopej Alfonse Muchy.

Poetry Passage#2
Funkcionalistické schodiště Veletržního paláce poslouží jako prostor pro prezentaci fotografického díla Jiřího Thýna, performativní vizuální poezie Heinricha Dunsta a kinematografické úvahy o čtení Alejandra Cesarca.

Prostor pro pohyblivý obraz – IV. kapitola: Rétorika času, v novém pojetí
Čtvrtá kapitola předvádí video a film jako přístroj schopný promlouvat společným hlasem času a napříč časem.

Na co dalšího se mohou návštěvníci večer těšit:

•    V 19 hodin proběhne slavnostní zahájení večera projevem Jiřího Fajta, Aj Wej-weje, El Hadji Syho a Jiřího Davida – celou akci bude moderovat Marek Eben.
•    Taneční performance ve výstavě El Hadji Syho v podání Centra choreografického rozvoje SE.S.TA jakožto součást Mořské archeologie proběhne hned dvakrát – v 19:30 a 21 hodin.
•    K jubileu Národní galerii zahraje ve 20 hodin zpěvák a kytarista Vladimír Mišík a ETC.
•    Ve 21:30 večer vyvrcholí koncertem balkánského skladatele a producenta Gorana Bregoviće s jeho Wedding and Funeral Band „Champagne for Gypsies“.
•    Od 22.30 se můžete těšit na DJ Radia 1, který zahraje v Café Jedna.

Oslavy pokračují o víkendu doprovodnými akcemi k výstavám Národní galerie v Praze. Podrobný program je zde.

V Paláci Kinských na Staroměstském náměstí lze od zítřka navštívit výstavu Velkorysost – umění obdarovat. Představuje mecenáše a díla, která tito lidé kdysi Národní galerii věnovali od jejího vzniku na konci 18. století.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru