Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Během těhotenství prodělala záchvaty. Ale mám tři zdravé děti, říká Zuzana s epilepsií
V Česku ročně otěhotní zhruba 500 žen s epilepsií. Podle lékařů se jim epilepsie při správné medikaci v 95 procentech případů nezhorší a porodí zdravé dítě. Foto: Lucie Rychlá

Během těhotenství prodělala záchvaty. Ale mám tři zdravé děti, říká Zuzana s epilepsií

U Zuzany se epilepsie poprvé projevila v devíti letech, když byla na návštěvě u babičky a náhle ztratila vědomí. Po sérii vyšetření v nemocnici jí lékaři diagnostikovali epilepsii. Díky účinné léčbě o své nemoci až do konce puberty téměř nevěděla. „Mívala jsem jen chvilky, kdy jsem byla na několik vteřin takvaně mimo a nic jsem si nepamatovala. Velké epileptické záchvaty se mi naštěstí vyhýbaly,“ vypráví svůj příběh Zuzana.

V devatenácti letech ale špatně zareagovala na změnu léčby a dostala velký epileptický záchvat, po kterém skončila v nemocnici. A nezůstalo u jediného – následovaly další. Změnila lékaře i léčbu a počet záchvatů se ustálil na dva ročně. Spouštěčem byl ve většině případů stres. 

Ve 27 letech chtěla Zuzana s manželem založit rodinu, a vyhledala proto neuroložku Janu Zárubovou, která se specializuje na léčbu žen s epilepsií. „Těhotenství jsem řešila asi s ročním předstihem. Užívala jsem v té době léky, které byly  pro dítě bezpečné, a k tomu mi paní doktorka přidala i kyselinu listovou,“ popisuje Zuzana svou cestu k početí dítěte. 

Otěhotněla, narodila se jí zdravá dcera a tři roky poté dvojčata. V obou těhotenstvích prodělala epileptické záchvaty, kterým vždy předcházelo velké psychické vypětí. „V prvním těhotenství jsem prodělala dva epileptické záchvaty. Podruhé mě potkal pouze jeden,“ doplňuje.

Na své zdraví dbala i po porodu a snažila se záchvatům předcházet dodržováním nastaveného režimu. Kromě stresu u ní totiž bývá častým spouštěčem záchvatů také nevyspání. 

„O děti se hodně staral i manžel, abych si mohla odpočinout a měla dostatek spánku. Dcera byla naštěstí pohodové dítě, s dvojčaty to potom bylo složitější, ale i tak jsme to společně zvládli,“ dodává Zuzana. Režimová opatření se snaží dodržovat i nyní, když jsou děti starší. Dostatečně spí, nepije alkohol a vyhýbá se velké fyzické zátěži.


Autor: Lucie Rychlá

Onkologičtí pacienti oslaví život

Dnes v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Další články
Nahoru