Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - zatazeno 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Během pandemie došlo v Praze k rozmachu černých skládek nadměrného odpadu
Nepořádek u kontejnerů. Foto: PSAS

Během pandemie došlo v Praze k rozmachu černých skládek nadměrného odpadu

Ačkoli popelnicová a kontejnerová stání na tříděný odpad neslouží k odkládání nadměrného odpadu, v Praze je tento jev často k vidění. V roce 2020 skončilo v ulicích 7516 tun odpadu, což je téměř o 390 tun víc než v předchozím roce. Tento problém umocnila koronavirová pandemie.

Konečnou destinací pro objemné nepotřebné věci a vysloužilé předměty by měly být sběrné dvory. Těch se v hlavním městě nachází téměř dvacet. Sedm z nich provozují Pražské služby (PSAS). Právě v jimi provozovaných dvorech skončilo 38 343 tun odpadu. To je o 580 tun méně než v roce 2019.

Za drobným poklesem stojí jejich několikatýdenní omezení v souvislosti s prvním omezením pohybu. „Během jarního lockdownu se ukázal význam sběrných dvorů. Pražané začali ve velkém množství odkládat nepotřebný a objemný odpad k popelnicím. Proto bylo po relativně krátké době rozhodnuto o jejich opětovném otevření ve speciálním režimu,“ připomněl loňskou situaci mluvčí PSAS Radim Mana.

Celková návštěvnost sběrných dvorů PSAS byla ale v loňském roce rekordní. Cestu si do nich našlo 210 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst o 10 tisíc. Ve srovnání s rokem 2018 to je dokonce o 22 tisíc návštěv více. Problém s odhazováním odpadu vedle nádob však neustal. Mezi lidmi navíc stále koluje mýtus o tom, že jej popeláři musí odvézt. 

„To není úplně pravda, často to navíc není možné. Úklid v okolí popelnicového stání na směsný odpad má na starosti vlastník či správce objektu, ke kterému stání náleží. O čistotu v okolí kontejnerů na tříděný odpad se starají svozové společnosti prostřednictvím samostatných úklidových posádek. Je ale nutné zmínit, že odkládání odpadu v okolí nádob je zakázáno,“ sdělil Mana.

S tříděným odpadem se pojí neochota sešlapávat odpad. Statistiky ukazují, že množství papíru a plastů svezených z modrých a žlutých nádob klesá. Avšak kartonové krabice tvoří značný podíl v kontejnerech na papír.

„Přitom nařezáním nebo roztrháním krabic, sešlapáváním plastových lahví a plechovek lze jednak ušetřit místo pro ostatní, jednak předcházet vzniku nepořádku v okolí nádob na tříděný odpad,“ sdělil Mana.

Co lze odnést do sběrného dvora? Shromažďuje se v něm komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby nebo do ní nepatří jako například vysloužilé elektrospotřebiče či nebezpečný odpad. Ve sběrných dvorech lze odevzdat objemný, stavební, kovový, dřevěný i biologicky rozložitelný odpad.

Dále vybrané nebezpečné odpady, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, jedlé oleje v umělohmotných obalech, tonery nebo třeba pneumatiky.

Od loňského října fungují ve dvou pražských sběrných dvorech takzvané Re-Use pointy, které mají za úkol „vrátit do oběhu“ stále funkční věci, které by už jinak skončily na skládce. Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek, nebo jízdní kola.

„Předcházení vzniku odpadu a zakotvení principů cirkulární ekonomiky je součástí mé dlouhodobé pražské mise. Věřím, že i relativně malá změna našeho spotřebitelského chování může mít velký dopad. Re-Use pointy jsou dalším dílkem do velké skládačky známé jako cirkulární ekonomika,“ sdělil náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).


Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

Další články
Nahoru