Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Během pandemie došlo v Praze k rozmachu černých skládek nadměrného odpadu
Nepořádek u kontejnerů. Foto: PSAS

Během pandemie došlo v Praze k rozmachu černých skládek nadměrného odpadu

Ačkoli popelnicová a kontejnerová stání na tříděný odpad neslouží k odkládání nadměrného odpadu, v Praze je tento jev často k vidění. V roce 2020 skončilo v ulicích 7516 tun odpadu, což je téměř o 390 tun víc než v předchozím roce. Tento problém umocnila koronavirová pandemie.

Konečnou destinací pro objemné nepotřebné věci a vysloužilé předměty by měly být sběrné dvory. Těch se v hlavním městě nachází téměř dvacet. Sedm z nich provozují Pražské služby (PSAS). Právě v jimi provozovaných dvorech skončilo 38 343 tun odpadu. To je o 580 tun méně než v roce 2019.

Za drobným poklesem stojí jejich několikatýdenní omezení v souvislosti s prvním omezením pohybu. „Během jarního lockdownu se ukázal význam sběrných dvorů. Pražané začali ve velkém množství odkládat nepotřebný a objemný odpad k popelnicím. Proto bylo po relativně krátké době rozhodnuto o jejich opětovném otevření ve speciálním režimu,“ připomněl loňskou situaci mluvčí PSAS Radim Mana.

Celková návštěvnost sběrných dvorů PSAS byla ale v loňském roce rekordní. Cestu si do nich našlo 210 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst o 10 tisíc. Ve srovnání s rokem 2018 to je dokonce o 22 tisíc návštěv více. Problém s odhazováním odpadu vedle nádob však neustal. Mezi lidmi navíc stále koluje mýtus o tom, že jej popeláři musí odvézt. 

„To není úplně pravda, často to navíc není možné. Úklid v okolí popelnicového stání na směsný odpad má na starosti vlastník či správce objektu, ke kterému stání náleží. O čistotu v okolí kontejnerů na tříděný odpad se starají svozové společnosti prostřednictvím samostatných úklidových posádek. Je ale nutné zmínit, že odkládání odpadu v okolí nádob je zakázáno,“ sdělil Mana.

S tříděným odpadem se pojí neochota sešlapávat odpad. Statistiky ukazují, že množství papíru a plastů svezených z modrých a žlutých nádob klesá. Avšak kartonové krabice tvoří značný podíl v kontejnerech na papír.

„Přitom nařezáním nebo roztrháním krabic, sešlapáváním plastových lahví a plechovek lze jednak ušetřit místo pro ostatní, jednak předcházet vzniku nepořádku v okolí nádob na tříděný odpad,“ sdělil Mana.

Co lze odnést do sběrného dvora? Shromažďuje se v něm komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby nebo do ní nepatří jako například vysloužilé elektrospotřebiče či nebezpečný odpad. Ve sběrných dvorech lze odevzdat objemný, stavební, kovový, dřevěný i biologicky rozložitelný odpad.

Dále vybrané nebezpečné odpady, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, jedlé oleje v umělohmotných obalech, tonery nebo třeba pneumatiky.

Od loňského října fungují ve dvou pražských sběrných dvorech takzvané Re-Use pointy, které mají za úkol „vrátit do oběhu“ stále funkční věci, které by už jinak skončily na skládce. Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek, nebo jízdní kola.

„Předcházení vzniku odpadu a zakotvení principů cirkulární ekonomiky je součástí mé dlouhodobé pražské mise. Věřím, že i relativně malá změna našeho spotřebitelského chování může mít velký dopad. Re-Use pointy jsou dalším dílkem do velké skládačky známé jako cirkulární ekonomika,“ sdělil náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).


Autor: red

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Dnes ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Další články
Nahoru