dnes
Neděle - zatazeno
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
7°C
Během jara dokončí Praha koncepci dalšího rozvoje holešovické tržnice. Naváže na studii z roku 2014
V holešovické tržnici se zastavil čas, prostor mezi památkově chráněnými halami vyplňují stánkaři s tuctovým zbožím. Foto (20x) a text: Jan Puci

Během jara dokončí Praha koncepci dalšího rozvoje holešovické tržnice. Naváže na studii z roku 2014

Ačkoli má Praha už od roku 2014 vyhotovenu studii přeměny Pražské tržnice v Holešovicích, areál chátrá dál. Město se už roky soudí s bývalým nájemcem, nevěstinec u jednoho ze vstupů funguje každý den, památkově chráněné haly postupně chátrají a tržnice je nadále plná stánků asijských obchodníků. Jak se k budoucnosti rozlehlé tržnice staví nové vedení metropole?

Růžovou budoucnost tržnice opakovaně malují generace politiků. V roce 2014 hlavní město zpracovalo studii o revitalizaci areálu. Dokument navrhl rozdělit tržnici na několik zón s prodejnami, trhy, restauracemi a také sportovními i kulturními provozovnami.

„My nyní chceme na studii navázat – rozpracovat ji a prověřit proveditelnost. Ze studie využijeme zejména zmapování technického stavu tržnice a geodetické zaměření všech objektů,“ sdělil serveru Pražský patriot náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

„Ve spolupráci města s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a dalšími odborníky připravíme během letošního jara základní směřování a pak jej budeme konkretizovat. Vznikne koncepce dalšího využití a směřování tržnice s hlavním zaměřením na obchodní, kulturní, gastro a volnočasové aktivity,“ pokračoval náměstek.

img-0855

Zadání připravované koncepce je konzultováno s již v minulosti založenou pracovní skupinou k problematice Pražské tržnice. Lákavé gastronomické zážitky jsou podle Vyhnánka rozhodně jedna z věcí, které by tržnice měla nabízet. Poskytovat by měla i prostor pro umění, včetně mladých umělců.

Přeměna rozhlehlé plochy v Holešovicích prý bude postupná. Záměrem je snaha nejdříve po jednotlivých krocích kultivovat veřejný prostor, dočasně využít prázdné prostory v halách, iniciovat postupnou rekonstrukci částí areálu.

„Uvědomujeme si, že se jedná o místo s neuvěřitelným potenciálem, který chceme rozvinout a vrátit Pražanům. Zkusme si tržnici představit uklizenou, plnou restaurací, barů, uměleckých prostorů, zajímavých malých obchůdků. Zkrátka jako místo, kde Pražané i návštěvníci města rádi stráví svůj čas. S trochou nadsázky třeba jako Mercado de San Miguel v Madridu, Markthal v Rotterdamu, La Boquería v Barceloně, Borough Market v Londýně, Kauppahalli v Helsinkách, Markthalle Neun v Berlíně nebo Le Centquatre v Paříži,“ nastínil budoucí podobu tržnice náměstek.

Rozvoj areálu s nevyužitým potenciálem už dlouho brzdí spor se společností Delta Center, která měla od roku 1994 Pražskou tržnici v pronájmu, ale na konci roku 2011 jí město smlouvu vypovědělo. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun. Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Soudy dodnes pravomocně nerozhodly.

img-0786

„Tento spor je bohužel typickým příkladem průtahů, k nimž v českém soudním systému občas dochází. Město soudní spor o vystěhování zahájilo v roce 2013. Projednání věci bylo u Obvodního soudu pro Prahu 7 postupně zcela zablokováno v důsledku procesních kroků soudce, kterému byla věc přidělena. Tento soudce rezignoval k 31. červnu 2018 a věc byla přidělena novému soudci. My doufáme, že se nyní vše pohne kupředu a Pražané se konečně domohou svého majetku, který podle nás již více než pět let zcela nezákonně využívá soukromý subjekt a dělá z něj vřed na tváři našeho města,“ sdělil náměstek Pavel Vyhnánek.

V hale číslo 18 u jižního vchodu do tržnice funguje nadále erotický klub Showpark. Vyhnánek slíbil, že město udělá maximum pro to, aby odtud podnik co nejdříve zmizel. „Nevěstinec samozřejmě nemá v holešovické tržnici co dělat. Nyní se snažíme soudně dosáhnout vyklizení prostoru a také domoci se dlužného nájemného prostřednictvím sporu s Delta Center,“ pokračoval Vyhnánek. Podnájemní smlouva erotického klubu podle něj skončila na konci roku 2012.

img-0774

Představitelé předchozí pražské koalice do médií ještě loni na podzim prohlašovali, že konce roku 2018 erotický klub z haly zmizí, ale funguje dál a denně nabízí možnost zašpásovat si s dívkami v privátních pokojích. Každý večer zde poskytují pánům rozkoš desítky žen.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek považuje současný stav Pražské tržnice za „zločin na Pražanech a jejich kulturní památce.“ „Je neuvěřitelné, co město a jeho představitelé dopustili, jak dnes tato kulturní památka vypadá a co vše překrývá její krásu – od stánků s levnými tretkami až po nevěstinec,“ sdělil.

Stánkový prodej by měl podle něj být v budoucnu výrazně omezen. Nyní jsou v tržnici desítky stánků převážně asijských obchodníků. „Chápeme, že jde do jisté míry o tradici a určitý kolorit, nicméně stánkový prodej nesmí diktovat charakter tržnice a její obraz v očích návštěvníků. Proto bude upraven a zredukován. V tuto chvíli jsme již stánkařům doručili výpovědi a jednáme s nimi o řešení. Chceme, aby uvolnili centrální korzo, nabídneme jim prostor v jedné z hal tržnice,“ řekl náměstek.

img-0791

Po špatných zkušenostech s pronajímáním areálu se chce Praha o tržnici starat v budoucnu sama. „Holešovická tržnice je kulturní památka, z níž chceme udělat areál, kam budou Pražané rádi chodit. Po zkušenostech z minulosti se o to rozhodně chceme postarat sami a nehodláme o tom, jak má tržnice vypadat, nechat opět rozhodovat soukromý subjekt,“ dodal. Metropole podle něj počítá s investicí do oprav chátrajících památkově chráněných hal.

img-0806

img-0828

img-0849

img-0793

img-0796

img-0779

img-0755

img-0760

img-0762

img-0763

img-0764

img-0765

img-0783

img-0786

img-0801


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Dnes v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Dnes v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru