Během jara dokončí Praha koncepci dalšího rozvoje holešovické tržnice. Naváže na studii z roku 2014
21. ledna 2019 22:13
Růžovou budoucnost tržnice opakovaně malují generace politiků. V roce 2014 hlavní město zpracovalo studii o revitalizaci areálu. Dokument navrhl rozdělit tržnici na několik zón s prodejnami, trhy, restauracemi a také sportovními i kulturními provozovnami.
„My nyní chceme na studii navázat – rozpracovat ji a prověřit proveditelnost. Ze studie využijeme zejména zmapování technického stavu tržnice a geodetické zaměření všech objektů,“ sdělil serveru Pražský patriot náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).
„Ve spolupráci města s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a dalšími odborníky připravíme během letošního jara základní směřování a pak jej budeme konkretizovat. Vznikne koncepce dalšího využití a směřování tržnice s hlavním zaměřením na obchodní, kulturní, gastro a volnočasové aktivity,“ pokračoval náměstek.
Zadání připravované koncepce je konzultováno s již v minulosti založenou pracovní skupinou k problematice Pražské tržnice. Lákavé gastronomické zážitky jsou podle Vyhnánka rozhodně jedna z věcí, které by tržnice měla nabízet. Poskytovat by měla i prostor pro umění, včetně mladých umělců.
Přeměna rozhlehlé plochy v Holešovicích prý bude postupná. Záměrem je snaha nejdříve po jednotlivých krocích kultivovat veřejný prostor, dočasně využít prázdné prostory v halách, iniciovat postupnou rekonstrukci částí areálu.
„Uvědomujeme si, že se jedná o místo s neuvěřitelným potenciálem, který chceme rozvinout a vrátit Pražanům. Zkusme si tržnici představit uklizenou, plnou restaurací, barů, uměleckých prostorů, zajímavých malých obchůdků. Zkrátka jako místo, kde Pražané i návštěvníci města rádi stráví svůj čas. S trochou nadsázky třeba jako Mercado de San Miguel v Madridu, Markthal v Rotterdamu, La Boquería v Barceloně, Borough Market v Londýně, Kauppahalli v Helsinkách, Markthalle Neun v Berlíně nebo Le Centquatre v Paříži,“ nastínil budoucí podobu tržnice náměstek.
Rozvoj areálu s nevyužitým potenciálem už dlouho brzdí spor se společností Delta Center, která měla od roku 1994 Pražskou tržnici v pronájmu, ale na konci roku 2011 jí město smlouvu vypovědělo. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun. Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Soudy dodnes pravomocně nerozhodly.„Tento spor je bohužel typickým příkladem průtahů, k nimž v českém soudním systému občas dochází. Město soudní spor o vystěhování zahájilo v roce 2013. Projednání věci bylo u Obvodního soudu pro Prahu 7 postupně zcela zablokováno v důsledku procesních kroků soudce, kterému byla věc přidělena. Tento soudce rezignoval k 31. červnu 2018 a věc byla přidělena novému soudci. My doufáme, že se nyní vše pohne kupředu a Pražané se konečně domohou svého majetku, který podle nás již více než pět let zcela nezákonně využívá soukromý subjekt a dělá z něj vřed na tváři našeho města,“ sdělil náměstek Pavel Vyhnánek.
V hale číslo 18 u jižního vchodu do tržnice funguje nadále erotický klub Showpark. Vyhnánek slíbil, že město udělá maximum pro to, aby odtud podnik co nejdříve zmizel. „Nevěstinec samozřejmě nemá v holešovické tržnici co dělat. Nyní se snažíme soudně dosáhnout vyklizení prostoru a také domoci se dlužného nájemného prostřednictvím sporu s Delta Center,“ pokračoval Vyhnánek. Podnájemní smlouva erotického klubu podle něj skončila na konci roku 2012.
Představitelé předchozí pražské koalice do médií ještě loni na podzim prohlašovali, že konce roku 2018 erotický klub z haly zmizí, ale funguje dál a denně nabízí možnost zašpásovat si s dívkami v privátních pokojích. Každý večer zde poskytují pánům rozkoš desítky žen.
Náměstek primátora Pavel Vyhnánek považuje současný stav Pražské tržnice za „zločin na Pražanech a jejich kulturní památce.“ „Je neuvěřitelné, co město a jeho představitelé dopustili, jak dnes tato kulturní památka vypadá a co vše překrývá její krásu – od stánků s levnými tretkami až po nevěstinec,“ sdělil.
Stánkový prodej by měl podle něj být v budoucnu výrazně omezen. Nyní jsou v tržnici desítky stánků převážně asijských obchodníků. „Chápeme, že jde do jisté míry o tradici a určitý kolorit, nicméně stánkový prodej nesmí diktovat charakter tržnice a její obraz v očích návštěvníků. Proto bude upraven a zredukován. V tuto chvíli jsme již stánkařům doručili výpovědi a jednáme s nimi o řešení. Chceme, aby uvolnili centrální korzo, nabídneme jim prostor v jedné z hal tržnice,“ řekl náměstek.
Po špatných zkušenostech s pronajímáním areálu se chce Praha o tržnici starat v budoucnu sama. „Holešovická tržnice je kulturní památka, z níž chceme udělat areál, kam budou Pražané rádi chodit. Po zkušenostech z minulosti se o to rozhodně chceme postarat sami a nehodláme o tom, jak má tržnice vypadat, nechat opět rozhodovat soukromý subjekt,“ dodal. Metropole podle něj počítá s investicí do oprav chátrajících památkově chráněných hal.