dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Baugruppe ist super! Inspirativní projekty, kterými si lidé splnily sny o bytových domech
Projekt R 50 – cohousing. Bydlet se dá i na střeše bytového domu. Foto: A. Albert

Baugruppe ist super! Inspirativní projekty, kterými si lidé splnily sny o bytových domech

Výstava Baugruppe ist super! v galerii Kvalitář na Senovážném náměstí v Praze 1 představí od 7. února do 20. března nejzajímavější příklady projektů, jimiž si skupiny lidí společně splnily své sny o ideálním bydlení. Odlišují se od běžných novostaveb, staví na blízkých sousedských vztazích, individuálním řešení a jsou za nižší cenu. Vstup na výstavu je zdarma.

Developerské projekty nejsou pro každého. Lidé, kteří mají osobitou představu o svém bydlení, si v nabídce často nevyberou. Přitom existuje celá řada volných parcel, kde by mohly vyrůst bytové domy podle představ jejich budoucích uživatelů. Mnohdy jen chybí lidské odhodlaní najít si sousedy a architekta, který přenese společnou ideu na papír.

Spojit finance a síly

V Evropě se dávají dohromady skupiny lidí, kteří chtějí realizovat svou touhu po dostupném bydlení ve městě, dobrých sousedech a s přidanou hodnotou kvalitní architektury. Staví městské obytné domy se společnými zahradami, klubovnami, terasou pro grilování nebo saunou. Způsobu stavění a bydlení, které je založeno na společném investování do pozemku i do stavby domu a vzájemné dohodě říkají BAUGRUPPE.

„V Praze zatím podobná iniciativa chybí, ale potenciál skupinové iniciativy a spolupráce mini-stavitelů a architektů tu určitě je,“ říká náměstek primátorky a radní pro územní plán a rozvoj města Matěj Stropnický, pro nějž koncept baugruppe představuje alternativu k běžné zástavbě a zajímavé řešení, jak vytvářet dostupné bydlení a zároveň využít i složité pozemky, které jsou pro developery nezajímavé.

Berlín vede

baugrupe-clanek-1-nahled

Projekt R 50 – cohousing

Počtem i kvalitou projektů představuje Berlín jedno z nejúrodnějších měst pro baugruppe. V posledních deseti letech vyrostlo v německé metropoli více než 3000 bytů ve dvou stovkách domů. Jednou z nejpodařenějších realizací je projekt R 50 – cohousing ve čtvrti Kreuzberg, který byl letos nominován na prestižní Cenu Mies van der Rohe 2015.

Projektu R 50 – cohousing je na výstavě věnovaná centrální pozornost. Vešlo se do něj 19 flexibilních bytů a velký společenský prostor. Objekt má sedm pater, železobetonový skelet s dřevěnou fasádu. Přirozeně zapadá do okolní rezidenční zástavby ulice Ritterstraße. Patří k němu poměrně velká městská zahrada, střešní terasa s letní kuchyní a zimní zahradou, prádelna, dílna a přístupová rampa vedoucí k zastřešené ploše před suterénem, kde lze mohou obyvatelé zaparkovat kolo. Po obvodu celé budovy se táhnou balkony, které a v rámci každého patra propojují jednotlivé byty.

baugrupe-clanek-2-nahled „Věkové složení obyvatel je 0 až 60 let. Každý si mohl ve spolupráci s architektem navrhnout uspořádání bytu a rozhodnout se, kde bude mít kuchyň, kolik chce pokojů, nebo dokonce jak velká chce mít okna a jak budou rozmístěna na fasádě. Kromě hlavní výhody, že si stavbu domu organizují obyvatelé sami, je u Baugruppe důležité zmínit ještě další plus: vyjde to levněji,” říká architekt Vladimír Fialka z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který byl také jedním z členů architektonického týmu projektu R50 – cohousing.

Podle Fialky bývá pořizovací cena bytu v baugruppe až o 25 procent nižší než ve srovnatelné novostavbě od developera. „Klient si totiž určuje vlastní standard vybavení domu i materiálové řešení a neplatí provizi,“ sděluje.

Výstava Baugruppe ist super! přináší nejzajímavější příklady projektů baugruppe od renomovaných berlínských architektů BARarchitekten, fatkoehl architekten, ifau und Jesko Fezer | HEIDE & VON BECKERATH, Kaden + Partner a zanderrotharchitekten.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru