dnes
Úterý - zatazeno
19°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
18°C
Basic Atomic: V motolské nemocnici lze vidět až do září Kinterovo dílo
Kinterovo dílo je již instalováno ve veřejně přístupném prostoru motolské nemocnice. Foto: FN v Motole

Basic Atomic: V motolské nemocnici lze vidět až do září Kinterovo dílo

Část úspěšné expozice Krištofa Kintery se z Galerie Rudolfinum přesunula do Fakultní nemocnice v Motole. Jeden z nejvýraznějších exponátů podzimní výstavy Nervous Trees – „Basic Atomic” je nyní umístěn na prostranství před budovou ředitelství a veřejnost si ho bude moci prohlédnout až do září.

Obří skulptura napodobující buněčné struktury je složená z nejrůznějších kulovitých předmětů včetně mořských bójek či vánočních ozdob. Nemocnici byla zapůjčena bezplatně.

Ideou umístit jeden ze svých exponátů do prostor motolské nemocnice se Krištof Kintera zaobíral již delší dobu. Ke spolupráci ho totiž vyzval Robert Lischke, přednosta III. Chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, který je jedním z Kinterových přátel.

„Jsme opravdu nadšeni a nesmírně poctěni. Dílo Basic Atomic zde nabourává sterilitu nemocničního prostředí, které si veřejnost často spojuje s bolestí a nepříjemnými zážitky. Umělecký exponát je tím, co působí pozitivně na myšlení návštěvníků nemocnice, kteří mohou alespoň na chvíli přenést svou pozornost mimo jejich problémy a zdravotní obtíže,“ sdělil ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V Česku se stalo poprvé, kdy je velmi úspěšné Kinterovo dílo vystavováno v prostorách veřejné instituce. V zahraniční byl tento exponát vystaven například ve švýcarské Basileji nebo nizozemském Rotterdamu. V umisťování uměleckých děl do prostor nemocnice chce FN Motol a Krištof Kintera pokračovat i v budoucnu.

Krištof Kintera (*1973) patří k nejznámějším současným českým umělcům. Má za sebou desítky výstav po celém světě a jeho uměním se může pochlubit nejeden soukromý sběratel. Je autorem pomníku věnovanému propagátorovi městské cyklistiky Janu Bouchalovi na nábřeží Kapitána Jaroše „Bike to Heaven“ nebo pod Nuselským mostem „Memento mori“ věnovaný sebevrahům.

Na podzim 2017 připravil ve spolupráci s Galerií Rudolfinum rozsáhlý projekt Nervous Trees, který shrnoval posledních pět let jeho tvůrčí práce. Kintera představil desítky soch, instalací a interaktivních objektů. Výstavu vidělo přes 160 tisíc lidí.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

Včera v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru