Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Barrandov nezapomenutelní - Martin Frič

Příznivcům filmu udělá radost publikace z pera zkušeného barrandovského historika Pavla Jirase. V publikaci Barrandov nezapomenutelní – Martin Frič autor mapuje životní příběh geniálního českého režiséra „Maca“ Friče (1902 – 1968), a to zejména v těžším a méně známém období jeho kariéry po roce 1945. Vydává Universum, ve spolupráci s Barrandov Studiem.  

martin-fric Zkušený barrandovský historik Pavel Jiras představuje velikána českého filmu, režiséra Martina Friče (1902 – 1968). Kniha plná unikátních a do velké míry doposud nepublikovaných fotografií z rodinného archivu představuje osobnost „Maca“ Friče zejména v těžším a méně známém období jeho kariéry po roce 1945.

V době kulturního marasmu plné ústupků přesto vznikla působivá díla, která se i přes jistou míru tendenčnosti liší od filmů jeho konkurentů, mimo jiné vždy velkolepým hereckým obsazením. V textu rezonují také vzpomínky na hvězdnou éru první republiky či na dávná přátelství.

Zásadní linií knihy je i režisérův osobní život, zejména vztah k milované ženě podbarvený romantickou nostalgií vzpomínek na dávné časy mladistvého okouzlení.

Martin Frič byl prostě poctivý umělec a dokázal i v horších časech najít světlé body a naplnit je lidskostí, a ne frázemi.

Ukázka z knihy:

Mnozí se dohadují, byla to šatna, či kancelář? Ne. Byla to místnost muže, kam si nikdo bez jeho přítomnosti nedovolil vstoupit. Ani uklízečka. Podobnou výsadu neměl nikdo, ani stranické šajby. Byl to projev úcty vedení Filmového studia Barrandov k nestorovi, průkopníkovi české kinematografie. Když jste vešli, dýchl na vás neúprosný, krutý čas ve formě zažloutlých plakátů a fotografií nasáklých cigaretovým kouřem. Hromádky, sloupky různých knih a časopisů tvořily kolem stěn zvláštní nepořádný pořádek. Pojednou jste si uvědomili, že v místnosti je napěchován neviditelný život muže, kterého vychovali a ovlivňovali chlapíci stejně oddaní desáté Múze, jako byli Josef Rovenský či Karel Lamač. Sem vstoupil hned po válce v roce 1946 a spřádal svoje příběhové sny a plnil nařízené povinnosti, neboť po válce musel pod tlakem odolávat, ale i natáčet filmy, které by v jiné konstelaci hvězd vůbec nikdy jako režisér nepřijal. Tady vyznamenal Miloše Formana nenařízenou důvěrou a zadal mu první scénář podle námětu manželky svého přítele Oldřicha Nového – Nechte to na mně. Sem vstupovali jako do svatyně herci a autoři, aby vyslechli rozvážné, praktické rady muže, pro kterého žádný scénář, pokud jej přijal, nebyl ztracený. Vždycky si uvědomoval, že na jeho rozhodnutích záleží osud svěřeného díla, ale i existence mnoha lidí z filmových štábů. Bohému vnímal jako inspiraci, ale sám žil skromně bez velkých gest a velkopanských moresů. Alkohol byl důležitou součástí jeho tvůrčího života. Do prostoru ateliéru však vstupoval pouze střízlivý a vždy pečlivě připravený na denní pracovní program. Důležitou součástí jeho práce byla improvizace a inspirace z nečekaného. Přijímal ji od každého a často i od lidí, kteří s uměním neměli mnoho společného. Stalo se, že si nevěděl rady s částečně natvrdlou herečkou. Poblíž stál „génius“ malíř kulis a pozadí Ferda Martinásek. Frič se na něj v určitém zoufalství obrátil: „Můžeš mi říct, Ferdo, co se s tímhle dá dělat?“ Martinásek bez váhání zabrumlal: „Vyserte se na to a nechte ji hrát, jak chce!“ Frič se neudržel a začal se nespoutaně smát tak, až padal ze své minižidličky umístěné pod kamerou. Atmosféra se uvolnila a vše se rozjelo za pět minut jako na drátkách.

Autorské slovo Pavla Jirase:

Moje zatím poslední kniha Barrandov nezapomenutelní – Martin Frič se zabývá především životem a událostmi kolem Martina Friče a jeho tvorbou v období tvrdého socialistického realismu. Do krušného času jsem se snažil vložit řadu vzpomínek na časy dávné a lepší, ale také jeho poctivou snahu vylepšit svěřená díla podléhající dobovému schématu, jednak úpravami scénářů, a především dobrým hereckým obsazením. Ne vždy se to podařilo, přesto se však všechna jeho díla z té doby opravdu liší od výtvorů většiny filmů nasnímaných jeho kolegy současníky, kteří jen plnili požadavky generálních demagogů. Byl prostě poctivý umělec a dokázal v marasmu času najít světlé body a naplnit je lidskostí a ne frázemi.

Značnou část knihy tvoří i filmy z časů jemného uvolňování demagogie kolem roku 1960, kdy Martin Frič zápasil s těžkými zdravotními problémy a léčil se z alkoholové závislosti. Tzn. chytal druhý dech a odbíhal i do bratrských filmařských oborů k dokumentaristice a inscenacím v Československé televizi.

Druhá část knihy je silnou protiváhou krušného času, neboť zachycuje jeho soukromý život a vztah k rodině, milované ženě a romantickou nostalgii vzpomínek na dávné časy mladistvého okouzlení.   

Martin Frič (zvaný Mac), narozen 27. března 1902, zemřel 26.srpna 1968 

Pavel Jiras (*1940) je absolventem střední Knihovnické a novinářské školy v Hodkovičkách. Od roku 1976 působil ve Filmových studiích Barrandov, je autorem řady významných filmových publikací (např. František Vláčil – Zápasy, Barrandov – Nešťastně šťastná generace 1945–1960, Barrandov a zahraniční film nebo Barrandov nezapomenutelní – Miloš Forman…) a několika sbírek poezie (naposledy v roce 2020 vydal knihu veršů Katedrály noci). V současnosti pracuje na dalších knihách – publikaci Jan Roth – Kouzelník filmového obrazu nebo románu Ohnivec.

Pavel Jiras: BARRANDOV NEZAPOMENUTELNÍ – Martin Frič, vydává nakladatelství Universum ve spolupráci s Barrandov Studiem, 400 stran, doporučená cena 1299 Kč


Autor: red

Albatros zve na Svět knihy 2024

22. května 2024 ve 21:06

Společnost Albatros Media zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2024, který proběhne tento rok od 23. do 26. května v prostorách pražského Výstaviště. Již tradičně na návštěvníky čeká bohatý program i knihy se speciální veletržní...

Sloužil jsem v Gaze. David Shorf s humorným nadhledem o životě izraelské armády

21. května 2024 v 10:14

Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress)od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený...

Příběhy hrdinů 20. a 21. století, na které by se nemělo zapomínat

20. května 2024 v 18:26

Nejnovější knižní sbírka Příběhy hrdinů 20. a 21. století vycházející z unikátní sbírky Paměti národa tentokrát zachycuje příběhy z celého světa. A vypráví nejen příběhy z minulosti, ale i žhavé osudy hrdinů současnosti.

Opravdové zločiny 3 Lucie Bechynkové právě vychází

19. května 2024 v 08:39

Brutální, záhadné a nejzásadnější případy z různých koutů světa a rozhovory s legendami české kriminalistiky. To jsou Opravdové zločiny 3 (nastole), další pokračování bestselleru podle oceněného stejnojmenného podcastu.

Tomáš Padevět: Šest dnů

12. května 2024 v 19:41

Novinku z nakladatelství Ikar napsal český autor Tomáš Padevět, který před třemi lety slavil velký úspěch se životopisem zpěvačky Hany Hegerové Carmen. Jeho román s názvem Šest dnů je fiktivní příběh s autobiografickými prvky. Hlavní hrdina se dobrovolně ocitá na šest dnů v nejmodernější klinice...

Petr Feldstein: Hokejovník

10. května 2024 ve 14:33

Víte, který hokejista dokázal na bruslích vyvinout rychlost přes 40 km za hodinu; kdo byl náhodným vynálezcem zahnuté čepele hokejové hole; čemu se v hokejové hantýrce říká semafor nebo motýlí styl a jak se Wayne Gretzky stal nejlepším hokejistou všech dob, i když se v NHL zprvu domnívali, že...

Philip Lymbery: Zbývá šedesát sklizní

8. května 2024 ve 12:14

Světovou půdu můžeme ztratit během jediného lidského života! S tímhle mrazivým varováním přišlo už před časem OSN. Jednoduše řečeno, bez půdy nebudou potraviny a bez potravin nebudeme my. Nejen o tom pojednává kniha s názvem Zbývá šedesát sklizní. Ta, mimo jiné, odhaluje, jak potravinářský průmysl...

Frans de Waal: Odlišní

7. května 2024 v 08:03

Nakladatelství PRÁH vydalo titul s názvem Odlišní. Knihou Odlišní světoznámý odborník na primáty Frans de Waal přispívá k dlouhotrvající debatě o vlivu přírody a výchovy. Vychází z desítek let pozorování a studia lidského i zvířecího chování a přináší ohromující poznatky o tom, jakou roli zde...

Wendy Behary: Odzbrojte narcistu

6. května 2024 v 15:11

Jistě jste se někdy setkali s člověkem, který se chová arogantně, bez pochopení druhých, nebo neustále dává najevo, že je ta nejlepší superhvězda na světě. Tyto projevy se vyskytují u lidí s narcistickou poruchou osobnosti a je velmi složité s nimi vycházet. 

Bývalý fotbalový profesionál, osobitý bavič Petr Švancara v knize Já su já

6. května 2024 ve 14:29

O svém životě po skončení fotbalové kariéry, ke které se v historkách s ní spojených samozřejmě často vrací, se se čtenáři s vtipem dělí fotbalista a bavič Petr Švancara v nové knize Já su já XYZ (449 Kč). Napsal ji společně s novinářem Tomášem Klementem a nad jejími stránkami se určitě dobře...

Knižní tip: Krajina roztavených zvonů od Jana Štiftera

5. května 2024 ve 12:19

Krajina roztavených zvonů (nakl. Vyšehrad). Sedm generací jedné rodiny v sedmi příbězích, knížka, která nemá obsah, ale rodokmen – tak by se dalo charakterizovat poslední dílo Jana Štiftera, které zachycuje příběh jedné mužské linie od počátku 19. do konce 21. století, tedy do blízké...

Michal Hrdlička, Agáta Pilátová, David Kolouch: Děti v ohrožení

4. května 2024 ve 13:50

Krize, se kterými se potýká moderní společnost, silně vnímají i naše děti. Jaké faktory hrají roli v dramatickém zhoršení jejich psychického stavu?

Labuť a lovec. Jiří Březina, jak ho neznáte

4. května 2024 v 11:54

Oceňovaný autor Jiří Březina opustil svoje dosavadní detektivní hájemství a v románu Labuť a lovec (nakladatelství Vyšehrad, 349 Kč) se vydal hluboko do minulosti a do jiného žánru. Jeho mytologií prostoupený příběh se odehrává v období mezolitu a přináší velmi autentický pohled na život lidí té...

Eva Obůrková: Hravý průvodce Brnem

3. května 2024 v 16:41

Průvodce jak Brno! 19 hravě ilustrovaných výletů pro malé i velké.

Jitka Klett: Oblečená životem

3. května 2024 v 08:58

V Ikaru vychází také skutečný životní příběh módní návrhářky a držitelky Oscara ve světě módy Jitky Klett, majitelky dvou úspěšných módních značek. V její knize Oblečená životem najdete odpovědi na otázky spojené s různými módními tématy a nahlédnete i do zákulisí módního byznysu, v němž není...

Další články
Nahoru