dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Barokní sousoší se po rekonstrukci vrací na Karlův most
Karlův most. Ilustrační foto: archiv

Barokní sousoší se po rekonstrukci vrací na Karlův most

Na Karlův most vrací sousoší Krista Salvátora, sv. Kosmy a sv. Damiána. Sochy světců z krajního pilíře u Malostranské mostecké věže byly restaurovány od roku 2010. Osazení proběhne ve čtvrtek 17. října ráno.

Restaurováním prošly obě figury světců, Krista Salvátora a oblaka s hlavičkami putti u nohou světců. Obnoveno bylo i zlacení nápisů a světeckých insignií.

Během prací byla v jedné z plastik objevena mikroskopická trhlina, kterou zpevnil nerezový materiál. Ošetřený povrch soch bude lépe odolávat nepřízni počasstí.

Originální pískovcový podstavec byl bohužel ve špatném stavu, nově sekaná kopie z božanovského pískovce byla na Karlův most instalována už v roce 2011. Původní podstavec je uložen v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.

Kosma i Damián byli patrony lékařů, nápisy na kartuších podstavců praví, že Kosma je Hippokratem mezi světci a Damián je Galénem nebes. Stojící tradičně pojaté figury na sobě mají taláry a na hlavě birety univerzitních mistrů z počátku 18. století, drží nádoby s léky (oba byli lékaři) a mučednické palmy. Uprostřed je Kristus Spasitel – léčitel světa.

sousosi-nahled Pískovcové sousoší svatého Salvátora se sv. Kosmou a Damiánem dala postavit lékařská fakulta pražské univerzity v roce 1709 a zasvětit svatým Kosmovi a Damiánovi jako patronům lékařů v době, kdy rektorem univerzity byl významný lékař Jan František Löw z Erlsfeldu.

Jednotlivé postavy jsou volně seskupené na třídílném plastickém architektonickém podstavci na jehož vyvýšeném středu stojí na oblacích Kristus s křížem, pravicí ukazuje ránu na boku.


Další články
Nahoru