dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Zpravodajství

Barikáda 2015: Praha 3 si připomene 70 let od konce 2. světové války

Letos v květnu si celý svět připomene 70. výročí konce druhé světové války, která si podle odhadů vyžádala více než 60 milionů obětí na životech. Třetí městská část Praha 3 při té příležitosti uvede ve spolupráci s klubem vojenské historie Gardekorps Praha a VHÚ ukázku bojů z Pražského povstání, jež se vedly na Žižkově.

Kdo před pěti lety mohl zhlédnout rekonstrukci bitvy o Pražačku v rámci akce Barikáda 2010, i nyní bude mít možnost vidět na vlastní oči autentickou bitvu a bojovou techniku, včetně příslušníků armád Wehrmachtu, československého odboje, „vlasovců“ a Sovětů.

Na Havlíčkově náměstí dne 9. května vyroste barikáda, o níž budou válčit soupeřící strany s cílem připomenout si nejen celosvětově významné události, ale i výročí Pražského povstání Prahy 3, kde se vedly urputné boje.

Na 400 „vojáků“ se střetne mezi Prokopovým náměstím a Sabinovou ulicí, kde členové klubu vojenské historie Gardekorps předvedou věrné divadelní ztvárnění boje o Prahu a zároveň představí dobovou vojenskou techniku, jako německý stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer, legendární sovětské tanky T–34/76 a T–34/85, dělostřelecké kanony, obrněné transportéry nebo motocykly.

Lákadlem bude i povstalci ukořistěná kompletní německá polní nemocnice, která bude k vidění na Havlíčkově náměstí již 8. května. Celou akci doplní hudební vystoupení souboru Ondráš.

Již tradičně proběhne 5. května pietní akt v 11 hodin na nádvoří Základní školy na Pražačce za účasti představitelů radnice. Vzpomínkovou akci doplní další doprovodné programy, které proběhnou během celého května.

V plánu jsou připravované exteriérové výstavy na místech nejvýznamnějších bojů konce války, které se budou pořádat ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Další interiérová výstava se bude konat od 6. května v Galerii pod radnicí. Program počítá i s přednáškami a besedami s pamětníky pro všechny zájemce v Informačním centru Praha 3, které osvětlí příčiny, průběh a důsledky obřího konfliktu s důrazem na Prahu a území třetí městské části.

Oslavy se nevyhnou ani Olšanským hřbitovům, kde jsou pohřbeni vojáci Rudé armády nebo Commonwealthu. Dne 22. května se uskuteční vycházka, která bude věnovaná čestnému vojenskému pohřebišti. Sraz je od 17 hodin u pravoslavného kostelíku v ulici Jana Želivského.


Kongresový turismus pro rok 2018 podpořila Praha několika miliony korun

Dnes v 15:56

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání podpořila 11 projektů v oblasti kongresového turismu v celkové výši 4 291 000 korun. Navržená podpora u 10 těchto projektů bude následně projednána na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Mezi podpořené patří kongresy v různých oblastech medicíny, kongresy...

Další články
Nahoru