dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Barbína vražená do slipů, děti zabijáci: Otrlý divák je letos zasvěcen strastem i slastem dětství
Předfilm Extrémní Pinocchio se bude promítat hned první festivalový den. Foto: archiv Kino Aero

Barbína vražená do slipů, děti zabijáci: Otrlý divák je letos zasvěcen strastem i slastem dětství

Zlý večerníček, synthpop z vnějšího vesmíru, hodný i zlý Santa Claus, barbína vražená do slipů, motorové pily, vraždící vegetariáni, vůně prdu, incest, děti zabijáci, matky na pokraji nervového zhroucení a starý chlapi v maskáčích, to všechno čeká na příznivce okrajových filmových žánrů na 11. ročníku Festivalu otrlého diváka, který se uskuteční v kině Aero od 3. do 8. března.

„Otrlec se překulil přes první dekádu a na znamení věčného cyklu desítkové soustavy jsme se rozhodli letošní ročník zasvětit strastem i slastem dětství,“ odhaluje téma letošního ročníku „Otrlé děti, otrlé dětství“ jeden ze stálých dramaturgů festivalu Jiří Flígl.

Otrlé děti, otrlé dětství

demonova-levarna-nahled

Démonova levárna

Přehlídka nabídne 17 projekcí jak starších filmů, tak více či méně očekávaných filmových novinek z kategorie braku, hororu, extrému, béček, péček a dalších okrajových žánrů. „Vrátili jsme se do svých dětských let, ze kterých jsme vylovili všemožná traumata, která se pak promítla do výběru letošních filmů: (1) palčivá otázka, kdo nosí dárky o Vánocích, ve filmu 3615 Volejte Santu (Game Over, Francie 1989), (2) zda si nás Santa Claus všechny nepodmaní ve filmu Santa si podmaňuje Marťany (Santa Claus Conquers the Martians, USA 1964), (3) podvědomá hrůza z Večerníčkova strnule upřeného pohledu ve filmu Zlý Večerníček (Evil Toons, USA 1992), (4) oidipovský komplex ve filmu Tabu (Taboo, USA 1980) (5) i podezření, že literatura je zlo, které pro nás ztělesňuje film Babadook (Austrálie 2014),“ osvětluje za čtyřčlenný dramaturgický tým Antonín Tesař.

Historicky první projekce pro děti otrlých rodičů

hlasy-nahled

Hlasy

Festival bude slavnostně zahájen 3. března ve 20:30 krvavou psychoromancí Hlasy (The Voices, USA 2014) íránsko-francouzské režisérky Marjane Satrapi. „Hlasy představují ten typ filmu, který si užijete tím více, čím méně o něm předem víte. Snad tedy postačí decentně naznačit, že za obsah hrdinovy ledničky by se nemusel stydět ani samotný Jeffrey Dahmer a že zásady úklidu domácnosti zřejmě odkoukal z nějakého dokumentu o dalším povedeném domácím kutilovi Edovi Geinovi,“ komentuje otvírák Petr Šaroch.

skret-2-nahled

Skřet II

Vůbec poprvé v historii festivalu bude jedna projekce přístupná pro publikum mladší patnácti let a dětští diváci na ní budou velmi vítáni. „To ale neznamená, že budeme pouštět jen tak ledajaký dětský film. Naopak, máme v plánu vystavit nejmladší generaci pravděpodobně nejhoršímu filmu pro děti v dějinách,“ vysvětluje otec zakladatel festivalu David Čeněk. Nedělní projekci filmu Santa si podmaňuje Marťany v originálním znění doprovodí mateřský hlas první dámy festivalu Samanthy Bifidus, která tentokrát bude tlumočit přímo do sálu, aby nezletilí diváci nebyli ve svém povyku omezováni sluchátky.

ogroff01-nahled

Ogroff

Projekce pro děti otrlých rodičů proběhne v neděli 8. března od 16 hodin. Oblíbený simultánní překlad nebude samozřejmě chybět ani u dalších filmů, tentokrát už opravdu jen pro dospělé: Zlý Večerníček, Odysea rockových mimozemšťanů a El Santo a orlice. Tradiční hvězdy simultánního překladu Samantha Bifidus a Josef Vokurka letos vystoupí také na pódiu, když se s dalšími členy otrlého týmu zhostí živého dabingu filmu Nejsmrtelnější kořist (Deadliest Prey, USA 2013).

PROGRAM 11. ROČNÍKU FESTIVALU OTRLÉHO DIVÁKA: PRAHA – KINO AERO

úterý 3. března
18:00    Ojuju aneb Čadit a kadit (Ojuju) + předfilm Dobrota
20:30    Hlasy (The Voices) + předfilm Extrémní Pinocchio
   

tabu-nahled

Tabu

středa 4. března
18:00    Pět malých ďáblíků (Devil Times Five)
20:30    Démonova levárna (The Demon's Rook)

čtvrtek 5. března
18:00    Zlý večerníček (Evil Toons)
20:30    Skřet II (Troll II)

pátek 6. března
18:00    Lidská stonožka II (Human Centipede II)
20:00    Nejsmrtelnější kořist (Deadliest Prey)
22:00    Ogroff (Mad Mutilator) 

rockaliens10-nahled

Odysea rockových mimozemšťanů

sobota 7. března
15:30    Aero naslepo pro otrlé
17:30    Odysea rockových mimozemšťanů (Voyage of the Rock Aliens)
19:30    Polyester
21:30    3615 volejte Santovi (3615 code Père Noël)
23:30    Tabu (Taboo)

neděle 8. března
16:00    Santa si podmaňuje marťany (Santa Claus Conquers the Martians)
18:00    El Santo a orlice (Santo and the Royal Eagle)

Informace o vstupenkách na jednotlivé filmy jsou zde.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru