dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Balkonovky budí ve Varech velký zájem, snímky (nejen) celebrit by se mohly představit i v Praze
Prezident karlovarského festivalu, herec Jiří Bartoška. Foto: Tomáš Třeštík

Balkonovky budí ve Varech velký zájem, snímky (nejen) celebrit by se mohly představit i v Praze

Velký úspěch slaví v Karlových Varech poprvé veřejně vystavené kultovní balkonové snímky fotografa Tomáše Třeštíka. Výstava vznikla ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Dialog Jessenius, která chce jejím prostřednictvím podpořit osvětu a prevenci onkologických onemocnění na středních školách v Karlovarském kraji. Fotografie jsou k vidění v prostorách galerie Na ochozu ve Vřídelní kolonádě až do konce července. Možná se výhledově představí i v Praze.

Tomáš Třeštík

Narodil se v roce 1978 do rodiny dokumentaristky Heleny Třeštíkové a architekta Michaela Třeštíka. Živí se jako reportážní a reklamní fotograf a je známý díky rozsáhlé balkonové sérii fotografií, práci pro časopis Reportér či díky fotografiím hrdinů dokumentárních filmů své matky – René, Katka.

Jak již předznamenala samotná vernisáž výstavy „Tomáš Třeštík – 5 let a 6 měsíců, 1670 fotek a 1 balkon“, o snímky zachycující známé osobnosti i obyčejné lidi na balkóně bytu mladého fotografa je velký zájem a neustává.

„Ohlasy jsou velmi pozitivní a ozývají se lidé z různých koutů republiky, že by výstavu také chtěli vidět. Uvažujeme proto už nyní, že by se časem mohla objevit třeba také v Praze,“ naznačuje další záměry ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová.  

Návštěvníci si v karlovarské galerii mohou prohlédnout na fotografiích například Jiřího Bartošku, Leoše Mareše, Oldřicha Kaisera, ale třeba i pošťáka nebo instalatéra a stovky dalších jednotlivců i skupin lidí, kteří se v průběhu uplynulých téměř šesti let vystřídali u zábradlí balkonu jeho bytu.

„První balkonovka vznikla v roce 1990 a jsem na ní já se ségrou. Tehdy ji vyfotila máma. Moje vlastní první pak vznikla před pěti a půl lety, kdy jsem vyfotil na balkoně Vojtu Dyka,“ vzpomíná Tomáš Třeštík a dodává: „Žádnému jinému projektu se nevěnuju tak dlouho a tak urputně, přesto mě to nepřestává bavit. Vlastně mě to baví víc a víc.”

Součástí výstavy je vybraná část z více než dva a půl tisíce fotek lidí, které Tomáš Třeštík zachytil objektivem svého fotoaparátu. „Výstavu jsme se rozhodli uspořádat a využít pro dobrou věc,“ uvádí Michaela Tůmová a dodává: „S přispěním Tomáše Třeštíka a společnosti NEMOS Group tak můžeme využít její výtěžek pro realizaci speciálního projektu pro šíření osvěty v desítkách středních škol přímo v Karlovarském kraji.“

Galerie Na ochozu je přístupná veřejnosti každý všední den od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Fotografie si zde návštěvníci mohou prohlédnout do konce července.


Další články
Nahoru