Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy

Pokud vás tento semestr čeká ukončení první části vysokoškolského studia a budete se ucházet o získání bakalářského titulu, znamená to obvykle jediné – budete se muset poprat s bakalářskou prací. Kdo ještě podobné dílo nikdy nepsal, možná ani netuší, co jej všechno čeká.

Není třeba panikařit, ale ani situaci podcenit. Jak tedy postupovat při psaní diplomové práce? Poradíme, jak vše zvládnout včas a úspěšně.

Kdo je připraven, není zaskočen

Tato rada je možná omílaná pořád dokola, ale není nic pravdivější než právě toto. Odkládání k ničemu není, jen pak nebudete stíhat, a to se nutně projeví na kvalitě práce i vašem stresu. Čím dříve svůj mozek zaměstnáte jasně zadaným úkolem, tím větší je šance na jeho snadné a rychlé dokončení. Snadněji vás také napadnou myšlenky, které byste jindy neměli možnost získat – ty se v hlavě totiž tvoří mimoděk jako produkt toho, že bakalářku v hlavě nosíte a čas od času o ní přemýšlíte. Včas proto začněte shromažďovat materiály a podklady, dělejte si poznámky a samotné psaní už pak bude hračka.

Vytvořte vhodné prostředí

Ne nadarmo se studentům klade na srdce, aby měli dobré studijní prostředí. Čistá pracovní plocha, klidné a tiché prostředí – to vše daleko lépe přispívá dobrému pracovními výkonu. Před psaním diplomové práce se ujistěte, že máte kvalitní počítač, tiskárnu a všechny další nezbytnosti. Hodit se vám bude dostatek papíru, blok na poznámky, psací potřeby, ale třeba i zásoba tonerů. Pokud používáte tonery Canon, zkuste vychytat nějakou zajímavou slevu, která vám umožní na tisku aspoň trochu ušetřit. Ujistěte se, že vás při psaní nikdo nebude rušit a dejte stranou také mobil a vypněte si upozornění.

Myslete dopředu

Jednotlivé bakalářské práce se svým zpracováním mohou značně lišit. Zatímco na lingvistických oborech se často jedná o práci skládající se z hustě popsaných listů papírů a mnoha citací, u technických oborů je často nutné přikládat různé přílohy v podobě nákresů, plánů apod. Tyhle věci si doma sami neobstaráte, a proto včas pamatujte na to, že potřebujete řezací plotr, speciální program nebo podobné nezbytnosti, které běžně nemáte k dispozici. Včas se ujistěte, že výsledek bude skutečně takový, jaký si přejete, abyste v den tisku a svazování práce nebyli velmi nemile překvapeni.

Nepodceňte komunikaci s vedoucím

Na vašem vedoucím záleží více než si myslíte – právě on má váš osud a osud vaší práce z velké části ve svých rukou. Dost často také bude jediný, kdo si vaši práci skutečně celou přečte. Pokud vám vedoucí řekne, že se mu něco nelíbí, rozhodně jeho doporučení neignorujte a snažte se s ním hledat řešení. Vedoucí jsou profesionálové v oboru a jejich rady vás rozhodně nemají naštvat nebo utrápit, ale mají vám pomoci zvládnout tuhle těžkou zkoušku s co nejméně karamboly. 


Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru