Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy

Pokud vás tento semestr čeká ukončení první části vysokoškolského studia a budete se ucházet o získání bakalářského titulu, znamená to obvykle jediné – budete se muset poprat s bakalářskou prací. Kdo ještě podobné dílo nikdy nepsal, možná ani netuší, co jej všechno čeká.

Není třeba panikařit, ale ani situaci podcenit. Jak tedy postupovat při psaní diplomové práce? Poradíme, jak vše zvládnout včas a úspěšně.

Kdo je připraven, není zaskočen

Tato rada je možná omílaná pořád dokola, ale není nic pravdivější než právě toto. Odkládání k ničemu není, jen pak nebudete stíhat, a to se nutně projeví na kvalitě práce i vašem stresu. Čím dříve svůj mozek zaměstnáte jasně zadaným úkolem, tím větší je šance na jeho snadné a rychlé dokončení. Snadněji vás také napadnou myšlenky, které byste jindy neměli možnost získat – ty se v hlavě totiž tvoří mimoděk jako produkt toho, že bakalářku v hlavě nosíte a čas od času o ní přemýšlíte. Včas proto začněte shromažďovat materiály a podklady, dělejte si poznámky a samotné psaní už pak bude hračka.

Vytvořte vhodné prostředí

Ne nadarmo se studentům klade na srdce, aby měli dobré studijní prostředí. Čistá pracovní plocha, klidné a tiché prostředí – to vše daleko lépe přispívá dobrému pracovními výkonu. Před psaním diplomové práce se ujistěte, že máte kvalitní počítač, tiskárnu a všechny další nezbytnosti. Hodit se vám bude dostatek papíru, blok na poznámky, psací potřeby, ale třeba i zásoba tonerů. Pokud používáte tonery Canon, zkuste vychytat nějakou zajímavou slevu, která vám umožní na tisku aspoň trochu ušetřit. Ujistěte se, že vás při psaní nikdo nebude rušit a dejte stranou také mobil a vypněte si upozornění.

Myslete dopředu

Jednotlivé bakalářské práce se svým zpracováním mohou značně lišit. Zatímco na lingvistických oborech se často jedná o práci skládající se z hustě popsaných listů papírů a mnoha citací, u technických oborů je často nutné přikládat různé přílohy v podobě nákresů, plánů apod. Tyhle věci si doma sami neobstaráte, a proto včas pamatujte na to, že potřebujete řezací plotr, speciální program nebo podobné nezbytnosti, které běžně nemáte k dispozici. Včas se ujistěte, že výsledek bude skutečně takový, jaký si přejete, abyste v den tisku a svazování práce nebyli velmi nemile překvapeni.

Nepodceňte komunikaci s vedoucím

Na vašem vedoucím záleží více než si myslíte – právě on má váš osud a osud vaší práce z velké části ve svých rukou. Dost často také bude jediný, kdo si vaši práci skutečně celou přečte. Pokud vám vedoucí řekne, že se mu něco nelíbí, rozhodně jeho doporučení neignorujte a snažte se s ním hledat řešení. Vedoucí jsou profesionálové v oboru a jejich rady vás rozhodně nemají naštvat nebo utrápit, ale mají vám pomoci zvládnout tuhle těžkou zkoušku s co nejméně karamboly. 


Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Včera v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Včera v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru