Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Bakalářské práce se nebojte. S těmito tipy ji zvládnete levou zadní i vy

Pokud vás tento semestr čeká ukončení první části vysokoškolského studia a budete se ucházet o získání bakalářského titulu, znamená to obvykle jediné – budete se muset poprat s bakalářskou prací. Kdo ještě podobné dílo nikdy nepsal, možná ani netuší, co jej všechno čeká.

Není třeba panikařit, ale ani situaci podcenit. Jak tedy postupovat při psaní diplomové práce? Poradíme, jak vše zvládnout včas a úspěšně.

Kdo je připraven, není zaskočen

Tato rada je možná omílaná pořád dokola, ale není nic pravdivější než právě toto. Odkládání k ničemu není, jen pak nebudete stíhat, a to se nutně projeví na kvalitě práce i vašem stresu. Čím dříve svůj mozek zaměstnáte jasně zadaným úkolem, tím větší je šance na jeho snadné a rychlé dokončení. Snadněji vás také napadnou myšlenky, které byste jindy neměli možnost získat – ty se v hlavě totiž tvoří mimoděk jako produkt toho, že bakalářku v hlavě nosíte a čas od času o ní přemýšlíte. Včas proto začněte shromažďovat materiály a podklady, dělejte si poznámky a samotné psaní už pak bude hračka.

Vytvořte vhodné prostředí

Ne nadarmo se studentům klade na srdce, aby měli dobré studijní prostředí. Čistá pracovní plocha, klidné a tiché prostředí – to vše daleko lépe přispívá dobrému pracovními výkonu. Před psaním diplomové práce se ujistěte, že máte kvalitní počítač, tiskárnu a všechny další nezbytnosti. Hodit se vám bude dostatek papíru, blok na poznámky, psací potřeby, ale třeba i zásoba tonerů. Pokud používáte tonery Canon, zkuste vychytat nějakou zajímavou slevu, která vám umožní na tisku aspoň trochu ušetřit. Ujistěte se, že vás při psaní nikdo nebude rušit a dejte stranou také mobil a vypněte si upozornění.

Myslete dopředu

Jednotlivé bakalářské práce se svým zpracováním mohou značně lišit. Zatímco na lingvistických oborech se často jedná o práci skládající se z hustě popsaných listů papírů a mnoha citací, u technických oborů je často nutné přikládat různé přílohy v podobě nákresů, plánů apod. Tyhle věci si doma sami neobstaráte, a proto včas pamatujte na to, že potřebujete řezací plotr, speciální program nebo podobné nezbytnosti, které běžně nemáte k dispozici. Včas se ujistěte, že výsledek bude skutečně takový, jaký si přejete, abyste v den tisku a svazování práce nebyli velmi nemile překvapeni.

Nepodceňte komunikaci s vedoucím

Na vašem vedoucím záleží více než si myslíte – právě on má váš osud a osud vaší práce z velké části ve svých rukou. Dost často také bude jediný, kdo si vaši práci skutečně celou přečte. Pokud vám vedoucí řekne, že se mu něco nelíbí, rozhodně jeho doporučení neignorujte a snažte se s ním hledat řešení. Vedoucí jsou profesionálové v oboru a jejich rady vás rozhodně nemají naštvat nebo utrápit, ale mají vám pomoci zvládnout tuhle těžkou zkoušku s co nejméně karamboly. 


Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru