dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Bagr zničil noru, pět chlupatých kuliček muselo vzít zavděk náhradním pelíškem
Zachráněná liščata. Foto: archiv LHMP

Bagr zničil noru, pět chlupatých kuliček muselo vzít zavděk náhradním pelíškem

Pražská záchranná stanice pro zvířata v nouzi zažívá s příchodem jara velký nápor. Naposledy pracovníci stanice přijali pětici liščat, kterým bagr při stavbě domu v Troji zničil noru. Liščata se v létě vrátí zpět do volné přírody. Záchranné centrum v Jinonicích ročně přijme přes 2500 živočichů. Je tak nejvytíženější záchrannou stanicí v České republice.

„Noru plnou malých lištiček starých sotva měsíc zničil před několika dny bagr, který v Praze-Troji hloubil základy pro nový dům. Protože na rušném staveništi mezi koly strojů a dalšími nástrahami by nesamostatná liščata neměla šanci přežít, pět chlupatých kuliček muselo vzít dočasně zavděk náhradním pelíškem v naší záchranné stanici pro volně žijící živočichy,“ řekla Petra Fišerová, mluvčí pražských lesů, které stanici záchrannou stanici provozují.

Ošetřovatelé k paterčatům připojili zhruba stejně staré lišče, které se prochladlé našlo ve Vysočanech, kde zapadlo do kanálu.

„Všech šest lišek bude vyrůstat společně a mláďata tak mají velkou šanci, že se za několik měsíců budou moci vrátit do volné přírody. Vzájemně si budou dělat společnost, vystačí si a nevytvoří si nežádoucí vazbu na člověka. I tak si ale u nás liščí parta nějaký čas pobude, do fáze osamostatňování lišky dorostou nejdřív v létě,“ pokračovala Fišerová.

lisce-nahled

Lišky se přizpůsobily životu v blízkosti lidských obydlí ve velkoměstě podobně jako třeba zajíci, kteří představují jeden z tradičních a oblíbených pokrmů na liščím jídelníčku. Rozpínající se lidská činnost přitom ale někdy vytvoří kolem volně žijících živočichů v jejich teritoriu nepřekonatelnou překážku, s jejímž zdoláním jim musí pomoct zase jedině člověk.

Záchranná stanice hlavního města Prahy začala přijímat zraněné nebo jinak postižené živočichy v březnu roku 2012. Nejčastějšími pacienty v Praze bývají poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci. Ošetřovatelé mohou přijmout skoro všechna volně žijící zvířata. Na telefonním čísle 773772771 lze nahlásit nález zraněného živočicha. Kontakt zároveň funguje i jako infolinka pro veřejnost.


Další články
Nahoru