
Back in Time. V Máji vznikla zážitková expozice s průletem historií Prahy
26. února 2025 22:07
V zábavním centru Máj startuje provoz zážitkové muzeum Back in Time, které návštěvníkům provádí 1200 let historie Prahy od založení až po současnost. Interaktivní prezentace spojuje autentické zážitky s edukací návštěvníků.
V osmi sálech oživuje klíčové události dějin hlavního města i celého Česka. Díky propojení špičkových technologií s fyzickými instalacemi přináší Back in Time padesátiminutový realistický zážitek a vtahuje účastníka do děje.
Back in Time představuje vybrané klíčové okamžiky, legendy a postavy v historii Prahy, které však současně sehrály významnou roli i v dějinách celého Česka. Virtuálními průvodci zážitkem jsou sourozenci, chlapec B (foneticky „Bý“/Back, herec Jakub Jenčík, mj. hrál ve filmu Vyšehrad) a jeho starší sestra T („Tý“/Time, herečka Činoherního klubu v Ústí nad Labem Barbora Váchová), děti profesora, který vynalezl stroj času. Když B a T nešikovně zacházejí se strojem, nechtěně spustí celou výpravu do minulosti.
B a T se neplánovaně spolu s návštěvníky octnou v 9. století, kde se stanou svědky legendy o Libuši a založení Prahy.
Při strhující výpravě historií pak účastníci například navštíví dvůr Karla IV., kde si díky špičkové projekční technologii vyslechnou i dobové dialogy v podání herců Dominika Telekiho (Karel IV.), Ivana Pavla Kozáka (Jan Očko z Vlašimi) nebo Mikuláše Černého (Petr Parléř), budou odhalovat tajemství vzniku Staroměstského orloje, potkají Golema, několik století doslovně proletí, a budou svědky bojů o budovu Českého rozhlasu v letech 1945 a 1968.
Prohlídku pak zakončuje „síň slávy“, v níž se prostřednictvím animací a speciálních zrcadlových efektů představuje výběr významných osobností české politiky, kultury či sportu, mj. T. G. Masaryka, V. Havla, A. Dvořáka, E. Zátopka či K. Gotta. Tvůrci konzultovali prezentované reálie s odborníky na konkrétní období českých dějin a mají pokryta veškerá autorská práva.
Svým konceptem je Back in Time určen nejen návštěvníkům Prahy, ale i místním bez ohledu na věk (přesto je doporučená spodní hranice 6 let, případně minimální výška 110 centimetrů). Pro turisty může být zdrojem rychlého pochopení historie města, pro rodiny zážitkem spojujícím zábavu a vzdělávání, pro školy pak poutavou a efektivní formou výuky dějepisu.
„Back in Time je ideálním výchozím místem pro skutečnou prohlídku Prahy nebo pochopení významné části české historie,“ uvádí Václav Klán mladší, člen správní rady Infinite X Prague.
Zážitek z prohlídky Back in Time je umocněn nasazením audiovizuálních technologií. Expozice využívají například holografickou projekci nebo 10 kanálový zvuk ve všech místnostech. Pro autenticitu zážitku jsou v některých sálech ve vzduchu rozprášeny dokonce i typické vůně spojené s konkrétním obdobím dějin.
Jednu ze součástí Back in Time pak představuje 5D kino se 180stupňovou projekcí či pohyblivými sedadly. Generálním dodavatelem pro Back in Time je Kraftwerk Living Technologies, přední světová společnost v oblasti integrace profesionálních audiovizuálních systémů. Kraftwerk vytvářela například pavilon Saudské Arábie pro Expo 2020 v Dubaji nebo audiovizuální technologie pro návštěvnické centrum BMW Welt.
Prohlídka Back in Time trvá 50 minut a v jednom turnusu ji může absolvovat 28 lidí. Denní kapacita je více než 1200 návštěvníků. Najednou přitom expozice v 6. patře Máj – House of Fun pojme až 4 skupiny a je bez bariér, takže si zážitek mohou vychutnat i vozíčkáři nebo osoby se sníženou pohyblivostí. O plynulý chod zážitku a bezpečnost návštěvníků se permanentně stará team operátorů a obsluhy. Prohlídku lze opustit dříve jen po zmáčknutí tlačítka stop a není vhodná například pro epileptiky.
Kromě češtiny nabízí Back in Time i anglickou a německou jazykovou audio mutaci a brzy přibydou další průvodcovské jazyky – například španělština, francouzština, italština, čínština nebo korejština. Vstupenky lze zakoupit online, přímo na místě, nebo v kioscích vstupní místnosti zábavního centra Máj. Základní vstupné činí 420 korun, otevřeno je 12 hodin denně.