dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Babylon jazyků: V novém výboru zastupitelstva bude Rusín, Rom, Řek, Maďar, Němec i Žid
Romové budou mít svého zástupce v novém výboru pro národnostní menšiny. Ilustrační foto: Archiv

Babylon jazyků: V novém výboru zastupitelstva bude Rusín, Rom, Řek, Maďar, Němec i Žid

V Praze žije více než pět procent lidí jiné než české národnosti. Zastupitelstvo proto splní zákonnou povinnost a zřídí výbor pro národnostní menšiny se zástupci 12 národností. Usnesení včera schválili pražští zastupitelé. Výbor bude mít 17 členů, fungovat bude od 1. dubna. Termín prvního zasedání ale zatím nebyl stanoven.

V Praze a okolí žije přibližně polovina všech cizinců v zemi a jejich podíl na celkovém počtu obyvatel je nejvyšší. Důvodem je dostatek pracovních příležitostí i bydlení. Nejvíc je v Praze i celém Česku Ukrajinců, následují Slováci a Vietnamci. Aktuálně v samotné Praze dlouhodobě či trvale žije bezmála 168 000 cizinců.

Podle sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze 5,46 procenta lidí, kteří se přihlásili k národnostní menšině, zastoupené v Radě vlády pro národnostní menšiny. Ve výboru tak bude zástupce Bulharů, Rusů, Maďarů, Němců, Poláků, Romů, Rusínů, Řeků, Slováků, Srbů, Ukrajinců a zástupce židovské komunity.

Podle důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva zatím nebylo možné zajistit nominaci kandidátů z chorvatské, běloruské a vietnamské menšiny. Pokud projeví zájem, budou také moci být do výboru jmenováni.

„Myslím si, že je problém, že ve výboru nebude zástupce vietnamské menšiny. Téměř vylučuji, že by s nimi nebylo možné dosáhnout dohody o jejich zastoupení," komentoval situaci zastupitel Václav Novotný (TOP 09). Podle něj by bylo lepší usnesení stáhnout a schválit ho, až budou ve výboru všichni zástupci. Podle zastupitele Petra Štěpánka (SZ/Trojkoalice) je ale zbytečné, aby výbor už nezačal fungovat v současném složení. Výbor povede zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD).


Další články
Nahoru