Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Babyboxy jsou u 70 procent českých porodnic, nový je v Podolí
Instalace babyboxu v Podolí. Zdroj foto: Ludvík Hess

Babyboxy jsou u 70 procent českých porodnic, nový je v Podolí

Schránky babybox jsou v současné době poblíž 70 procent českých a moravských porodnic. Jen v pěti městech, kde je porodnice, není ani na jiném místě. Vyplývá to z porovnání seznamu porodnic v Národním registru poskytovatelů a seznamu babyboxů. V Praze je schránek pět, u porodnice byla dodnes jen jedna umístěná ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Nový babybox je od dnešního dne v Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Praze-Podolí.

„Otevření babyboxu v Ústavu pro péči o matku a dítě představuje další krok k naplnění našeho poslání a naší smysluplné práce pro společnost. Jeho instalace je o to významnější, že se jedná vůbec o první babybox na Praze 4," uvedl ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl. Další tři pražské jsou u úřadu Prahy 2, 6 a 8.

Podle zakladatele iniciativy pro zřizování babyboxů Ludvíka Hesse v nich v Praze bylo odloženo pět desítek dětí. Celkově je schránek v Česku 88, od roku 2008 do nich bylo odloženo 262 dětí.

Posledním z nich byl 23. února letošního roku chlapeček v Třebíči. Dosud nejvíc dětí bylo odloženo v Praze, Brně (22) a více než pět také v Pardubicích (11), Liberci či Opavě (9), Olomouci (8), Kladně (7), Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem (6).

V Karlovarském, Olomouckém, Zlínském a Libereckém kraji jsou schránky u všech porodnic. V Jihočeském kraji chybí u porodnice v Táboře a v Českých Budějovicích, v obou městech jsou ale jinde.

Podobně je to také v Hradci Králové, Ostravě, Chrudimi nebo Plzni. Možnost dítě po porodu beztrestně a bezpečně odložit nemají matky zatím například v Ivančicích, Hořovicích, Stodu, Novém městě na Moravě nebo Roudnici nad Labem. Další by se letos měly otevřít v Čáslavi a starou schránku obnoví v Kroměříži.

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.


Autor: ČTK

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru