dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Babyboom v zoo. Z evakuovaných vajíček se líhne jedno mládě za druhým
Chovatelé museli mláďata dvojzoborožce vyzvednout a přemístit v provizorním špalku do náhradních prostor. Rodiče se k nim k úžasu všech okamžitě vrátili. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Babyboom v zoo. Z evakuovaných vajíček se líhne jedno mládě za druhým

V objektu pražské zoo, který za běžného provozu slouží jako Vzdělávací centrum, jsou nyní ptačí a plazí líhně, ve kterých se líhne jedno mládě za druhým. Celkově se z vajíček evakuovaných před povodní vylíhlo již 67 mláďat 25 druhů ptáků a 106 mláďat 10 druhů plazů.

Mezi ptáky, které se i za mimořádně ztížených podmínek podařilo odchovat, jsou například kriticky ohrožení sojkovci modrotemenní, dále majny Rothschildovy nebo supi mrchožraví.

Z plazů je třeba jmenovat mimořádně choulostivé agamky písečné a želvy texaské, které pražská zoo odchovala jako první v Evropě.

Pozoruhodný je příběh dvojčat zcela výjimečně odchovávaného dvojzoborožce nosorožčího. Ta se vylíhla již na počátku května a rodiče je krmili v dutině, kterou – jak je pro tento druh typické – zazdili.

Z ní je chovatelé před blížící se povodní museli vysekat a přemístit do bezpečné části zoo v náhradním špalku umístěném na zemi. Jakmile je však spojili s rodiči, vše se okamžitě vrátilo do přirozeného stavu. Matka i otec se o ně opět svědomitě starají.


Další články
Nahoru