dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Baby Balet Praha ve Stavovském divadle
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Nejlepší studenti nižších ročníků vystoupí ve Stavovském divadle. Foto: archiv

Baby Balet Praha ve Stavovském divadle

Nejlepší studenti nižších ročníků Konzervatoře Taneční centrum Praha se představí divákům 2. a 5. února 2016 v premiérách tanečního divadla Vítej na světě – Tančíme na písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka.

V pěti tematických obrazech interpretují mladí umělci radosti a starosti od narození do dospělosti. Základní téma večera je koloběh života.

Námět a následný tematický výběr písniček pochází z dílny ředitelky konzervatoře Vlasty Schneiderové, na choreografiích a režii spolupracovala se svými kolegyněmi Pavlou Königsmarkovou, Natálií Houskovou a Agurtzane Pérez Olóriz. Autorkám jsme položili několik otázek.
   

Proč vás oslovily zrovna písně Uhlíře a Svěráka?

Plánovaly jsme nový rodinný titul, nové taneční divadlo – také pro děti. Texty od pana Svěráka jsou pro děti, ale nejsou infantilní, podbízivé, je v nich skrytá životní moudrost. Hudba a aranžmá pana Uhlíře je originální, láskyplné, podtrhuje pointu textu.

Na podiu se představí studenti a studentky Tanečního centra Praha. Kolik studentů a v jakých rolích se představí?

Projektu se účastní 21 studentů 3. až 6. ročníku. Jsou rozděleni do dvou skupin, 3., 4. a 5., 6. ročník, každá skupina má vlastní tréninkový a zkušební program, včetně nedělí – vyžaduje to silnou vůli a pracovní disciplínu. V současné době přibyly společné zkoušky – pracujeme na finální podobě.

tcp-absolvent15-50-nahled

Jaké taneční techniky studenti předvedou?

Pedagogická koncepce konzervatoře je eklektická, základní jsou 3 techniky: klasický, současný a jazzový tanec. Všechny techniky jsou důsledně uplatňovány v repertoáru a inscenační praxi. Tak je to i v tomto připravovaném představení, princip tanečního divadla: využití technik, tedy řemesla, za účelem sdělení a sdílení – divákovi a s divákem.

Pro koho je představení určeno, koho podle vás nejvíce  osloví?

Bude to rodinný titul. Rádi bychom oslovili široké spektrum diváků, od předškoláků po seniory. Chtěli bychom také motivovat školáky k pohybovým aktivitám a zdravému vztahu k tělesné kultuře.

tcp-s7u8133-nahled

Jak dlouho se na představení studenti připravují?

Námět autorka začala zpracovávat na podzim 2014. Realizace začala v lednu 2015. Choreografická práce se studenty musí mít jiné zákonitosti než v profesionálním divadle. Na prvním místě musí být škola, tedy vzdělání – proto jsou vybíráni jen studenti, kteří mají výborné výsledky v praxi i v teorii. I přesto musíte počítat s daleko delším časem na nastudování – v práci s dětmi se nedá spěchat. I když jsou mimořádně talentované.

tcp-tanec-pralesa-656-nahled

Kolik jednání přestavení má, jak dlouho potrvá?

V podstatě pět jednání, jak už bylo řečeno 5 obrazů: narození, dětství, škola, dospívání, dospělost. Program je rozdělen přestávkou na dvě části, celková plánovaná délka je 90 minut. Připravena je i varianta pro nejmladší diváky, pak je představení upraveno na celkovou délku 60 minut.

Taneční centrum Praha je novým typem konzervatoře, která v sobě spojuje gymnaziální a umělecké vzdělání, propojuje výuku klasických a moderních tanečních technik a metod s inscenační praxí současného tanečního divadla.

Škola, ukončená maturitou, současně poskytuje vyšší odborné vzdělání: absolutorium v oblasti interpretační, pedagogické a teoretické.

Padesát let tradice

Tradice školy sahá až do roku 1961 tehdy v undergroundu, a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniká centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a gymnázium, umělecké soubory „Balet Praha Junior“ a „Baby Balet Praha“ a agenturu Mezinárodní centrum tance, která zajišťuje studium taneční pedagogiky, import a export tvůrců, pedagogů a souborů. 

Významným cílem centra je podpora všeobecné a odborné vzdělanosti tanečníků, jejich sebevědomé a kvalitní zapojení do řízení uměleckých a společenských organizací a rozvoje české kultury.

Centrem prošlo několik stovek tanečníků, kteří pracují v českých a v zahraničí nebo absolvovali vysoké školy.

TCP – konzervatoř, o.p.s., Pod Žvahovem 463, Praha 5.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru