Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Babu Praha opraví. Prvorepubliková funkcionalistická kolonie bude mít i svůj turistický okruh
Dejvická vilová kolonie Baba. Foto: MHMP

Babu Praha opraví. Prvorepubliková funkcionalistická kolonie bude mít i svůj turistický okruh

Prvorepubliková funkcionalistická kolonie Baba se bude zrekonstruovat. Obnoví se povrchy komunikací, technická infrastruktura a vznikne nový informační systém pro turisty. Vedení pražského magistrátu již schválilo studii, podle které se bude kolonie opravovat. ČTK to dnes sdělil Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR), který studii pro město připravil. Baba byla vybudována na přelomu 20. a 30. let 20. století.

„Ačkoliv je Baba významným a památkově chráněným prostorem a architektura je zde velmi dobře zachována, veřejná prostranství uplynulými desetiletími přišla o své původní kouzlo, poměrně zašla a chystá se jejich celková obnova. Koncepční studie byla zpracována především z důvodu koordinace veškerých zájmů v území tedy památkového, architektonicky-urbanistického a zájmu místních obyvatel," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Kromě opravy povrchů komunikací, náměstí a rekonstrukce infrastruktury, vznikne nový systém hospodaření s dešťovou vodou. Cesty pro chodce budou bezbariérové a zlepší se pěší propojení se sousedními částmi města.

Studie doporučila rovněž vytvořit informační centrum a naučný okruh, který bude sloužit turistům, a součástí bude navigační systém a označení vil. „Cílem je vytvořit takové zázemí pro návštěvníky sídliště, aby byli co nejméně rušeni místní obyvatelé," uvedl Vácha.

Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou a v roce 2020 získala společně s dalšími funkcionalistickými koloniemi Werkbundu značku Evropského dědictví.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Festival volného času Prahy 13: Atletické odpoledne TJ Stodůlky Praha

24. září 2022 ve 12:14

Na tradičním atletickém odpoledni na hřišti Fakultní základní školy prof. Otokara Chlupa ve Fingerově ulici se mohou 27. září všichni zájemci zapojit do sportovních atletických her.

Osmičkové fotbalové derby přineslo dárek dětem

22. září 2022 ve 21:58

Včerejší očekávané osmičkové derby 10. kola Fortuna Divize mezi FK Meteor Praha VIII a FK Admira Praha B se vydařilo jak po sportovní, tak charitativní stránce. Přineslo krásnou fotbalovou podívanou s výsledkem 1:1 i neméně krásných 15 000 korun pro děti z Klokánku...

Běh proti násilí

22. září 2022 v 07:01

Trasa je dlouhá 5 km a můžete jí běžet nebo zdolat chůzí.

Další články
Nahoru