Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Babu Praha opraví. Prvorepubliková funkcionalistická kolonie bude mít i svůj turistický okruh
Dejvická vilová kolonie Baba. Foto: MHMP

Babu Praha opraví. Prvorepubliková funkcionalistická kolonie bude mít i svůj turistický okruh

Prvorepubliková funkcionalistická kolonie Baba se bude zrekonstruovat. Obnoví se povrchy komunikací, technická infrastruktura a vznikne nový informační systém pro turisty. Vedení pražského magistrátu již schválilo studii, podle které se bude kolonie opravovat. ČTK to dnes sdělil Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR), který studii pro město připravil. Baba byla vybudována na přelomu 20. a 30. let 20. století.

„Ačkoliv je Baba významným a památkově chráněným prostorem a architektura je zde velmi dobře zachována, veřejná prostranství uplynulými desetiletími přišla o své původní kouzlo, poměrně zašla a chystá se jejich celková obnova. Koncepční studie byla zpracována především z důvodu koordinace veškerých zájmů v území tedy památkového, architektonicky-urbanistického a zájmu místních obyvatel," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Kromě opravy povrchů komunikací, náměstí a rekonstrukce infrastruktury, vznikne nový systém hospodaření s dešťovou vodou. Cesty pro chodce budou bezbariérové a zlepší se pěší propojení se sousedními částmi města.

Studie doporučila rovněž vytvořit informační centrum a naučný okruh, který bude sloužit turistům, a součástí bude navigační systém a označení vil. „Cílem je vytvořit takové zázemí pro návštěvníky sídliště, aby byli co nejméně rušeni místní obyvatelé," uvedl Vácha.

Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou a v roce 2020 získala společně s dalšími funkcionalistickými koloniemi Werkbundu značku Evropského dědictví.


Autor: ČTK

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru