dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Ponožky v octu aneb babské rady, které zatočí s únavou, chřipkou a dalšími neduhy
Zdroj: sxc.hu

Ponožky v octu aneb babské rady, které zatočí s únavou, chřipkou a dalšími neduhy

Je tady jaro. Sápe se na vás jarní chřipka, máte teplotu, jste nachlazeni? Prostě na vás něco leze a nechce se vám brát léky, chcete zkusit vyléčit se prostě přírodně, podomácku? Není nic jednoduššího, než zašátrat v takzvaných babských radách.

Mnoho našich prababiček vědělo, že na teplotu je skvělý bezinkový ocet. Že ho neseženete? Nevadí, prostě si ho vyrobíte sami. Natrháte kvetoucí bez, který následně roztrháte na malé kousky a dáte do láhve s octem, kde ho necháte. Po pár dnech je „vylouhovaný“, vy ho tam ale ponecháte nadále.

Pak stačí namočit si do něj na noc ponožky a mít je přes noc na nohou. Je to vhodné i pro děti. Uvidíte, jak ráno teplota poklesne, někdy i zcela zmizí, záleží samozřejmě na její příčině. Když je vyložená horečka, klidně v bezinkovém octu vymáchejte i prostěradlo, kterým sebe nebo dítě obmotejte. Vydržte zápach a ráno se vám uleví.

Citrónové pochoutky s cibulí či česnekem

Na chřipku a nachlazení je dobrá i citrónová kašička. Vymačkejte citrón a šťávu z něj smíchejte s cukrem-krystalem. Kašičku pak vy nebo děti snězte. Dostanete do sebe plno vitamínů a navíc si pochutnáte.

Čtěte také: Jarní únava vás letos nedostane! Rady nad zlato

Podobný účinek má citrón, naložený s cibulí. Je to jednoduché: nakrájíte citrón i s kúrou na drobné plátky, stejně tak cibuli rozkrojíte na čtvrtky a každou čtvrtku na rovný plátek. Přichystáte nálev jako na nakládané okurky a citrón s cibulí do něj vložíte. Za pár dnů můžete dobrůtku začít požívat. Navíc vám zavřená a naložená vydrží dlouho, stejně jako zmíněné okurky.

Něco podobného můžete udělat s česnekem. Buď celé, nebo nakrájené, stroužky naložíte v sladkokyselém nálevu. Přidat můžete právě i citrón, je ale možné naložit i česnek samotný. Česnek vám navíc pomůže například snížit krevní tlak, který vám může stresem z chřipky stoupnout.

Neuškodí ani dát si po ránu nalačno sklenici vody s citrónem bez cukru. Je to prevence proti nemocem, protože se do těla dostane vitamin C. Navíc to – jako přidaná hodnota – může také účinkovat na štíhlou linii.

Na zpevnění dásní šalvěj, pálenka, ale i droždí

Při silném nachlazení, chřipce nebo angíně může dojít i k rozvolnění dásní. Bolí vás zuby, z dásní teče krev. Je buď možné léčit to šalvějovými vývary, drsňáci mohou zkusit i trochu si zubním kartáčkem „rozrýt“ dásně a pak si vykloktat vodkou nebo domácí pálenkou.

Čtěte také: Pusťte se do jarní očisty organismu. Klíčová jsou játra

Na zpevnění dásní je dobré i droždí, obsahující vitamin B. Budete se divit – může být i chutné! Stačí ho deset či dvacet deka. Je buď možné osmahnout si ho na másle s cibulkou a špetkou soli, nebo je přimíchat do míchaných vajíček s cibulkou. Účinek bude rychlý a překvapivý.

Zdravé může být i teplé jarní jídlo – třeba z kopřiv, které patří k takzvané jarní zelenině. Kopřiva je dobrá proti revma, pomáhá překonávat stavy únavy a vyčerpanosti. Skvělá je například jarní kopřivová nádivka. Pro čtyřčlennou rodinu stačí 10 dkg anglické slaniny, 4 vejce, 3 housky nebo rohlíky, 2 dl mléka, 3/4 menší misky spařených kopřiv, pepř, sůl, muškátový květ, máslo či sádlo.

Ideálně den staré pečivo nakrájejte na kostičky, přelijte vlažným mlékem. Kopřivy spařte vařící vodou, nesekejte na malé kousky, smíchejte s nakrájenou slaninou, osolte, opepřete, přidejte trošku květu a přimíchejte k pečivu. Dochuťte a vmíchejte sníh z bílků. Dejte do vymazaného pekáče a pečete v předehřáté troubě na 190 stupňů. Přibližně půl hodiny.

Pročistit se můžete vodkou s konopím

Uškodit nemůže ani rostlinka konopí (malé množství, tedy ne větší než malé – to už se v ČR podle zdejší legislativy nesmí), kterou je dobré vylouhovat v láhvi vodky. Vodka krásně zezelená a po týdnu ji můžete začít pít. Stačí si dát jednou denně štamprli, což pročistí celý organismus, je to dobré třeba na krevní tlak.

Čtětě také: vaše tělo je po zimě jako přeplněný kontejner. Pomůže DETOXIKAČNÍ DESATERO

Velmi pozitivně na organismus člověka působí čajová houba Kombucha. Posiluje imunitní systém, zlepšuje činnost ledvin a jater, trávení, má protialergické i protirevmatické účinky. Můžete ji buď zakoupit přes internet, nebo vám ji někdo, kdo ji pěstuje, dá. Pravidelně se rozmnožuje, a kdo ji má, může jednou za pár týdnu obdarovat dalšího.

Jak ji pěstovat? Donesete si ji domu v troše kombuchového nápoje (vytvoří se tak, když Kombuchu máte přibližně týden v čaji). Uvaříte čaj, osladíte jej, necháte jej vystydnout. Nalijete jej nejlépe do pětilitrové nádoby. Přidáte kombuchu s trochou kombuchového nápoje.

Za týden si scedíte nápoj, který můžete pít. Kombuchu opět v troše nápoje necháte a proces se opakuje – týden co týden, i s tím, že houba roste a můžete jí potěšit přátele. Pokud Kombuchu necháte v čaji déle, vyrobíte si tím i dobrý a zdravý ocet.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru