dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Babišovo hnutí ANO začali v Praze ovládat lidé napojení na kmotry, tvrdí premiér
Bohuslav Sobotka během předvolební kampaně. Foto: bohuslavsobotka.cz

Babišovo hnutí ANO začali v Praze ovládat lidé napojení na kmotry, tvrdí premiér

Hnutí ANO v Praze začali podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. Premiér, podle něhož se ANO v budoucnosti rozpadne, to dnes ČTK napsal v souvislosti se změnami ve vedení ANO v Praze. Místopředsedkyně ANO Věra Jourová to odmítá. Podle ní lidé, kteří měli podezřelou minulost, už v ANO nejsou.

Předsedkyní pražského ANO se v pátek stala místostarostka desáté městské části Radmila Kleslová, která byla donedávna členkou sociální demokracie.

„Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta," uvedl na adresu svého koaličního partnera Sobotka.

Jourová ČTK řekla, že hnutí muselo tyto problémy řešit loni na jaře. „Neznám přesně ty osoby, o kterých je to podezření. Nějaké případy tam byly a ti lidi už jsou pryč," uvedla Jourová. Podle ní je třeba situaci v Praze zkonsolidovat, což bude mít Kleslová na starosti.

Dohlédne prý také na to, „aby se do hnutí bývalí členové z ODS a TOP 09, kteří mají temnou minulost, neinfiltrovali". Podle Jourové si bude muset Sobotka s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem tuto záležitost vysvětlit, vyjádření Sobotky vnímá prý ANO velmi negativně.

Příslušnice komunistické rozvědky?

Kleslová podle Jaromíra Hasoně z tiskového oddělení hnutí ANO své členství v sociální demokracii ukončila 14. února a do ANO vstoupila o den později. „V ČSSD ale podobné přestupy moc rádi nevidíme, takže až ANO splní svou historickou úlohu a v budoucnosti se rozpadne, bude to mít paní Kleslová s návratem do ČSSD těžké," napsal Sobotka, podle něhož dvojí členství není u sociální demokracie možné.

Kleslová byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Jako referentce zvláštní činné zálohy jí bylo uděleno krycí jméno Lia a měla mít za úkol nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž. Kleslová se ale hájí podobně jako Babiš tím, že byla v evidenci rozvědky vedena nevědomě.

Podle Jourové Kleslová podezření ze spolupráce s rozvědkou odmítá. „Není pravda, že by byla nějaká špionka nebo něco takového. Je to zkušená komunální politička," uvedla Jourová.

Po roce 1990 Kleslová mimo jiné zasedala v dozorčích radách firem Vítkovice Steel, Unipetrol Trade a Benzina. Byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru