dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
24°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
23°C
Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje
Transparenty na loňské demonstraci na Václavském náměstí. Foto: archiv

Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se po jednání na diplomatické úrovni uklidní vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Je třeba si vyjasnit různé problémy, řekl v rozhovoru Blesku.

Jedním z českých politiků, které Rusko kritizuje, je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), a to kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Babiš řekl, že chápe, že Hřib dělá zahraniční politiku a že to je jeho věc, měl by se ale více orientovat na spolupráci mezi vládou a Prahou například v otázce dostavby okruhu.

„Ministr (zahraničí Tomáš) Petříček (ČSSD) i po konzultaci se mnou požádal ruskou stranu o dialog. Ruská strana to akceptovala, takže je potřeba si vysvětlit ty věci," řekl Babiš. Česko požádalo minulý týden Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci z roku 1993, země s konzultacemi souhlasí.

„Je nepřijatelné, aby nám někdo zasahoval do politické scény, ale zase ruská strana to odmítla. Máme různá stanoviska. Doufejme, že po té diplomatické úrovni se to nějak vyjasní a vztahy se nějak normalizují," doplnil.

V otázce Hřiba premiér řekl, že chápe, že dělá zahraniční politiku. Postěžoval si ale, že spolupráce mezi kabinetem a Prahou nefunguje. Hřibovi také adresoval dopis. „Chceme postavit ten okruh Prahy a ono to s ním nefunguje. Ředitelství silnic a dálnic se snaží, je tam už rok žádost o rozhodnutí," uvedl Babiš.

„Lituji, že spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje. Toto je konkrétní příklad, kdy my vykupujeme nějaké pozemky za nějakou cenu. I když bylo slíbeno, že Praha bude spolupracovat, moc to nefunguje. Byl bych rád, kdybychom dobře spolupracovali hlavně v tomhle konkrétním projektu," dodal premiér.

Dostavba okruhů byla jedním z požadavků Prahy při debatě o úřednickém areálu v Letňanech, který Babiš prosazoval. Hřib požadoval dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního okruhu, stavbu nové nemocnice v Letňanech a uskutečnění majetkových směn mezi státem a hlavním městem.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Dnes ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

Dnes v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru