Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje
Transparenty na loňské demonstraci na Václavském náměstí. Foto: archiv

Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se po jednání na diplomatické úrovni uklidní vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Je třeba si vyjasnit různé problémy, řekl v rozhovoru Blesku.

Jedním z českých politiků, které Rusko kritizuje, je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), a to kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Babiš řekl, že chápe, že Hřib dělá zahraniční politiku a že to je jeho věc, měl by se ale více orientovat na spolupráci mezi vládou a Prahou například v otázce dostavby okruhu.

„Ministr (zahraničí Tomáš) Petříček (ČSSD) i po konzultaci se mnou požádal ruskou stranu o dialog. Ruská strana to akceptovala, takže je potřeba si vysvětlit ty věci," řekl Babiš. Česko požádalo minulý týden Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci z roku 1993, země s konzultacemi souhlasí.

„Je nepřijatelné, aby nám někdo zasahoval do politické scény, ale zase ruská strana to odmítla. Máme různá stanoviska. Doufejme, že po té diplomatické úrovni se to nějak vyjasní a vztahy se nějak normalizují," doplnil.

V otázce Hřiba premiér řekl, že chápe, že dělá zahraniční politiku. Postěžoval si ale, že spolupráce mezi kabinetem a Prahou nefunguje. Hřibovi také adresoval dopis. „Chceme postavit ten okruh Prahy a ono to s ním nefunguje. Ředitelství silnic a dálnic se snaží, je tam už rok žádost o rozhodnutí," uvedl Babiš.

„Lituji, že spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje. Toto je konkrétní příklad, kdy my vykupujeme nějaké pozemky za nějakou cenu. I když bylo slíbeno, že Praha bude spolupracovat, moc to nefunguje. Byl bych rád, kdybychom dobře spolupracovali hlavně v tomhle konkrétním projektu," dodal premiér.

Dostavba okruhů byla jedním z požadavků Prahy při debatě o úřednickém areálu v Letňanech, který Babiš prosazoval. Hřib požadoval dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního okruhu, stavbu nové nemocnice v Letňanech a uskutečnění majetkových směn mezi státem a hlavním městem.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru