Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - oblacno 2°C
Čtvrtek 3. 12. 2020
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje
Transparenty na loňské demonstraci na Václavském náměstí. Foto: archiv

Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se po jednání na diplomatické úrovni uklidní vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Je třeba si vyjasnit různé problémy, řekl v rozhovoru Blesku.

Jedním z českých politiků, které Rusko kritizuje, je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), a to kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Babiš řekl, že chápe, že Hřib dělá zahraniční politiku a že to je jeho věc, měl by se ale více orientovat na spolupráci mezi vládou a Prahou například v otázce dostavby okruhu.

„Ministr (zahraničí Tomáš) Petříček (ČSSD) i po konzultaci se mnou požádal ruskou stranu o dialog. Ruská strana to akceptovala, takže je potřeba si vysvětlit ty věci," řekl Babiš. Česko požádalo minulý týden Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci z roku 1993, země s konzultacemi souhlasí.

„Je nepřijatelné, aby nám někdo zasahoval do politické scény, ale zase ruská strana to odmítla. Máme různá stanoviska. Doufejme, že po té diplomatické úrovni se to nějak vyjasní a vztahy se nějak normalizují," doplnil.

V otázce Hřiba premiér řekl, že chápe, že dělá zahraniční politiku. Postěžoval si ale, že spolupráce mezi kabinetem a Prahou nefunguje. Hřibovi také adresoval dopis. „Chceme postavit ten okruh Prahy a ono to s ním nefunguje. Ředitelství silnic a dálnic se snaží, je tam už rok žádost o rozhodnutí," uvedl Babiš.

„Lituji, že spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje. Toto je konkrétní příklad, kdy my vykupujeme nějaké pozemky za nějakou cenu. I když bylo slíbeno, že Praha bude spolupracovat, moc to nefunguje. Byl bych rád, kdybychom dobře spolupracovali hlavně v tomhle konkrétním projektu," dodal premiér.

Dostavba okruhů byla jedním z požadavků Prahy při debatě o úřednickém areálu v Letňanech, který Babiš prosazoval. Hřib požadoval dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního okruhu, stavbu nové nemocnice v Letňanech a uskutečnění majetkových směn mezi státem a hlavním městem.


Praha 1 nabízí magistrátu prostory pro výjezdové stanoviště záchranky

Včera ve 23:51

V Nemocnici Na Františku by mohlo být zřízeno nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Vyplývá to z nabídky první městské části, kterou v úterý schválilo její vedení. Praha 1 je zřizovatelem této nemocnice na Starém Městě. 

Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

Včera v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

1. prosince 2020 ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

1. prosince 2020 v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

1. prosince 2020 v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru