dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - jasno
21°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje
Transparenty na loňské demonstraci na Václavském náměstí. Foto: archiv

Babiš: Spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se po jednání na diplomatické úrovni uklidní vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Je třeba si vyjasnit různé problémy, řekl v rozhovoru Blesku.

Jedním z českých politiků, které Rusko kritizuje, je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), a to kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Babiš řekl, že chápe, že Hřib dělá zahraniční politiku a že to je jeho věc, měl by se ale více orientovat na spolupráci mezi vládou a Prahou například v otázce dostavby okruhu.

„Ministr (zahraničí Tomáš) Petříček (ČSSD) i po konzultaci se mnou požádal ruskou stranu o dialog. Ruská strana to akceptovala, takže je potřeba si vysvětlit ty věci," řekl Babiš. Česko požádalo minulý týden Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci z roku 1993, země s konzultacemi souhlasí.

„Je nepřijatelné, aby nám někdo zasahoval do politické scény, ale zase ruská strana to odmítla. Máme různá stanoviska. Doufejme, že po té diplomatické úrovni se to nějak vyjasní a vztahy se nějak normalizují," doplnil.

V otázce Hřiba premiér řekl, že chápe, že dělá zahraniční politiku. Postěžoval si ale, že spolupráce mezi kabinetem a Prahou nefunguje. Hřibovi také adresoval dopis. „Chceme postavit ten okruh Prahy a ono to s ním nefunguje. Ředitelství silnic a dálnic se snaží, je tam už rok žádost o rozhodnutí," uvedl Babiš.

„Lituji, že spolupráce mezi vládou a Prahou nefunguje. Toto je konkrétní příklad, kdy my vykupujeme nějaké pozemky za nějakou cenu. I když bylo slíbeno, že Praha bude spolupracovat, moc to nefunguje. Byl bych rád, kdybychom dobře spolupracovali hlavně v tomhle konkrétním projektu," dodal premiér.

Dostavba okruhů byla jedním z požadavků Prahy při debatě o úřednickém areálu v Letňanech, který Babiš prosazoval. Hřib požadoval dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního okruhu, stavbu nové nemocnice v Letňanech a uskutečnění majetkových směn mezi státem a hlavním městem.


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Další články
Nahoru