Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz
Andrej Babiš před Kramářovou vilou v Praze 1. Rezidence premiéra mu už neříká pane. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz

Když premiér Petr Fiala (ODS) předstoupil před poslance, aby je požádal o důvěru pro svou koaliční vládu, hovořil zhruba půl hodiny. Po něm si vzal slovo jeho předchůdce a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož proslov trval necelou hodinu a půl. Expremiér se vyjádřil k řadě témat, k současné vládě byl dle očekávání kritický. A neodpustil si ani rýpnutí do pražského primátora, se kterým si vyměňuje slovní výpady už několik let. Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že expremiér plete hrušky s jablky.

Babiš dnes v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy! Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách a pravděpodobně pod vedením pana Hřiba se chystá otevřít vlastní banku, když není schopná investovat. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal primátora o reakci. „Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to kdo je tam starosta. Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví," uvedl Hřib.

Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) Praha investuje hodně, což potvrzuje rozpočet města na letošní rok. V rozpočtu o objemu 90 miliard korun je na investice vyčleněno téměř 20 miliard.

Finance půjdou letos především na strategické projekty, například na výstavbu nové linky D metra. Na ni je pro letošní rok vyčleněno 4,3 miliardy korun. K dispozici budou i stovky milionů korun na výstavbu nových a opravy současných tramvajových tratí. Celkově je na letošek do oblasti dopravy připraveno 8,3 miliardy korun.

„Letos bude zahájena řada významných stavebních akcí. Podepsali jsme smlouvy se zhotoviteli na výstavbu metra D, aktuálně zahájili stavbu Štvanické lávky spojující Holešovice a Karlín, začínáme s rekonstrukcí a dostavbou Průmyslového paláce. Řada dalších akcí je v pokročilé fázi výběrového řízení a budou rovněž zahájeny v roce 2022,“ řekl Vyhnánek.

Hřib předchozí vládě pod vedením Babiše od začátku vyčítal, že stát metropoli v investicích celostátního významu vůbec nepomáhal.

„Už druhé volební období nemělo hlavní město prakticky žádnou podporu ze strany státu. Jeho přístup by se měl konečně změnit. Některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,” řekl primátor.


Autor: Jan Puci

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Další články
Nahoru