Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz
Andrej Babiš před Kramářovou vilou v Praze 1. Rezidence premiéra mu už neříká pane. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz

Když premiér Petr Fiala (ODS) předstoupil před poslance, aby je požádal o důvěru pro svou koaliční vládu, hovořil zhruba půl hodiny. Po něm si vzal slovo jeho předchůdce a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož proslov trval necelou hodinu a půl. Expremiér se vyjádřil k řadě témat, k současné vládě byl dle očekávání kritický. A neodpustil si ani rýpnutí do pražského primátora, se kterým si vyměňuje slovní výpady už několik let. Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že expremiér plete hrušky s jablky.

Babiš dnes v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy! Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách a pravděpodobně pod vedením pana Hřiba se chystá otevřít vlastní banku, když není schopná investovat. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal primátora o reakci. „Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to kdo je tam starosta. Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví," uvedl Hřib.

Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) Praha investuje hodně, což potvrzuje rozpočet města na letošní rok. V rozpočtu o objemu 90 miliard korun je na investice vyčleněno téměř 20 miliard.

Finance půjdou letos především na strategické projekty, například na výstavbu nové linky D metra. Na ni je pro letošní rok vyčleněno 4,3 miliardy korun. K dispozici budou i stovky milionů korun na výstavbu nových a opravy současných tramvajových tratí. Celkově je na letošek do oblasti dopravy připraveno 8,3 miliardy korun.

„Letos bude zahájena řada významných stavebních akcí. Podepsali jsme smlouvy se zhotoviteli na výstavbu metra D, aktuálně zahájili stavbu Štvanické lávky spojující Holešovice a Karlín, začínáme s rekonstrukcí a dostavbou Průmyslového paláce. Řada dalších akcí je v pokročilé fázi výběrového řízení a budou rovněž zahájeny v roce 2022,“ řekl Vyhnánek.

Hřib předchozí vládě pod vedením Babiše od začátku vyčítal, že stát metropoli v investicích celostátního významu vůbec nepomáhal.

„Už druhé volební období nemělo hlavní město prakticky žádnou podporu ze strany státu. Jeho přístup by se měl konečně změnit. Některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,” řekl primátor.


Autor: Jan Puci

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Dnes v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru