Dnes Pátek - polojasno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz
Andrej Babiš před Kramářovou vilou v Praze 1. Rezidence premiéra mu už neříká pane. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Babiš: Praha sedí na miliardách. To není možné, kolik mají peněz

Když premiér Petr Fiala (ODS) předstoupil před poslance, aby je požádal o důvěru pro svou koaliční vládu, hovořil zhruba půl hodiny. Po něm si vzal slovo jeho předchůdce a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož proslov trval necelou hodinu a půl. Expremiér se vyjádřil k řadě témat, k současné vládě byl dle očekávání kritický. A neodpustil si ani rýpnutí do pražského primátora, se kterým si vyměňuje slovní výpady už několik let. Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že expremiér plete hrušky s jablky.

Babiš dnes v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy! Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách a pravděpodobně pod vedením pana Hřiba se chystá otevřít vlastní banku, když není schopná investovat. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal primátora o reakci. „Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to kdo je tam starosta. Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví," uvedl Hřib.

Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) Praha investuje hodně, což potvrzuje rozpočet města na letošní rok. V rozpočtu o objemu 90 miliard korun je na investice vyčleněno téměř 20 miliard.

Finance půjdou letos především na strategické projekty, například na výstavbu nové linky D metra. Na ni je pro letošní rok vyčleněno 4,3 miliardy korun. K dispozici budou i stovky milionů korun na výstavbu nových a opravy současných tramvajových tratí. Celkově je na letošek do oblasti dopravy připraveno 8,3 miliardy korun.

„Letos bude zahájena řada významných stavebních akcí. Podepsali jsme smlouvy se zhotoviteli na výstavbu metra D, aktuálně zahájili stavbu Štvanické lávky spojující Holešovice a Karlín, začínáme s rekonstrukcí a dostavbou Průmyslového paláce. Řada dalších akcí je v pokročilé fázi výběrového řízení a budou rovněž zahájeny v roce 2022,“ řekl Vyhnánek.

Hřib předchozí vládě pod vedením Babiše od začátku vyčítal, že stát metropoli v investicích celostátního významu vůbec nepomáhal.

„Už druhé volební období nemělo hlavní město prakticky žádnou podporu ze strany státu. Jeho přístup by se měl konečně změnit. Některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,” řekl primátor.


Autor: Jan Puci

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

Včera ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

Včera ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Další články
Nahoru