Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Babiš podle Němcové prezidentem nebude. Deformoval by život společnosti, tvrdí senátorka
Co si voliči navaří, to si také sní. Zda bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta ČR, zatím není jasné. Volby jsou za necelý rok. Foto: Karel Netolický

Babiš podle Němcové prezidentem nebude. Deformoval by život společnosti, tvrdí senátorka

Po vpádu ruských vojáků na Ukrajinu se podle senátorky Miroslavy Němcové ukazuje, jak systematicky a dlouhodobě budoval Kreml podpůrné struktury v zemích své páté kolony. „U nás se v této souvislosti mluví zejména o prezidentech Klausovi a Zemanovi. Ale oni v tom nebyli sami. Další aktér doufá, že se na jeho podíl zapomene. Babiš je třetí vlivnou figurou, která neváhala svůj politický profit postavit na bojkotu zájmů České republiky,“ uvedla v aktuálním komentáři.

Andrej Babiš byl podle ní po celou dobu působení ve funkci premiéra spojencem prezidenta Miloše Zemana. „Toleroval všechny excesy, jimiž prezident poškozoval pověst České republiky. Jeho výpady proti NATO a EU, souhlas s obsazením Krymu, zrádný postoj v kauze Novičok. V případu Vrbětic Babiš dlouho váhal, než pod tlakem musel s pravdou ven. Mlčel ke všemu, co proti našim zájmům podnikal prezident ve spojení s Čínou. Dovolil oslabení naší zahraniční politiky,“ sdělila senátorka. 

I když dle Ústavy České republiky za zahraniční politiku odpovídá vláda, přesto Babiš podle názoru Němcové na úkor vlády přesunul Rusko do prezidentovy sféry vlivu. Kdyby situaci nezměnily parlamentní volby, které prezidenta i Babiše fakticky odstavily, podle Němcové by jejich spolupráce s Ruskem pokračovala. „Je možné, že bychom v ukrajinské válce byli nyní Trojským koněm Ruska uvnitř EU i NATO,“ podotkla. 

Anketa

Pokud by Andrej Babiš kandidoval na prezidenta ČR, volili byste ho?

44.4%
(44.4%)
55.6%
(55.6%)

Podle Němcové se expremiér svým stylem politiky nepřímo podílel na posilování nepřátelských postojů Ruska proti zemím svobodného světa. „Andrej Babiš se osm let pohyboval v nejvyšších patrech české politiky. Neobstál při ochraně ústavou stanovených pilířů demokratické společnosti. Zpochybňoval moc zákonodárnou i soudní. Exekutivní moc a péči o potřeby občanů podřídil svým politickým a byznysovým zájmům. Selhal ve vnitřní i v zahraniční politice,“ podotkla senátorka. 

„Pokud by se Andrej Babiš stal prezidentem, život společnosti by opět deformovala jeho slabost charakteru a politováníhodná nekompetence. Jeho čas prošel. Příležitost, kterou dostal, zmařil. Druhá nebude. A Rusko už tu míchat volebními kartami také nemůže,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru