Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Babiš podle Němcové prezidentem nebude. Deformoval by život společnosti, tvrdí senátorka
Co si voliči navaří, to si také sní. Zda bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta ČR, zatím není jasné. Volby jsou za necelý rok. Foto: Karel Netolický

Babiš podle Němcové prezidentem nebude. Deformoval by život společnosti, tvrdí senátorka

Po vpádu ruských vojáků na Ukrajinu se podle senátorky Miroslavy Němcové ukazuje, jak systematicky a dlouhodobě budoval Kreml podpůrné struktury v zemích své páté kolony. „U nás se v této souvislosti mluví zejména o prezidentech Klausovi a Zemanovi. Ale oni v tom nebyli sami. Další aktér doufá, že se na jeho podíl zapomene. Babiš je třetí vlivnou figurou, která neváhala svůj politický profit postavit na bojkotu zájmů České republiky,“ uvedla v aktuálním komentáři.

Andrej Babiš byl podle ní po celou dobu působení ve funkci premiéra spojencem prezidenta Miloše Zemana. „Toleroval všechny excesy, jimiž prezident poškozoval pověst České republiky. Jeho výpady proti NATO a EU, souhlas s obsazením Krymu, zrádný postoj v kauze Novičok. V případu Vrbětic Babiš dlouho váhal, než pod tlakem musel s pravdou ven. Mlčel ke všemu, co proti našim zájmům podnikal prezident ve spojení s Čínou. Dovolil oslabení naší zahraniční politiky,“ sdělila senátorka. 

I když dle Ústavy České republiky za zahraniční politiku odpovídá vláda, přesto Babiš podle názoru Němcové na úkor vlády přesunul Rusko do prezidentovy sféry vlivu. Kdyby situaci nezměnily parlamentní volby, které prezidenta i Babiše fakticky odstavily, podle Němcové by jejich spolupráce s Ruskem pokračovala. „Je možné, že bychom v ukrajinské válce byli nyní Trojským koněm Ruska uvnitř EU i NATO,“ podotkla. 

Anketa

Pokud by Andrej Babiš kandidoval na prezidenta ČR, volili byste ho?

44.4%
(44.4%)
55.6%
(55.6%)

Podle Němcové se expremiér svým stylem politiky nepřímo podílel na posilování nepřátelských postojů Ruska proti zemím svobodného světa. „Andrej Babiš se osm let pohyboval v nejvyšších patrech české politiky. Neobstál při ochraně ústavou stanovených pilířů demokratické společnosti. Zpochybňoval moc zákonodárnou i soudní. Exekutivní moc a péči o potřeby občanů podřídil svým politickým a byznysovým zájmům. Selhal ve vnitřní i v zahraniční politice,“ podotkla senátorka. 

„Pokud by se Andrej Babiš stal prezidentem, život společnosti by opět deformovala jeho slabost charakteru a politováníhodná nekompetence. Jeho čas prošel. Příležitost, kterou dostal, zmařil. Druhá nebude. A Rusko už tu míchat volebními kartami také nemůže,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru