Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bábek: Z nařízení státu jsou podnikatelé nazí, kdokoli se jim může hrabat v osobních datech
Když chcete, můžete si zjistit nejen informace o jakékoli provozovně, ale klidně i o tom, kde majitel bydlí. Foto: Karel Netolický

Bábek: Z nařízení státu jsou podnikatelé nazí, kdokoli se jim může hrabat v osobních datech

V souvislosti se zveřejněním soukromých adres desítek poslanců, kteří podpořili pandemický zákon, Podnikatelské odbory upozornily, že veřejně a anonymně jsou dostupné i soukromé adresy podnikatelů a živnostníků, jejich data narození, rodná čísla, informace o jejich firmách a financích.

„To, co oprávněně vadí poslancům, my zažíváme denně po celou dobu našeho podnikání. Jistě, někdo by mohl namítnout, že nikdo nevyzývá, aby nám lidé demonstrovali pod okny. Ovšem mnohem horší je, že vůbec netušíme, kdo se o nás zajímá, kdo se nám hrabe v našich osobních datech či finančních údajích, a proč. To je potřeba změnit," říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podle něj snaha poslanců bránit sebe a své rodiny, třeba i změnou zákonů, je pochopitelná, ale stranou zájmu by neměla zůstat skutečnost, že ohroženou skupinou nejsou jen poslanci Parlamentu. Podobné situaci je podle Bábka každý den vystavena obrovská skupina osob, které se bránit nemohou – podnikatelé a živnostníci. 

Jejich osobní údaje jsou veřejně a anonymně dostupné. Kdo chce, pár kliknutími si na internetu zjistí o jakékoli firmě či podnikající osobě řadu informací, včetně bydliště.

Anketa

Měl by prezident Miloš Zeman podepsat novelu pandemického zákona?

18.6%
(18.6%)
81.4%
(81.4%)
Podnikatelé a živnostníci jsou podle něj jedinou skupinou občanů, jejichž osobní data nejsou nijak chráněna. „Naopak, naše privátní informace a data jsou dána veřejnosti zcela k dispozici. Adresa bydliště, datum narození či dokonce rodné číslo – račte si posloužit. Chcete vědět, jaké firmy má podnikatel, jak se jim finančně daří a jaký mají majetek? Nic jednoduššího. Snadno zjistíte, s kým podniká, kdo je ve statutárních orgánech jeho firmy. Chcete vědět, jak vypadá dům, v kterém bydlí podnikatel? To vám při zadání adresy prozradí Google. A dozvíte se i kdo žije v sousedství. Chcete vědět, jestli má podnikatel dluhy? Jak snadné,“ vyjmenovává předseda Podnikatelských odborů. 

„Prostě podnikatelé a živnostníci jsou nazí, každý se o nich dozví vše, a osobní údaje či informace o finanční situaci jsou z nařízení státu veřejně anonymně dostupné. O možnosti zneužití takových údajů není žádná pochybnost. Co s tím? Je nutné tuto neudržitelnou praxi rychle a z podstaty změnit,“ pokračuje.

Podnikatelské odbory, jako zástupce podnikatelů a živnostníků, podle něj chápou, že stát musí vést nějakou evidenci podnikatelů a živnostníků a jejich firem. „Stát však musí shromažďovat jen ty nezbytné údaje, a to v té nejmenší nutné míře. To je první podmínkou toho, že dojde k nápravě,“ říká. 

„Chápeme, že některé údaje můžou být veřejnosti k dispozici k nahlédnutí. To však musí být jen vybrané, a to nikoli ty nejcitlivější údaje. Jistě ne soukromá adresa, datum narození, některé finanční údaje. Jiné údaje pak nesmí být veřejně dostupné vůbec. Naše osobní data, naše finanční situace, majetek a osoby, s kterými podnikáme, nejsou veřejným majetkem. Naše osobní údaje patří jen nám,“ dodává předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru