Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov
Na Jakuba Mračna zavzpomínala svým vystoupením kapela Screwballs. Foto: Jan Puci

Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov

Na novináře Jakuba Mračna, který zemřel na přelomu loňského a letošního roku, se vzpomínalo v pátek 13. ledna v branické restauraci U Báby. Dorazily desítky jeho přátel. Vystoupily dvě kapely, příchozí si mohli prohlédnout fotografie zesnulého kamaráda. Další akce se chystá na únor do strahovského klubu.  

Během svého života Kuba vystřídal práci v několika redakcích jako píšící i fotografující redaktor. Bydlel postupně na několika pražských adresách, pár let i v domě v branické ulici V Podhájí, ve kterém sídlí restaurace U Báby. Nebylo tedy překvapující, že právě na tomto místě, které je opěvované v písních skupiny Tři sestry, se vzpomínková akce uskutečnila.

mracno-kuba

Jakub Mračno. Fotografii poskytl Jakub Šulc

„Jsem ráda, že jste se přišli rozloučit s naším kamarádem Jakubem Mračnem, kterému jsem stejně jako řada z vás říkala Mrak. Měl rád svět, měl rád lidi. Dařilo se mu všechny ty naše světy propojovat. S tím se pojí i všechny jeho nádherné nápady, které měl a které jsme mu pomohli dotahovat. Kuba plul po proudu, který byl občas silnější než on. V tom proudu bylo i něco kouzelného, co ho do něj táhlo. Občas potkával větvě, kterých se chytil, ale ty se pod ním zlomily, nebo si je sám podřezal. Ale vždy bylo fajn ho v řece potkat. Vzpomínejte na něj v dobrém a buďte k němu shovívaví,“ řekla hostům spoluorganizátorka večera Marie Bromová.

Nejdřív vystoupila kapela Šílený Fridrich. „Byli jsme kamarádi. Když jsem před dvaceti lety nastoupil do Večerníku Praha, tak on byl první, kdo mi začal pomáhat, byl okamžitě přátelský. I když se později naše pracovní cesty rozešly, nadále jsme se potkávali. Vzpomínám, že Kuba nám na Bábě tisknul obal k našemu prvnímu ípíčku,“ řekl kytarista Aleš Berný, kterého pěvecky doprovázela manželka Veronika, další členka skupiny.

silenej-fridrich

Aleš Berný a Veronika Berná, členové kapely Šílený Fridrich. Foto: Jan Puci

Následovalo vystoupení pražské party Screwballs. „Kuba nám jednou domluvil koncert na Bábě a od té doby jsme byli kamarádi,“ řekl zpěvák, kytarista a zakladatel Screwballs František Trier.

Na setkání dorazila řada Mračnových přátel. Byla mezi nimi i advokátka Tereza Kubalíková. „Byla s ním velká legrace, byl vždy svůj. Měla jsem ráda jeho chraplák, na ten nezapomenu. Druhého takového člověka už asi nikdy nepotkám. Naučil mě věc, kterou si budu pamatovat do konce života: Jedna plus jedna se nerovná dvě.“

Koncerty na Bábě nebyly jedinou vzpomínkovou akcí na Jakuba Mračna. V pátek 17. února se v klubu 007 Strahov uskuteční od 17 do 22 hodin koncerty kapel PSH, Better Way, The Volume a Fear of Extinction. Veškerý zisk půjde na podporu Kubovy rodiny. 

Té bude v klubu předán i výtěžek ze sbírky. Příspěvky v jakékoli výši lze posílat na transparentní účet 2902424143 / 2010. K dnešnímu dni se na něm shromáždilo třiadevadesát tisíc korun.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru