Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov
Na Jakuba Mračna zavzpomínala svým vystoupením kapela Screwballs. Foto: Jan Puci

Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov

Na novináře Jakuba Mračna, který zemřel na přelomu loňského a letošního roku, se vzpomínalo v pátek 13. ledna v branické restauraci U Báby. Dorazily desítky jeho přátel. Vystoupily dvě kapely, příchozí si mohli prohlédnout fotografie zesnulého kamaráda. Další akce se chystá na únor do strahovského klubu.  

Během svého života Kuba vystřídal práci v několika redakcích jako píšící i fotografující redaktor. Bydlel postupně na několika pražských adresách, pár let i v domě v branické ulici V Podhájí, ve kterém sídlí restaurace U Báby. Nebylo tedy překvapující, že právě na tomto místě, které je opěvované v písních skupiny Tři sestry, se vzpomínková akce uskutečnila.

mracno-kuba

Jakub Mračno. Fotografii poskytl Jakub Šulc

„Jsem ráda, že jste se přišli rozloučit s naším kamarádem Jakubem Mračnem, kterému jsem stejně jako řada z vás říkala Mrak. Měl rád svět, měl rád lidi. Dařilo se mu všechny ty naše světy propojovat. S tím se pojí i všechny jeho nádherné nápady, které měl a které jsme mu pomohli dotahovat. Kuba plul po proudu, který byl občas silnější než on. V tom proudu bylo i něco kouzelného, co ho do něj táhlo. Občas potkával větvě, kterých se chytil, ale ty se pod ním zlomily, nebo si je sám podřezal. Ale vždy bylo fajn ho v řece potkat. Vzpomínejte na něj v dobrém a buďte k němu shovívaví,“ řekla hostům spoluorganizátorka večera Marie Bromová.

Nejdřív vystoupila kapela Šílený Fridrich. „Byli jsme kamarádi. Když jsem před dvaceti lety nastoupil do Večerníku Praha, tak on byl první, kdo mi začal pomáhat, byl okamžitě přátelský. I když se později naše pracovní cesty rozešly, nadále jsme se potkávali. Vzpomínám, že Kuba nám na Bábě tisknul obal k našemu prvnímu ípíčku,“ řekl kytarista Aleš Berný, kterého pěvecky doprovázela manželka Veronika, další členka skupiny.

silenej-fridrich

Aleš Berný a Veronika Berná, členové kapely Šílený Fridrich. Foto: Jan Puci

Následovalo vystoupení pražské party Screwballs. „Kuba nám jednou domluvil koncert na Bábě a od té doby jsme byli kamarádi,“ řekl zpěvák, kytarista a zakladatel Screwballs František Trier.

Na setkání dorazila řada Mračnových přátel. Byla mezi nimi i advokátka Tereza Kubalíková. „Byla s ním velká legrace, byl vždy svůj. Měla jsem ráda jeho chraplák, na ten nezapomenu. Druhého takového člověka už asi nikdy nepotkám. Naučil mě věc, kterou si budu pamatovat do konce života: Jedna plus jedna se nerovná dvě.“

Koncerty na Bábě nebyly jedinou vzpomínkovou akcí na Jakuba Mračna. V pátek 17. února se v klubu 007 Strahov uskuteční od 17 do 22 hodin koncerty kapel PSH, Better Way, The Volume a Fear of Extinction. Veškerý zisk půjde na podporu Kubovy rodiny. 

Té bude v klubu předán i výtěžek ze sbírky. Příspěvky v jakékoli výši lze posílat na transparentní účet 2902424143 / 2010. K dnešnímu dni se na něm shromáždilo třiadevadesát tisíc korun.


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru