Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov
Na Jakuba Mračna zavzpomínala svým vystoupením kapela Screwballs. Foto: Jan Puci

Bába v Braníku se loučila s novinářem Mračnem, vzpomínka rozezní i Strahov

Na novináře Jakuba Mračna, který zemřel na přelomu loňského a letošního roku, se vzpomínalo v pátek 13. ledna v branické restauraci U Báby. Dorazily desítky jeho přátel. Vystoupily dvě kapely, příchozí si mohli prohlédnout fotografie zesnulého kamaráda. Další akce se chystá na únor do strahovského klubu.  

Během svého života Kuba vystřídal práci v několika redakcích jako píšící i fotografující redaktor. Bydlel postupně na několika pražských adresách, pár let i v domě v branické ulici V Podhájí, ve kterém sídlí restaurace U Báby. Nebylo tedy překvapující, že právě na tomto místě, které je opěvované v písních skupiny Tři sestry, se vzpomínková akce uskutečnila.

mracno-kuba

Jakub Mračno. Fotografii poskytl Jakub Šulc

„Jsem ráda, že jste se přišli rozloučit s naším kamarádem Jakubem Mračnem, kterému jsem stejně jako řada z vás říkala Mrak. Měl rád svět, měl rád lidi. Dařilo se mu všechny ty naše světy propojovat. S tím se pojí i všechny jeho nádherné nápady, které měl a které jsme mu pomohli dotahovat. Kuba plul po proudu, který byl občas silnější než on. V tom proudu bylo i něco kouzelného, co ho do něj táhlo. Občas potkával větvě, kterých se chytil, ale ty se pod ním zlomily, nebo si je sám podřezal. Ale vždy bylo fajn ho v řece potkat. Vzpomínejte na něj v dobrém a buďte k němu shovívaví,“ řekla hostům spoluorganizátorka večera Marie Bromová.

Nejdřív vystoupila kapela Šílený Fridrich. „Byli jsme kamarádi. Když jsem před dvaceti lety nastoupil do Večerníku Praha, tak on byl první, kdo mi začal pomáhat, byl okamžitě přátelský. I když se později naše pracovní cesty rozešly, nadále jsme se potkávali. Vzpomínám, že Kuba nám na Bábě tisknul obal k našemu prvnímu ípíčku,“ řekl kytarista Aleš Berný, kterého pěvecky doprovázela manželka Veronika, další členka skupiny.

silenej-fridrich

Aleš Berný a Veronika Berná, členové kapely Šílený Fridrich. Foto: Jan Puci

Následovalo vystoupení pražské party Screwballs. „Kuba nám jednou domluvil koncert na Bábě a od té doby jsme byli kamarádi,“ řekl zpěvák, kytarista a zakladatel Screwballs František Trier.

Na setkání dorazila řada Mračnových přátel. Byla mezi nimi i advokátka Tereza Kubalíková. „Byla s ním velká legrace, byl vždy svůj. Měla jsem ráda jeho chraplák, na ten nezapomenu. Druhého takového člověka už asi nikdy nepotkám. Naučil mě věc, kterou si budu pamatovat do konce života: Jedna plus jedna se nerovná dvě.“

Koncerty na Bábě nebyly jedinou vzpomínkovou akcí na Jakuba Mračna. V pátek 17. února se v klubu 007 Strahov uskuteční od 17 do 22 hodin koncerty kapel PSH, Better Way, The Volume a Fear of Extinction. Veškerý zisk půjde na podporu Kubovy rodiny. 

Té bude v klubu předán i výtěžek ze sbírky. Příspěvky v jakékoli výši lze posílat na transparentní účet 2902424143 / 2010. K dnešnímu dni se na něm shromáždilo třiadevadesát tisíc korun.


Autor: Jan Puci

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Další články
Nahoru