dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Lifestyle / Zdraví

Až k sebevraždě by mohly přivést vaše děti, varuje pražský neurolog. Navrhuje tuto prevenci

Podle statistik si v České republice vezme ročně život 1500 lidí, z toho více než 40 dětí a adolescentů od 10 do 19 let (ČSÚ, průměr let 2005 – 2014). Nejčastějším způsobem je oběšení a skok z výšky. K sebevraždám se uchylují především děti, které trpí konflikty v rodině, týráním, zneužíváním či šikanou. A ač to může být na první pohled nepochopitelné, častým důvodem jsou rovněž špatné známky ve škole. Podle neurologa Martina Jana Stránského chybí totiž dětem a  dospívajícím životní zkušenosti, na jejichž základě se vytvářejí v mozku cesty k sebereflexi. Chybí jim širší nadhled, a proto mohou být příčinou k ukončení života i důvody, které jsou pro dospělé zdánlivě banální.

„Perspektiva, kterou pubescenti a adolescenti vnímají, je omezená jejich současným vnímáním. Nechápou, že je-li jim teď sedmnáct, budou za dalších sedmnáct let chápat ne dvakrát, ale pětkrát tolik, a na všechno nastavují falešnou finalitu. To znamená, že mohou být náchylní k absolutním řešením i na velmi malé opakované popudy. K nim může patřit například tlak rodičů na školní výsledky vycházející z nějakého ideálu dospělých o životě jejich dětí, o společné domácnosti nebo i snaha o jakousi kompenzaci vlastních nedostatků,“ tvrdí Martin Jan Stránský, neurolog z Polikliniky na Národní v Praze.

Podle Stránského však žádné dítě nesáhne k sebevraždě, pokud skutečně nemá dlouhodobé problémy. Pokaždé tomu přechází vývoj, v jehož důsledku je část mozku, která má na starost rozhodování, odpojena od těch částí, které poskytují možnost jakékoli sebereflexe.

„Vždy je v rodině, ve škole či v blízkém okolí nějaký průšvih, může to třeba být nerovný vztah se sourozencem, nejistota v tom, zda dokáže splnit představy svých rodičů, osamění, nemá-li dítě kamarády. Zhruba čtvrtina dětí stráví minimálně čtyři hodiny denně v hrách na počítači či na sociálních sítích. Zde si vytvářejí svůj umělý svět, který se ale stává jejich jediným a v něm měří většinu svých odměn, úspěchů a slastí. Sem se však také uchylují se svými problémy, a pokud nenajdou dostatečný počet přátel s uspokojujícími odpověďmi, mohou pocítit naprosté zoufalství. Nemají totiž žádnou jinou možnost kontaktů, na které by se mohly obrátit a s nimiž by mohly mluvit, aby jim mohlo být lépe,“ konstatuje neurolog.

Jedinou prevencí sebevražd dětí a adolescentů je Stránského pozornost okolí. Určitou indicií může být, je-li dítě poslušným samotářem, který nezapadá do třídního kolektivu, nemá ani jiné kamarády a  ve svém volném čase je zavřené doma v pokoji. Stejně tak je třeba věnovat pozornost neustále rozrušeným dětem, které se projevují afektovaně, v hovoru s ostatními neustále řeší maličkosti a při psaní používají nadměrně vykřičníky. A hlavně – není pravda, že ten, kdo o sebevraždě mluví, ji nevykoná. Téměř každý, kdo je rozhodnut si život vzít, o tom skrytě či otevřeně hovoří.


Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru