dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Autorka bestsellerů Górnicka: očistná kúra je dobrá nyní! Hořká sůl ve vodě se střevy umí divy
Na jaře by se ve stravě měly objevit saláty. Ilustrační foto: sxc.hu

Autorka bestsellerů Górnicka: očistná kúra je dobrá nyní! Hořká sůl ve vodě se střevy umí divy

Podle polské lékařky Jadwigy Górnické, jejíž knížky o očistách organismu jsou světové bestsellery, bychom se měli aspoň jednou za rok věnovat ozdravné kúře, k čemuž je právě tato doba nejlepší. Podle ní také 90 procent chronických chorob má příčinu v otravách organismu toxiny ze střev a nedostatek minerálů a vitamínů.

Jak zjistíme, že je náš organismus „otráven“?
Příznakem může být chronická únava, přestože spíme dobře. Dalšími ukazateli mohou být bolesti hlavy a kloubů. Začíná na nás útočit alergie, máme potíže s játry a ledvinami, máme nadváhu a objevují se i kožní problémy.

Proč se čistit?
Jednou nebo dvakrát do roka bychom měli dopřát organismu očistu, která uleví našim vnitřním orgánům. Hlavně se pročistí střeva, z nichž se vyloučí zbytky, které se celé roky ukládaly na jejich stěnách.

Jak se čistit?
Naši předkové si na jaře dopřávali půsty – pravda někdy nedobrovolně, když po zimě chyběly zásoby. Jednou z tradičních kúr bylo pití březové šťávy, která byla považována za božský nápoj dávající sílu a krásu. Šťáva je cenná v tom, že obsahuje rychle vstřebatelný cukr, organické kyseliny, minerální soli a vitamíny skupiny B. Je výborná na pročištění ledvin a močových cest. Bohužel získání této šťávy je dost pracné. Sbírá se na jaře, když se stromy probouzejí ze spánku. Do silnější větve se vyvrtá otvor, z něhož prýští šťáva. Denně bychom měli tohoto nektaru vypít 1 až 2 sklenice.

Čtěte také: Pusťte se do jarní očisty organismu. Klíčová jsou játra 

Tibetská dieta
Drží se pět až osm dní a pijeme při ní vývar ze 3 oloupaných cibulí, 1 bulvy černé ředkve, 3 kořenů petržele, 1 celeru a 2 pórků i se zelenými částmi. Zeleninu vaříme kromě cibule neoloupanou asi 60 minut ve 2,5 l vody, bez soli. K tomu zvlášť uvaříme 1 kg brambor v 1 l vody. Oba vývary slijeme a pijeme během dne, přičemž je můžeme dochutit bylinkami, jako je tymián, saturejka, kmín nebo majoránka. Po této kúře bychom měli cítit příval energie a ztratíme několik kilo. Neměli by ji užívat diabetici.

Očista střev
Jadwiga Górnicka doporučuje užívat takzvanou hořkou sůl (20 procentní Natrium thiosulfuricum), kterou lze dostat v lékárně nebo tradiční drogerii. Nalačno nebo na noc si vezmeme lžíci této soli, kterou rozpustíme v půlce sklenice horké vody. To budeme užívat několik dní. Jíst bychom měli lehkou stravu – například vařenou rýži, ale ne maso. Po několika dnech se budeme cítit odlehčeně a uleví se našemu zažívání. Také tato dieta se nedoporučuje lidem s akutní cukrovkou.

Čtěte také: Vaše tělo je jako plný kontejner. Pomůže DETOXIKAČNÍ DESATERO 

Očista rýžová
Je také výborná pro činnost střev. Spočívá v tom, že 10 až 12 dní jíme třikrát až čtyřikrát denně libovolné množství vařené rýže nebo jahelné kaše. Každý druhý den přidáme do rýže před koncem vaření 2 až 3 rozkrájená jablka a počkáme, až se rozvaří. Můžeme také dle chuti dodat různé koření. Po skončení diety je třeba zvolna přejít na normální stravu. Začneme tedy zeleninou vařenou i syrovou a ovocem. Také tato kúra slibuje příval energie.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru