Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životSetkání

Automotive Day 2024

10. 4. 2024
Již potřetí se dejvický kampus promění v autosalon a venkovní plochu před Národní technickou knihovnou zaplní nejnovější elektromobily čtrnácti automobilek. Nově se návštěvníci mohou těšit na modely značek VW Group, BMW, Peugeot, Lexus a Tesla. Bezpochyby velkým lákadlem bude vodíková Tatra Force e-drive. V rámci doprovodného programu se budou konat zkušební jízdy a atraktivní přednášky na souběžné konferenci na Fakultě stavební ČVUT. Celá akce je volně přístupná veřejnosti a zdarma. 

Masarykův ústav vyšších studií na ČVUT v Praze připravuje další ročník akce Automotive Day 2024, který se uskuteční ve středu 10. dubna od 9:30 do 16:30 hodin v pražské ulici Technická, v prostoru před Národní technickou knihovnou.

Zástupci čtrnácti předních výrobců a dovozců automobilů představí přes třicet modelů elektromobilů a hybridních automobilů. K tradičním účastníkům akce, jako jsou Hyundai, Škoda, KIA, Toyota či Citroen přibudou letos nově VW Group, Peugeot, BMW, výrobní divize luxusních automobilů Toyota – Lexus a v neposlední řadě technologický průkopník Tesla.

Stejně jako v minulých letech bude část expozice stacionární, kde budou vystaveny divácky atraktivní modely, např. multifunkční VW ID. buzz, vodíkový elektromobil Toyota Mirai a nové produktové řady všech zúčastněných značek. K vidění kromě špičkových modelů bude i nedávno představený nákladní automobil Tatra na vodíkový pohon a prototyp formule vyrobený studenty ČVUT. Řada modelů bude navíc po celý den k dispozici pro testovací jízdy.

Záštitu nad Automotive Day opět převzal rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který akci v 10:00 hodin slavnostně zahájí. Projekt současně podporuje starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), Sdružení dovozců automobilů (SDA). Dlouhodobá spolupráce trvá s českým zastoupením sdružení vysokých technických škol EuroTeQ.

Během doprovodné konference na téma Soudobé tržní výzvy automobilového průmyslu, která letos nově proběhne na nedaleké Fakultě stavební v posluchárně C223, jsou připraveny příspěvky odborníků na aktuální témata – elektromobilita a jiné alternativní pohony, systémy napájení automobilů a zvyšující se nároky na infrastrukturu, AI v Automotive nebo autonomní systémy řízení. Automobilky zároveň představí své strategie na nejbližší období.

Automotive Day je projekt, který vznikl v roce 2022, původně pouze ve spolupráci s národním distributorem automobilky Hyundai, kde se potvrdil zájem studentů o akce tohoto typu. V dalším roce se počet vystavovatelů zvýšil na pět a letos přibylo ještě dalších devět vystavovatelů. Za nápadem i celou organizací stojí Oldřich Bronec,  který na Masarykově ústavu vyšších studií na ČVUT vyučuje předměty zaměřené na automobilový průmysl a v rámci svého oboru dlouhodobě usiluje o propagaci a mezioborové propojování teoretické výuky s praktickým prostředím výrobců a dovozů Automotive průmyslu. K letošnímu ročníku Ing. Bronec uvedl: „Tento rok se nám ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT podařilo přesunout teoretickou část do důstojných prostor blíže k samotné výstavě. Doufáme, že návštěvníci změnu ocení a že se přijdou na doprovodnou konferenci podívat a vyslechnout si zajímavé prezentace. Také mám radost, že naši nabídku vystavovat přijali zástupci prakticky kompletního spektra dodavatelů osobních elektromobilů, které jsou na našem trhu v prodeji, včetně lídrů v oblasti elektromobility a technologie autonomní jízdy.“ Dále Bronec uzavírá: „Ať se nám to líbí nebo ne, elektromobilita je nedílnou součástí energetického mixu budoucnosti. Významně přispěje k environmentálnímu dopadu dopravy a na ČVUT je to téma, kterému se budeme nadále věnovat.“

Akce je určená pro studenty, akademické pracovníky, ale i pro laickou i odbornou veřejnost. Jde o unikátní příležitost, jak se zorientovat v současné situaci v rychle se vyvíjejícím odvětví ekologické mobility, porovnat a prohlédnout si aktuální produktovou nabídku elektroaut a navíc si některé i zdarma vyzkoušet.

 


Autor: Alo

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru