Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Autobusové zastávky v Praze a středních Čechách budou od prázdnin na znamení
Ilustrační foto: archiv

Autobusové zastávky v Praze a středních Čechách budou od prázdnin na znamení

Od začátku letních prázdnin budou všechny zastávky autobusů a trolejbusů v rámci Pražské integrované dopravy (PID) v hlavním městě a Středočeském kraji na znamení. Informoval o tom organizátor PID, společnost Ropid. Cílem opatření je zkrácení intervalů a větší plynulost dopravy, omezení hluku i škodlivin.

Od soboty 29. června budou muset cestující, kteří chtějí vystoupit, stisknout ve vozidle před zastávkou červené tlačítko STOP nebo tlačítko pro otevření dveří. Pokud budou stát na zastávce, nemusí mávat ani jinak dávat znamení, řidič sám zastaví.

„Chceme vše zjednodušit a sjednotit tak, aby cestující nemuseli řešit, kde tlačítko mačkat a kde ne. Pro zjednodušení bude třeba tlačítko zmáčknout vždy,“ uvedl Ropid, který se dle svého vyjádření inspiruje nejen v zahraničí, třeba v Londýně, Vídni, Berlíně či Paříži.

„V Ústeckém a Libereckém kraji nebo v Jihlavě to již funguje pěknou řádku let naprosto spolehlivě a nedávno to zavedli třeba také v Bratislavě,“ sdělil Ropid. Podle něj se celkově sníží počty hlášení v autobusech, může se snižovat zpoždění z hustého provozu, ušetří se pohonné hmoty, a také se sníží hluk a emise z neustálých rozjezdů.

„Současně se sníží četnost oprav vozidel a pro řidiče bude práce pohodovější. Zejména večer a o víkendech můžeme v některých případech dokonce snížit intervaly mezi spoji při stejném počtu řidičů a vozidel,“ sdělil Ropid.

Podle Prahy 13 plošná změna, kterou oznámil Ropid bez jakékoliv diskuse s místními úřady, smysl nedává a městská část s tímto krokem zásadně nesouhlasí.

„Změnit všechny autobusové i trolejbusové zastávky na znamení zkomplikuje cestování hromadnou dopravou místním obyvatelům i dojíždějícím, protože bude docházet k situacím, kdy lidé nestihnout zmáčknout tlačítko, nebo se k němu v přeplněném autobuse jednoduše nedostanou,“ sdělil starosta Prahy 13 David Vodrážka.

„Další otázkou je návaznost spojů a pokud lidé nestihnou vystoupit na zastávce, kde jim navazuje další spoj, přinese to pouze snížení kvality služeb v hromadné dopravě.  Největší komplikace čekáme u starších osob a hendikepovaných. Obecně se sníží komfort pro cestující, lze očekávat chaotické a nebezpečné situace na zastávkách a s tím rozhodně nelze souhlasit,“ dodal starosta.

Anketa

Všechny zastávky autobusů a trolejbusů v Praze a Středočeském kraji budou na znamení. Souhlasíte s tím?

36.7%
(36.7%)
63.3%
(63.3%)
Podle Ropidu jsou ale tlačítka v dosahu u každé řady sedadel a plošin pro kočárky a invalidní vozíky. „Tlačítka pro výstup s kočárkem nebo osoby na invalidním vozíku by měli používat zejména zmínění cestující," upozornila organizace.

V Praze je nyní asi 2500 autobusových zastávek, z toho 69 procent je na znamení. Pokud stojí cestující na zastávce na znamení, od roku 2011 nemusí dávat znamení, ale řidič má povinnost zastavit. Ve Středočeském kraji dosud v režimu na znamení funguje přes 40 procent zastávek, například celé Benešovsko a některá další města.


Autor: Jan Puci

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru