dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
14°C
Autobusová linka vedoucí tunely zahájila provoz, cestu z Anděla na Hradčanskou zvládne do deseti minut
Tunelbus má na Andělu zastávku v ulici Stroupežnického. Foto: JP

Autobusová linka vedoucí tunely zahájila provoz, cestu z Anděla na Hradčanskou zvládne do deseti minut

V rámci své předvolební kampaně spustila dnes strana TOP 09 speciální autobusovou tunelbusovou linku, která spojuje Smíchov a Dejvice. Cestu mezi Andělem a Hradčanskou zvládne přímý spoj vedoucí Strahovským tunelem v závislosti na hustotě dopravy za sedm až deset minut. Spoj bude jezdit až do voleb v pracovní dny odpoledne vždy po půl hodině.

Slavnostního zahájení provozu se dnes odpoledne zúčastnili představitelé radnic páté i šesté městské části, včetně starostů. Svorně se shodli, že touto linkou chtějí ukázat, že projekt, o kterém se hovoří už od zprovoznění tunelového komplexu Blanka, ale doposud nebyl systému pražské MHD zaveden, má svůj význam a životaschopnost.  

„Vedení Prahy se k zavedení tunelbusu nemělo, proto jsme se rozhodli, že budeme lidi vozit sami a ukážeme, že pro občany naší městské části umíme zajistit pohodlnější dopravu,“ uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter, který je lídrem kandidátky TOP 09 do zastupitelstva.

tunelbus-clanek  „Tunelbus chtějí občané Prahy 5 i dalších městských částí a podporují ho také odborníci na dopravu. Cestu MHD mezi Dejvicemi a Smíchovem zkracuje minimálně o dvacet minut. Ale tento projekt je stále ignorován. Přitom jedním z důvodů pro stavbu tunelu Blanka, kterým by tunelbus jezdil, byla právě úspora času při cestování,“ pokračoval Richter.

„V dalším volebním období budeme pracovat na tom, aby se spustil zkušební provoz tunelbusové linky. Věřím, že i díky této kampani se ukážou její výhody a v dohledné době budeme všichni jezdit ze Smíchova do Dejvic výrazně rychleji,“ dodal.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který je pro volby do zastupitelstva šesté městské části lídrem předvolební koalice TOP 09 a KDU ČSL (KLID), od dočasné linky očekává, že veřejnosti bude ukázáno v reálném provozu, že linka mezi Smíchovem a Dejvicemi má svůj smysl.  „O tunelbusy se na radnici Prahy 6 snažíme tři roky, ale bohužel marně. Nechápeme, proč je projekt blokován. Lidé v něm mohou získat rychlý a efektivní spoj. Pokud dostanu v říjnových volbách důvěru, tak budu tunelbusy budu určitě tlačit dál a věřím, že politická reprezentace bude projektu nakloněna,“ řekl Kolář.

Zahájení jízdy tunelbusem se zúčastnila i místostarostka Prahy 6 Eva Smutná a místostarosta Jaromír Vaculík (oba zastupitelský klub TOP 09). „ Chceme ukázat, že to jde. Věřím, že Strahovským tunelem jednou povede pravidelná linka MHD,“ uvedl Vaculík. „Na Praze 6 jsme po tunelbusu dlouho volali a chtěli jsme, aby na našem území končil na Hradčanské,“ sdělila Smutná.

Tři varianty, nakonec nezvítězila žádná

O zavedení spoje, který by jezdil tunely městského okruhu, se mluví dlouhodobě. Proti dlouhou dobu vystupoval organizátor pražské dopravy Ropid, loni nicméně navrhl tři varianty trasy. Spoje by jezdily od 6 do 20 hodin s intervalem 10 až 15 minut. Podle první varianty by autobus číslo 126 jel z terminálu Na Knížecí přes Anděl, Vozovnu Střešovice, Prašný most a Vítězné náměstí na Dejvickou. Druhá varianta počítala se spojem 126, který by jel z Knížecí na Anděl, dále do stanice Vozovna Střešovice a končil by na Hradčanské. Poslední varianta počítala s úpravou trasy linky 147, která by obsloužila zastávky Na Knížecí, Anděl, Vozovna Střešovice, Prašný most, Vítězné náměstí a Suchdol.

Vedení města mělo loni na konci října vybrat jednu z těchto tří varianty a tam měla být následě zavedena ve zkušebním provozu na zhruba tři měsíce. Tisk byl však z jednání pražských radních stažen a od té doby nebyl projednán.

Svézt se tunelbusem společně s kandidáty TOP 09 mohou lidé až do voleb, které se uskuteční 6. a 7. října, každý den od 16:00 do 19:00 vždy půl hodině. Trasa tunelbusu vede z ulice Stroupežnického (naproti hotelu Angelo) na Hradčanskou.


Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

Včera v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Dopravní omezení v Podbabské a Papírenské v Praze 6

Včera ve 14:01

Z důvodu budování hradidlové komory u břehu Vltavy, která do budoucna zabrání zaplavování nejníže položené části komunikace pod mostem, probíhají v úseku stavební práce. Jsou zde umístěny dočasné semafory, které řídí dopravu. 

Čtyři noci bude uzavřen Letenský tunel

15. října 2018 ve 22:39

Z důvodu údržby a mytí tunelu bude uzavřen Letenský tunel od 17. října do 21. října vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin.

Nepojedou tramvaje křižovatkou Lazarská a Spálená

14. října 2018 v 07:41

Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená dochází od čtvrtka 18. října od 4:30 hodin do pondělí 29. října do 4:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Lazarská–Jindřišská.

Další články
Nahoru