dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Autobusová garáž Kačerov funguje 50 let od zahájení provozu, dveře pro veřejnost neotevřela
Pohled na dvůr garáží v roce 2008. Vozový park dopravního podniku se od té doby hodně změnil. Foto: A7036 / Wikimedia Commons

Autobusová garáž Kačerov funguje 50 let od zahájení provozu, dveře pro veřejnost neotevřela

Na počátku padesátých let minulého století měl pražský dopravní podnik pouze dvě garáže – v Dejvicích a na Pankráci. První zmínky o Kačerově v této souvislosti pocházejí z roku 1953, přípravu stavby a její realizaci nicméně v několika vlnách brzdily byrokratické průtahy a nedostatek financí. Slavnostní zahájení provozu garáže Kačerov se uskutečnilo v sobotu 28. května 1966 v 10 hodin, ačkoli areál nebyl po stavební stránce zcela dokončen a stavební ruch ještě mnoho let poté neutichal.

Po roce 1989 byl realizován „experiment Kačerov“, který spočíval ve vyčlenění této garáže z organizační struktury odštěpného závodu Autobusy a jejím přímém podřízení generálnímu řediteli. Dvouletý experiment byl ukončen ke konci roku 1994 opětovným začleněním zpět.

V garáži Kačerov se během 50 let vystřídala většina z poválečných typů autobusů. Na začátku letošního května pojímala 287 autobusů, z toho 165 kloubových (z nichž je 70 procent nízkopodlažních) a 122 standardních (z nich 79 procent nízkopodlažních). V ranní špičce garáž vypravovala 216 vozů, z toho 150 nízkopodlažních. Pracuje zde 800 stovek zaměstnanců, z toho většina řidičů na hlavní pracovní poměr. Dalšími profesemi jsou manipulační řidiči, dělníci, technicko-hospodářští pracovníci a řidiči na vedlejší pracovní poměr.

I když většinou dopravní podnik při podobných příležitostech pořádá dny otevřených dveří, při výročí kačerovských garáží se překvapivě nic nekoná. „K tomuto výročí žádný den otevřených dveří nechystáme, ale v září proběhne v garážích Řepy, vozovně Motol a depu Zličín,“ uvedl dopravní podnik na svém facebookovém profilu.


Další krátké zprávy
Nahoru