Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Autobiografie prince Harryho Náhradník překvapuje svět

Ostře sledovaná autobiografie prince Harryho Náhradník právě vychází. Kniha spustila ve světě mediální smršť a láme žebříčky prodejů. Zatím se prodalo přes pět milionů výtisků a titul je na pultech čtyřiatřiceti zemí. Jako nejrychleji prodávaná non-fiction kniha všech dob se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů. 

„Když patříte do královské rodiny, neustále do vás hustí, že musíte mezi sebou a ostatními tvory udržovat nárazníkovou zónu. Jste Vy a pak jsou Oni. Odstup se samozřejmě uplatňoval i v rámci rodiny. Bez ohledu na to, jak moc jste někoho milovali, jste nikdy nemohli překonat propast, jež zela třeba mezi panovníkem či panovnicí a jejich dítětem.“ Jedna z citací, která provází celou knihu jako zlatá nit. Svoboda je to, o co celý život usilovala princezna Diana a po čem toužil i princ Harry, jak popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností právě v knize Náhradník. Ve vzpomínkách se vrací k mnoha klíčovým životním momentům a nabízí čtenářům jedinečný vhled i řadu překvapivých odhalení, zejména co se týče problematického vztahu mezi Buckinghamským palácem a médii.

„Když jsem babičku pozoroval, jak si podupává a kýve se do rytmu, chtěl jsem ji obejmout. Samozřejmě jsem to neudělal. To nepřicházelo v úvahu. Nikdy jsem to neudělal a nedokázal jsem si představit, za jakých okolností by bylo něco takového dovoleno,“ říká v knize vévoda ze Sussexu a odhaluje střípek po střípku zákulisí britské královské rodiny tak, abychom si uměli možná jen trochu představit jeho životní realitu.

Současně s titulem Náhradník vydává nakladatelství Práh i audioknihu, kterou namluvil herec Daniel Krejčík. „Náhradník je strhující kniha. Nejdříve jsem měl pochybnosti. Nevěděl jsem, zda to nebude bulvární titul plný Harryho zloby. Když jsem se ale začetl, byl jsem nadšený,“ říká Daniel Krejčík a dodává: „Strávil jsem s načítáním audioknihy více než sto hodin a zjistil jsem, že je to prostě jen extrémně citlivý, mladý kluk, který vyrostl jako princ toužící po svobodě. Knihu jsem začal číst, když byla nemocná má maminka a leckdy jsem jen těžko zatlačoval slzy. Zvlášť ve chvíli, kdy mluví o tom, jak mu chybí ta jeho. Jak drastickým způsobem mu zprávu o její smrti sdělili. Jak šel za její rakví a poté ho bulvár popotahoval za to, že neplakal. Jak při první návštěvě Paříže přesvědčoval svého řidiče, že s ním chce projet stejnou trasu, kde Diana zemřela a nutí ho udělat to znova a znova. Je to obrovsky silné čtení. Namluvit tuto knihu pro mě bylo za odměnu.“

Kniha mapuje celý Harryho život až do současnosti. Jeho účast v armádě i posttraumatické následky války. Středobodem jeho současného života je setkání s manželkou Meghan. V knize vypráví o tom, jak museli čelit vlnám urážek, rasismu a lží ze strany veřejnosti i tisku. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země.

Jen za první týden se ve Velké Británii, USA a Kanadě prodalo přes 3,2 milionu výtisků. Princ Harry věnuje část výdělku z prodeje knihy několika charitativním organizacím. Jeden a půl milionu dolarů poputuje do organizace Sentebale, kterou založil s princem Seeisem. Ta podporuje děti a mladé lidi s HIV/AIDS v Lesothu a Botswaně. Také přispěje neziskové organizaci WellChild částkou tři sta tisíc liber. Tu Harry podporuje už patnáct let. Tato nadace umožňuje dětem a mladým lidem s komplexními zdravotními potřebami, aby se o ně starali doma, a nikoli v nemocnici, kdekoli je to možné.

Náhradník vychází 4. května při příležitosti korunovace Karla III.

nahradnik


Autor: Alo

77 tipů pro zdravá střeva

Včera v 16:43

Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit. Ale pouze pokud střeva naleznou svoji přirozenou rovnováhu.

Daniela Šafránková: Za čárou

22. února 2024 v 11:53

Miloš píše básně. Miloš je zedník. Miloš umí spravit každé hodinky. Miloš žije v šumavské vesnici kousek od hranic s NSR, tedy s Německou spolkovou republikou – a jsou 80. léta 20. století. 

Roman Bureš: Říše

22. února 2024 v 06:36

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu.

Náraz, Prales. Trujkunt 6

21. února 2024 v 07:45

Major Roman Saran z ostravské kriminálky prožívá v životě další turbulentní období. Jeho přítelkyni Lence se po tragických událostech doprovázejících vyšetřování její zmizelé spolužačky Krysty vracejí vážné psychické problémy, které vedou až k rozchodu.

Jelena Kosťučenková: Moje Rusko. Zprávy ze ztracené země známé

20. února 2024 v 11:28

Nejnovější publicistická kniha Moje Rusko s podtitulem Zprávy ze ztracené země známé ruské novinářky a dlouholeté redaktorky a zvláštní zpravodajky listu Novaja gazeta Jeleny Kosťučenkové velmi věrně odráží hlavní autorčiny reportérské zájmy.

Maria Turtschaninoff: Usedlost

19. února 2024 ve 12:03

Usedlost se odehrává na jednom místě, ale v různých dobách. Začíná v současnosti – žena, která odlehlé rodinné stavení s pozemky právě zdědila, k nim nemá příliš silný vztah, připadá si tam cizí. Ale jak chodí po vsi a zařizuje vše potřebné, na každém kroku ji někdo...

František Kotleta: Magická swingers party

19. února 2024 v 10:29

Toto je nejslavnější swingers party všech dob. Magická a démonická, zkrátka kotletovská.

Cormac McCarthy: Stella Maris

18. února 2024 ve 21:19

Po dlouhých šestnácti letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta, se doyen americké literatury vrátil na scénu s novým dílem, románovým diptychem. Jeho první část, nazvaná Pasažér, pojednává o peripetiích záchranáře Bobbyho Westerna, zatímco část druhá, Stella Maris, je...

Morris Gleitzman: Možná

18. února 2024 v 07:12

Píše se rok 1946. Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. Miliony lidí sní o štěstí a touží uniknout bolestným vzpomínkám. Čtrnáctiletý Felix je jedním z nich. 

Risa Williams: Jak zvládnout organizaci času

17. února 2024 v 09:42

Stále nestíháte, a ať děláte, co děláte, nikdy nepřijdete včas? Váš seznam úkolů se rychle zaplňuje, ale že byste je stíhali i řešit, o tom se mluvit nedá? Jak vystoupit ze začarovaného kolečka pro křečky, určit si priority a vytřídit balast, který k ničemu nevede?

V knize Hausbot jsou zajímavá povídání s českými i světovými osobnostmi

16. února 2024 v 09:28

Petr Horký je známý režisér, polárník a spisovatel, který také natáčí úspěšný podcast Hausbot Petra Horkého. Do své knihy Hausbot – Rozhovory o životě a spokojenosti vybral ta nejzajímavější povídání s českými i světovými osobnostmi – například s Václavem Cílkem, Annou Hogenovou, Miroslavem...

Marjane Satrapi: Ajdar

16. února 2024 v 08:57

Matyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív.

Satoši Jagisawa: Dny v knihkupectví Morisaki

15. února 2024 ve 22:32

Hlavní hrdince Takako její přítel najednou oznámí, že chystá svatbu s jinou ženou. Zlomená Takako se doma trápí a nevydrží v práci neustále potkávat bývalého přítele a jeho snoubenku, tak dá výpověď.

Emily McIntire: Zjizveni

14. února 2024 ve 22:24

Scar jako utlačovaný bratr, Mufasa jako neschopný vládce, Sarabi jako mladá bojovnice prahnoucí po pomstě – vítejte ve světě, ve kterém se hranice mezi dobrem a zlem stírá, kde naši hrdinové nejsou takoví, jací se zdají, a kde se naši oblíbení zloduši dočkají šťastného konce. Pociťte pod kůží...

Další články
Nahoru