Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Knižní tipy

Autobiografie prince Harryho Náhradník překvapuje svět

Ostře sledovaná autobiografie prince Harryho Náhradník právě vychází. Kniha spustila ve světě mediální smršť a láme žebříčky prodejů. Zatím se prodalo přes pět milionů výtisků a titul je na pultech čtyřiatřiceti zemí. Jako nejrychleji prodávaná non-fiction kniha všech dob se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů. 

„Když patříte do královské rodiny, neustále do vás hustí, že musíte mezi sebou a ostatními tvory udržovat nárazníkovou zónu. Jste Vy a pak jsou Oni. Odstup se samozřejmě uplatňoval i v rámci rodiny. Bez ohledu na to, jak moc jste někoho milovali, jste nikdy nemohli překonat propast, jež zela třeba mezi panovníkem či panovnicí a jejich dítětem.“ Jedna z citací, která provází celou knihu jako zlatá nit. Svoboda je to, o co celý život usilovala princezna Diana a po čem toužil i princ Harry, jak popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností právě v knize Náhradník. Ve vzpomínkách se vrací k mnoha klíčovým životním momentům a nabízí čtenářům jedinečný vhled i řadu překvapivých odhalení, zejména co se týče problematického vztahu mezi Buckinghamským palácem a médii.

„Když jsem babičku pozoroval, jak si podupává a kýve se do rytmu, chtěl jsem ji obejmout. Samozřejmě jsem to neudělal. To nepřicházelo v úvahu. Nikdy jsem to neudělal a nedokázal jsem si představit, za jakých okolností by bylo něco takového dovoleno,“ říká v knize vévoda ze Sussexu a odhaluje střípek po střípku zákulisí britské královské rodiny tak, abychom si uměli možná jen trochu představit jeho životní realitu.

Současně s titulem Náhradník vydává nakladatelství Práh i audioknihu, kterou namluvil herec Daniel Krejčík. „Náhradník je strhující kniha. Nejdříve jsem měl pochybnosti. Nevěděl jsem, zda to nebude bulvární titul plný Harryho zloby. Když jsem se ale začetl, byl jsem nadšený,“ říká Daniel Krejčík a dodává: „Strávil jsem s načítáním audioknihy více než sto hodin a zjistil jsem, že je to prostě jen extrémně citlivý, mladý kluk, který vyrostl jako princ toužící po svobodě. Knihu jsem začal číst, když byla nemocná má maminka a leckdy jsem jen těžko zatlačoval slzy. Zvlášť ve chvíli, kdy mluví o tom, jak mu chybí ta jeho. Jak drastickým způsobem mu zprávu o její smrti sdělili. Jak šel za její rakví a poté ho bulvár popotahoval za to, že neplakal. Jak při první návštěvě Paříže přesvědčoval svého řidiče, že s ním chce projet stejnou trasu, kde Diana zemřela a nutí ho udělat to znova a znova. Je to obrovsky silné čtení. Namluvit tuto knihu pro mě bylo za odměnu.“

Kniha mapuje celý Harryho život až do současnosti. Jeho účast v armádě i posttraumatické následky války. Středobodem jeho současného života je setkání s manželkou Meghan. V knize vypráví o tom, jak museli čelit vlnám urážek, rasismu a lží ze strany veřejnosti i tisku. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země.

Jen za první týden se ve Velké Británii, USA a Kanadě prodalo přes 3,2 milionu výtisků. Princ Harry věnuje část výdělku z prodeje knihy několika charitativním organizacím. Jeden a půl milionu dolarů poputuje do organizace Sentebale, kterou založil s princem Seeisem. Ta podporuje děti a mladé lidi s HIV/AIDS v Lesothu a Botswaně. Také přispěje neziskové organizaci WellChild částkou tři sta tisíc liber. Tu Harry podporuje už patnáct let. Tato nadace umožňuje dětem a mladým lidem s komplexními zdravotními potřebami, aby se o ně starali doma, a nikoli v nemocnici, kdekoli je to možné.

Náhradník vychází 4. května při příležitosti korunovace Karla III.

nahradnik


Autor: Alo

Pavlína Křivánková: Chalupa

4. června 2023 v 15:36

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, daleko od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je...

Jeffery Deaver: Noční návštěvník

4. června 2023 ve 14:30

V New Yorku řádí geniální zločinec, který si říká Zámečník. Je přímo fascinován zámky a umí si poradit s jakýmkoli bezpečnostním systémem. Když po nocích vniká do cizích obydlí, prozatím své oběti okrádá jen o pocit bezpečí.

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi

3. června 2023 ve 14:37

Skutečný příběh československého Žida Rudolfa Vrby, který uprchl z tábora smrti. 

Jorn Lier Horst: Otázka viny

2. června 2023 v 10:44

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno. 

Radka Třeštíková: Kde jsi, když nejsi

1. června 2023 v 08:52

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu.

Dee Ernst: Lucy a hotýlek v Bretani

29. května 2023 ve 14:53

Lucy potřebuje nový životní začátek. Devětačtyřicetiletá hotelová manažerka z New Yorku, toho času bez práce a peněz kvůli podvodu, kterého se dopustil její bývalý šéf a partner, má soukromý i pracovní život v troskách. Přišla o práci, bydlení i přítele a přežívá u rodičů. Není divu, že s nadějí...

Vlkodlak, historická detektivka od vítěze Literární ceny Knižního klubu 2020

28. května 2023 v 10:53

Pokud patříte k příznivcům historických detektivek, možná budete znát knihy českého autora Jana Horníčka Čarostřelec (2020) a Kapitán Stellwerthter (2022). Třetí volné pokračování celé série se tentokrát jmenuje Vlkodlak.

Anatomie: Příběh lásky

28. května 2023 v 06:19

Hazel Sinnettová je dívka, která víc než po manželství touží po studiu chirurgie. Bohužel je začátek devatenáctého století a studium medicíny není pro ženy dostupné.

Natalia de Barbaro: Citlivá průvodkyně

27. května 2023 v 18:32

Kdo vlastně jsem? Co chci? O čem sním? Můžu se mít ráda?

Kniha pro ženy

27. května 2023 v 08:01

Jste často unavená a přestaly vás bavit věci, které vás dříve naplňovaly? Berou ostatní jako samozřejmost všechno, co pro ně děláte? Bouchnete někdy při hádkách jako papiňák a pak si to vyčítáte? Olga Studničková Šípková a Milan Studnička vám ukážou, jak vystoupit z tohoto začarovaného kruhu. Díky...

Aaron Jackson: Podivuhodný život Augusta Marche

25. května 2023 v 09:13

Chlapec, který od narození vyrůstal v divadle neviditelný jako chameleon, opouští bezpečný domov a přežívá coby kapsář ve skutečném, poválečném New Yorku.

Michal Viewegh: Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva

23. května 2023 v 07:25

Stárnoucí spisovatel Mojmír se rozhodne během uprchlické krize ubytovat občany Ukrajiny prchající před válkou, a tak na prahu jeho sázavského domu jednoho dne stanou čtyřiatřicetiletá Oxana se synem Sašou.

Zuzana Zvěřová: Letem světem za pár korun

22. května 2023 v 09:17

Jak vypadají výlety s průvodci, které potkáte v Africe či Asii na pláži? Co dělat, když na dovolené onemocníte? Na jaké podvody si dát pozor při půjčování auta v zahraničí? Jaké výslechy vás mohou čekat na letišti mimo EU a jak jim předejít? Jak cestovat opravdu levně a nenechat se okrást žádným...

Ivar Leon Menger: Když přišlo zlo

22. května 2023 v 07:25

Hluboko v severních lesích, v malé chatě na jezerním ostrově, s pevninou sotva viditelnou v dálce, žije šestnáctiletá Juno celý život v takřka kompletní izolaci od okolního světa. Společnost jí dělají jen rodiče a malý bratr Boy. Žijí v zaběhnutém rytmu – rybaření, vaření a hraní...

Stacey Kennedy: Zachraň mě

21. května 2023 v 10:46

METAFORA právě vydává titul Zachraň mě. Další z řady románů bestsellerové spisovatelky Stacey Kennedy.   

Další články
Nahoru