dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Auto, tramvaj a kolo si dají ranní závod z Modřan k Národnímu divadlu. Na koho sázíte?
Auta si při závodu mohou postát na Rašínově nábřeží. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Auto, tramvaj a kolo si dají ranní závod z Modřan k Národnímu divadlu. Na koho sázíte?

V rámci Evropského týdne mobility se bude ve středu 18. září konat neobvyklý závod s názvem Nejrychleji Prahou. V osm hodin ráno vyrazí od Polikliniky Modřany auto, cyklisté a cestující MHD směr Národní divadlo.

Auto by mělo zdolat jedenáctikilometrovou trasu, která povede podél Vltavy, nejrychleji, ale vítězství jisté není. Start je totiž v osm hodin ráno, kdy je na cestě z Modřany do centra hustý provoz. Řidiči si často postojí na křižovatce u Podolské vodárny a úsek mezi Výtoní a Národním divadlem je někdy v tuto ranní dobu pomalu se šinoucí had.

Účastníci závodu, kteří pojedou tramvají, budou muset nejdříve dojít pěšky k tramvajové zastávce Poliklinika Modřany, což jim zabere maximálně pět minut. Tramvaj číslo 17 má ráno interval čtyři minuty a jízda tramvají k Národnímu divadlu trvá 24 minut. To znamená, že cestující bude v cíli mezi 8:30 a 8:35.

I tramvaj však může mít trochu zpoždění, protože na frekventované křižovatce na Palackého náměstí, kde se kříží několik linek, někdy nabírají tramvaje ve špičce až několikaminutovou ztrátu. Malé zdržení může být také u Národního divadla, kde po tramvajovém pásu jezdí auta.

Zúčastnit se může každý

Cyklisté by měli mít průjezd volný, protože drtivou většinu trasy mohou zdolat po cyklostezce. Ta je z Modřan dovede až k Mánesu a pak už to mají jen pár stovek metrů do cíle u piazzety u Národního divadla.

Anketa

Kdo podle vás vyhraje závod Nejrychleji Prahou?

8.6%
(8.6%)
22.9%
(22.9%)
68.6%
(68.6%)
Sraz účastníků je ráno v 7.30 hodin u projektu KOTI Hyacint před modřanskou poliklinikou. Start bude přesně v 8 hodin. Zúčastnit se mohou cyklisté z řad veřejnosti. Je však lepší se zaregistrovat na stránkách www.kotihyacint.cz. Registrace na místě startu totiž bude možná pouze pro omezený počet účastníků.

„Podle výzkumů městské cyklistiky, které jsme provedli, je kolo ideálním dopravním prostředkem pro vzdálenosti do pět kilometrů, kdy obvykle jednoznačně poráží jinou dopravu. To často platí i pro vzdálenosti větší, což je právě případ cesty z Modřan do centra Prahy,“ říká  optimisticky Vít Masare ze spolupořádajícho sdružení Auto*Mat.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru